Olej z czarnuszki podczas ciąży

Kiedy na rynku pojawiają się nowe dziwaczne produkty, sprzedawcy natychmiast przedstawiają je jako rewolucyjne lekarstwa o potężnych efektach leczniczych. Jest w tym ziarno prawdy. Wiele produktów przybywających do nas z zagranicy było od wieków używane w ich ojczyźnie w tradycyjnej medycynie i jest znane ze swoich właściwości leczniczych. Jednak, jak każdy produkt, mają wiele przeciwwskazań i przestróg. Olej z nasion kminku, który stał się ostatnio popularny, już wszedł do kuchni i kosmetyczek. I czy jest tak przydatny, a co najważniejsze - czy może być stosowany przez kobiety w ciąży - rozważymy bardziej szczegółowo.

Olej z czarnuszki podczas ciąży

Przydatne właściwości oleju z nasion kminku czarnego

Nasiona kminu czarnego rosną w północno-wschodniej Afryce i południowej Azji. Olej uzyskany z tej rośliny ma silne działanie lecznicze, skutecznie wspiera elastyczność skóry, pomaga odmłodzić, oczyścić ciało i nasycić komórki przydatnymi kwasami tłuszczowymi.

Skład olejku obejmuje karotenoidy, witaminy B, E, D, minerały, alkaloidy i garbniki. Ekstrakt roślinny pomaga dezynfekować skórę, leczy mikropęknięcia, usuwa toksyny i poprawia cerę. Zastosowanie wewnętrzne wspomaga detoksykację wątroby i innych narządów wewnętrznych, poprawia trawienie i łagodzi ból.

Czy mogę stosować czarny kminek podczas ciąży?

To właśnie dzięki prezentowanym właściwościom olej z czarnuszki jest często zalecany w czasie ciąży. Ale czy jest bezpieczny dla kobiet oczekujących dziecka? Oto kilka argumentów ostrzegawczych:

 1. Ciąża to okres zwiększonej wrażliwości organizmu. Wszelkie nieznane składniki mogą powodować nudności i alergie. Aby nie szokować ciała i nie zaszkodzić płodowi, powstrzymaj się od kulinarnych eksperymentów.
 2. Przed użyciem importowanego produktu dokładnie przestudiuj informacje na etykiecie: datę ważności, producenta i przeznaczenie oleju.
 3. Nie oszczędzaj na zdrowiu, szczególnie w czasie ciąży. Jeśli zdecydujesz się na olej czarny, wybierz produkt wysokiej jakości, certyfikowany zgodnie z międzynarodowymi standardami. Produkty bez odpowiednich znaków jakości są najczęściej fałszywe i mogą uszkodzić ciało.
 4. Przed użyciem zewnętrznym sprawdź olej na skórze nadgarstka lub szyi. Daj ciału, jak zwykle, nie 20 minut, ale cały dzień na „strawienie” składnika przed rozpoczęciem aktywnego używania.

Jak stosować olej z czarnuszki podczas ciąży

 1. Na Wschodzie ten mastyk jest szeroko stosowany w medycynie, a zwłaszcza w ginekologii. Kobiety smarują zewnętrzny kanał rodny mieszaniną ziół leczniczych z dodatkiem oleju, aby ułatwić poród, zapobiec uszkodzeniom i złagodzić ból.
 2. W okresie prenatalnym przyjazny dla skóry olej pomoże uniknąć rozstępów, jeśli zaczniesz go używać do delikatnego masażu w pierwszych miesiącach. Po ciepłej kąpieli wcieraj olej w skórę brzucha i bioder. Jego działanie zwiększa elastyczność skóry, wzmacnia komórki, przyspiesza regenerację.
 3. Po porodzie masaż olejkiem z czarnego kminku przyspieszy odbudowę sylwetki, zacieśni kontury ciała i twarzy oraz pomoże przezwyciężyć obrzęk. Smar jest stosowany w leczeniu piersi. Przed karmieniem dziecka zaleca się usunięcie resztek oleju ze skóry, aby uniknąć reakcji alergicznych u dziecka.
 4. Olejek dodaje się również do maseczek do włosów, aby wzmocnić cebulki i uzyskać zdrowy połysk.
 5. Jedzenie czarnego kminku nie jest tego warte, zarówno podczas ciąży, jak i podczas laktacji.Niecodzienne produkty dla naszego środowiska najczęściej powodują odrzucenie w ciele, szczególnie przy niestabilnej równowadze hormonalnej, jak u młodych matek lub dzieci z jeszcze nie ukształtowanym układem odpornościowym.

Jak wybrać olej z czarnuszki

Zwróć uwagę na opakowanie. Jest kilka kluczowych punktów, o których warto pamiętać:

Jak wybrać olej z czarnuszki

 1. Najczęściej naturalny czarny olej pochodzi z Pakistanu, Egiptu, Arabii Saudyjskiej. To tam rośnie niezwykła odmiana nasion kminku, a ich ziarna są tam wydobywane.
 2. Okres przydatności dobrego oleju będzie krótki, w przeciwnym razie musisz pomyśleć o ekologicznej czystości produktu i możliwych zanieczyszczeniach konserwujących. W przypadku oleju roślinnego okres ten wynosi 2 lata.
 3. Oleje roślinne są transportowane i przechowywane w pojemnikach wykonanych z ciemnego szkła lub plastiku spożywczego. Przezroczyste opakowanie pozwala upewnić się, że kupujesz produkt bez zanieczyszczeń, aby ocenić odcień oleju. Barwienie ścian pojemnika chroni przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, które niekorzystnie wpływają na cenne składniki oleju.
 4. Poszukaj znaków jakości na opakowaniu, lepiej będzie, jeśli będzie to znak standardu europejskiego, holograficzne symbole.
 5. Opakowanie powinno być szczelnie zamknięte i uszczelnione.
 6. Wybierz pierwszy tłoczony na zimno olej, który zawiera duże stężenie składników odżywczych.

Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz niezwykłe reakcje na produkt lub jeśli chcesz zastosować specjalne przepisy.

Wideo: które oleje są niedozwolone w czasie ciąży

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa