Kasza manna w czasie ciąży - korzyści i szkody

Zwiewna i miękka kasza manna gotowana w mleku to tradycyjne danie, które od dzieciństwa jest znane więcej niż jednemu pokoleniu dzieci. Kilka dekad temu nikt nie wątpił w jego zalety. Teraz sytuacja się zmieniła, od wielu lat ożywione debaty na temat zagrożeń i korzyści płynących z kaszy manny. W okresie noszenia dziecka każda przyszła matka ściśle obserwuje swoją dietę, stara się jeść, aby dziecko otrzymało maksymalnie przydatne substancje. Czy powinienem jeść owsiankę z kaszy manny podczas ciąży?

Kasza manna w czasie ciąży

Charakterystyka kaszy pszennej

Kasza manna jest produkowana z ziaren pszenicy. To zboże jest jedną z najpopularniejszych i niezbędnych roślin zbożowych u prawie wszystkich narodów. Jest to jedna z najstarszych roślin, które ludzie zaczęli jeść. Przez długie tysiąclecia uprawy tej kultury wyhodowano kilka odmian. Główną różnicą między nimi jest twardość ziaren. Wszystkie rodzaje pszenicy są podzielone na odmiany miękkie i twarde. W zależności od rodzaju przetwarzania uzyskuje się kilka odmian zbóż:

 • pszenica;
 • kasza manna;
 • kuskus
 • bulgur.

W naszym kraju najpopularniejsze zboża produkowane z kaszy pszennej i kaszy manny.

Właściwości semoliny są określone przez jej skład chemiczny (zawartość, na 100 g produktu):

 • Białka - 10,3 g
 • Tłuszcze - 1 g
 • Węglowodany - 10,6 g
 • Błonnik - 3,6 g
 • Tokoferol - 1,5 mg
 • Tiamina - 0,39 mg
 • Pirydoksyna - 0,1 mg
 • Kwas foliowy - 0,072 mg
 • Witamina B3 - 0,08 mg
 • Magnez - 47 mg
 • Żelazo - 1,23 mg
 • Cynk - 0,105 mg
 • Miedź - 0,19 mg
 • Sód - 1 mg
 • Potas - 185 mg
 • Wapń - 20 mg
 • Fosfor - 136 mg
 • Ryboflawina - 0,27 mg
 • Mangan - 0,62 mg
 • Woda - 14 g

Kalorie w 100 gramach produktu 333 kilokalorii (gotowane na wodzie).

Kasza manna różni się od pszenicy wyższym oczyszczaniem i drobnym mieleniem. Rozmiary ziaren wynoszą od 0, 25 do 0, 75 mm. Kasze produkowane są z twardej i miękkiej pszenicy. Twarde zboża są zdrowsze. Na torbie musi znajdować się litera T. Manka wyróżnia się żółtawym odcieniem, ziarna są lekko przezroczyste. Owsianka jest krucha. Miękkie kasze są oznaczone symbolem M. Takie kasze są białe, nieprzezroczyste i gotowane podczas gotowania. Torba zawierająca mieszankę zbóż jest oznaczona literami TM (zawartość semoliny z miękkich płatków osiąga 80%). Zad o niejednorodnym kolorze. Znalezienie zbóż durum na ladzie nie jest łatwe; więcej manny powstaje z odmian miękkiej pszenicy.

Kasza manna dla przyszłych matek

Aby organizm otrzymał wystarczającą ilość energii, dietetycy zalecają zjedzenie na śniadanie talerza owsianki. Kasza manna jest jedną z najpopularniejszych. Danie jest przygotowywane szybko, okazuje się pyszne, delikatne. Za pomocą różnych dodatków możesz urozmaicić smak owsianki, uczynić ją słodką lub słoną, gotować w mleku lub wodzie, dodać orzechy, suszone owoce, jagody i owoce cytrusowe. Ponieważ w ostatnich dziesięcioleciach wielu dietetyków mówiło o niebezpieczeństwach i bezużyteczności owsianki z kaszy manny, kobiety w ciąży często się tego obawiają.

Przydatne właściwości kaszy manny

Owsianka z kaszy manny ma takie same właściwości jak pszenica:

 1. Zawiera witaminy, minerały.
 2. Dzięki obecności potasu semolina poprawi funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych.
 3. Witamina E pomaga utrzymać zdrową skórę, włosy, paznokcie, poprawia aktywność układu nerwowego. Pomaga zmniejszyć ryzyko samoistnej aborcji, bierze czynny udział w tworzeniu łożyska, co chroni płód przed negatywnymi skutkami czynników zewnętrznych.
 4. Owsianka z kaszy manny jest trawiona i wchłaniana w jelicie dolnym.Przechodząc przez przewód pokarmowy, kasza manna pochłania niepotrzebny tłuszcz, śluz i szkodliwe substancje. Przy zaburzeniach trawiennych semolina zmniejsza ból, łagodzi skurcze i ułatwia wchłanianie pokarmu.
 5. Podczas jedzenia owsianki z kaszy manny nie ma podrażnienia błony śluzowej żołądka, nie ma uczucia ciężkości. Dlatego zaleca się włączenie do diety kobiet cierpiących na zapalenie żołądka.

Szkoda semoliny podczas ciąży

To danie dla kobiet w ciąży może jednocześnie przynieść zarówno korzyści, jak i szkody:

Szkoda semoliny podczas ciąży

 1. Kasza manna, zwłaszcza gotowana w mleku z dodatkiem masła, jest produktem wysokokalorycznym. Może wywoływać nadwagę, komplikować przebieg ciąży i porodu. Nadwaga w czasie ciąży jest przyczyną rozwoju obrzęku, żylaków kończyn dolnych, występowania bólu pleców i dolnej części pleców.
 2. U kobiet z nietolerancją glutenu mogą wystąpić reakcje alergiczne. W takim przypadku musisz całkowicie wykluczyć produkt z menu.
 3. Kasza manna zawiera fitynę, która zakłóca prawidłowe wchłanianie wapnia i witaminy D. Brak tych substancji szkodzi zarówno nienarodzonemu dziecku, jak i jego matce. Mają zwiększoną kruchość kości, wpływa to na włosy i paznokcie.
 4. Ze względu na częste stosowanie semoliny organizm zaczyna gorzej wchłaniać żelazo. Może to powodować zmniejszenie stężenia hemoglobiny we krwi, pojawienie się niedokrwistości.

Jedzenie semoliny

Kasza manna w czasie ciąży przyniesie korzyści zarówno matce, jak i matce, tylko jeśli zastosuje się ją na przemian ze zbożami z innych zbóż, takich jak płatki owsiane i gryka. Dietetycy zalecają gotowanie semoliny nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Aby zmniejszyć zawartość kalorii, zamień mleko na wodę i cukier na świeże jagody i owoce. W ten sposób zwiększasz zawartość witamin i błonnika oraz zmniejszasz liczbę kalorii w naczyniu. Jeśli kasza manna gotowana na wodzie wydaje Ci się całkowicie pozbawiona smaku, połowę wody zastąp mlekiem, dodaj plasterek naturalnego masła.

Aby owsianka z kaszy manny przyniosła korzyści tylko kobiecie w ciąży, ogranicz jej stosowanie, gotuj nie więcej niż dwa razy w tygodniu. Zwiększ wartość odżywczą, dodając suszone owoce, miód, świeże jagody. Na przemian ze zbożami z bardziej wartościowych zbóż, takich jak gryka, owies, proso.

Wideo: jak gotować owsiankę z kaszy manny

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa