Czy mogę jeść zupę grzybową podczas karmienia piersią?

Właściwe odżywianie matki jest gwarancją, że wraz z karmieniem piersią dziecko otrzyma pożywny pokarm na rozwój i nasycenie. Biorąc pod uwagę bezpośrednią zależność noworodka od matki karmiącej, kobieta musi dokładnie wiedzieć, które produkty są korzystne, bezużyteczne lub mogą zaszkodzić. Europejscy lekarze zalecają spożywanie zup podczas laktacji, ale ponieważ każda gospodyni przygotowuje to danie inaczej, niektóre przepisy należy zbadać bardziej szczegółowo.

Zupa grzybowa podczas karmienia piersią

Aby dowiedzieć się, czy grzyby dla matki i dziecka przynoszą jakiekolwiek korzyści, warto szczegółowo rozważyć skład rośliny:

Skład

Ich skład jest naprawdę wyjątkowy. Większość produktu to woda, która stanowi 90% wszystkich inkluzji. Reszta to enzymy i witaminy A, B, C, D, PP. Spośród ciał stałych białka zajmują 70%, co czyni grzyby atrakcyjnymi dla wegetarian. Bogatą kompozycję witaminową można zrównać z wątrobą i drożdżami, ale ich wartość znacznie obniża temperatura.

Ilość minerałów jest nieznaczna, ale nasycenie organizmu potasem, fosforem i żelazem jest całkiem możliwe. W małych ilościach grzyby zawierają jod, miedź, magnez, cynk i wapń. Badania naukowe potwierdziły, że niektóre grzyby zawierają lenitan, cenną substancję, która dobrze działa profilaktycznie na raka, a także czyni organizm odpornym na wirusa niedoboru odporności. Aby zapobiec rakowi piersi u kobiet, zaleca się włączenie do diety pieczarek. Zawierają substancje, które hamują enzymy wytwarzające estrogen. Produkt można sklasyfikować jako dietetyczny, co również jest ważne.

Czy zupa grzybowa jest dopuszczalna podczas laktacji?

Słowianie często przygotowują pierwsze dania, zwykle są to tradycyjne przepisy kuchni ukraińskiej i rosyjskiej. Wcześniej kobieta zjadła swoje zwykłe jedzenie, zwłaszcza bez myślenia o niuansach, a następnie wraz z nadejściem długo oczekiwanego dziecka zasady się zmieniają.

Biorąc pod uwagę, że grzyby są produktem trudnym do strawienia, kobiety boją się włączać je do swojej diety w tak kluczowym momencie swojego życia. Lekarze mogą obalać mity, słuchając zaleceń, których nie będziesz musiał globalnie zmieniać w swojej diecie:

 1. Grzyby nie powinny być całkowicie wyłączone z diety. Niewielka ilość wysokiej jakości produktu spożywanego przez matkę nie jest w stanie wyrządzić krzywdy dziecku. Ważne jest, aby zwracać uwagę na wygląd produktu i nie używać grzybów wątpliwego pochodzenia.
 2. Jakość nie powinna budzić wątpliwości. Mogą to być certyfikowane grzyby uprawiane na farmach grzybowych lub zbierane przez profesjonalnego zbieracza grzybów w ekologicznie czystych miejscach. Właściwość grzybów jako gąbki do pochłaniania spalin i toksyn z atmosfery, eliminuje zużycie roślin zebranych w mieście lub na obrzeżach dróg.
 3. Grzyby można gotować, ale kobietom karmiącym jest przeciwwskazane jeść solone lub marynowane.
 4. Należy spożywać tylko świeżą zupę.

Ważne! Grzyby są toksyczne. Jeśli co najmniej jeden trujący okaz dostanie się do naczynia, może to doprowadzić do zatrucia nie tylko matki, ale także niemowlęcia. Kiedy pojawiają się oznaki mdłości, wymiotów, niestrawności, nie polegaj na swojej sile. Odwlekanie i samoleczenie może zakończyć się niepowodzeniem. Pilnie jest zadzwonić do zespołu lekarzy.

Mama powinna ostrożnie podejść do zupy grzybowej.Należy pamiętać, że wszystko jest dobre z umiarem, a pierwsze porcje spożywanych potraw powinny być małe, aby nie powodować dyskomfortu w ciele dziecka. Po pierwszym przyjęciu takiego jedzenia konieczne jest uważne monitorowanie stanu dziecka, aby wykluczyć wszystkie możliwe reakcje jelitowe i wysypki skórne. Po chwili możesz spróbować zjeść zupę, nawet nieznacznie zwiększając porcję.

Lekarze nie skupiają się na zakazie zupy grzybowej, ale lepiej dać pierwszeństwo sztucznie uprawianym odmianom, boczniakom i pieczarkom. Zaleca się, aby w innych proporcjach uwzględniać ilość innych gatunków roślin. Obecnie trudno jest spotkać supermarket, na którego półkach grzyby się nie afiszują, dlatego nie powinno być problemów z zaopatrzeniem stołu w ten produkt. O ile to możliwe, preferowane jest suszenie grzybów. Są łatwiejsze do strawienia i podkreślają smak zupy.

Grzybów nie można nazwać niezbędnym produktem spożywczym, ale nie mówimy o ich stałym, codziennym włączaniu do diety. Jeśli grzyby są częstym gościem na stole gospodyni, musisz wiedzieć, dlaczego kobieta karmiąca powinna ograniczyć dietę do minimum:

 1. Grzyby zawierają dużo białka, dlatego na ich trawienie zużywa się więcej energii, a ilość składników odżywczych wchodzących do organizmu jest minimalna.
 2. Chityna, która jest częścią rośliny, nie jest trawiona, to on daje uczucie ciężkości.
 3. Za pomocą mikroporów roślina pochłania cały brud otaczającej atmosfery.
 4. Nieprawidłowo przygotowany grzyb lub losowo wybrany fałszywy grzyb może doprowadzić do zatrucia.
 5. Grzyby mogą powodować tworzenie się gazów, ponieważ mogą powodować fermentację w jelitach.
 6. Przejrzałe lub zainfekowane przez robaki grzyby mogą powodować niestrawność.

Zalecenia dotyczące bezpiecznego użytkowania

Bez względu na to, jaką decyzję podejmie matka, jest odpowiedzialna za dobro i zdrowie swojego dziecka. Jeśli nie ma wątpliwości co do jakości produktu, w celu uzyskania pozytywnego rezultatu należy przestrzegać następujących zasad:

Czy zupa grzybowa jest możliwa dla matki karmiącej?

 1. Grzyby gotuje się w osolonej wodzie, zmieniając ją dwukrotnie po zagotowaniu. Ta prosta manipulacja pomoże zmniejszyć ilość toksycznych substancji i szkodliwych składników.
 2. Przed podjęciem decyzji o użyciu ulubionego produktu zaleca się zaczekać, aż dziecko osiągnie wiek 6 miesięcy.
 3. Pierwsza porcja nie powinna zawierać wielu grzybów. Wystarczy ograniczyć się do 4 małych kawałków i bulionu (100 g). Najlepszy czas na rozpoczęcie wprowadzania nowego produktu to poranek, ale jeszcze lepiej, jeśli żołądek mamy nie jest pusty.
 4. Przez co najmniej dwa dni monitorowanie stanu dziecka trwa i powinno być dokładniejsze. Zakłócenie układu pokarmowego, reakcja alergiczna, chęć wymiotów, bladość, osłabienie, gorączka, nerwowość - wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.
 5. Grzyby nie powinny stać się produktem stale spożywanym.
 6. Każde kolejne użycie zupy wymaga takiej samej uwagi dziecka jak po pierwszej porcji. Musisz pomyśleć o tym, czy warto wyrafinować takie wstrząsy nerwowe, ponieważ wynikiem może być zatrucie, częściowa lub całkowita niewydolność nerek, wątroby, a także objawy alergiczne.
 7. Aby uzyskać przynajmniej pewne korzyści, nie zaleca się smażenia grzybów przed dodaniem do zupy. Aby nie powodować wzdęć jelita, surowe warzywa nie są podawane do zupy.

Podsumowując, możemy stwierdzić, że stosowanie przysmaku lepiej jest odłożyć na później, aż dziecko się odżywi.

Wideo: przepis na francuską zupę z pieczarek

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa