Czy ziemniaki można karmić piersią?

Narodziny noworodka to najważniejszy okres w życiu młodej matki. W tej chwili kobiety najczęściej zadają sobie pytanie, jakie pokarmy należy stosować w celu uzupełnienia diety w celu właściwego odżywiania bułki tartej. Codzienne menu matki karmiącej powinno zawierać przydatne witaminy i minerały, być zrównoważone i w żadnym wypadku nie szkodzić zdrowiu dziecka.

Ziemniak do karmienia piersią

Najpopularniejszym produktem na stole przeciętnego człowieka są ziemniaki. Ten składnik uzupełnia wiele różnych przepisów - od pierwszych dań po przystawki. Po urodzeniu dziecka matki nie mogą zmienić swoich preferencji kulinarnych, ponieważ potrawy ziemniaczane można spożywać nawet podczas karmienia piersią. Owoce ziemniaka są bogate w przydatne witaminy i minerały, dlatego są niezbędne dla zdrowia młodych matek.

Przydatne właściwości i historia uprawy ziemniaków

Pojawienie się ziemniaków na naszym stole przechodzi głęboko w historię. Owoce ziemniaka przybyły do ​​nas z Ameryki Południowej około 13 tysięcy lat temu. W Rosji ziemniaki otrzymały swoją dystrybucję w XVIII wieku za panowania Piotra I. Rosyjski cesarz sprowadził bulwy ziemniaka z zagranicy i nakazał sadzić owoce na ziemiach właścicieli ziemskich. Rośliny okopowe zyskały największą popularność w gotowaniu dopiero w XIX wieku. We współczesnym świecie ziemniaki są najpopularniejszą uprawą w rolnictwie.

Skład korzenia ziemniaka zawiera 75% wody i 25% suchej masy. Część suchej masy ziemniaków stanowi skrobia - 20%, cukier - 1%, białko - 1,5%, błonnik, związki azotu, kwasy i minerały (magnez, wapń, fosfor itp.) Niektóre rodzaje ziemniaków zawierają również witaminy C, B, PP, A.

Skrobia jest pożywnym składnikiem ziemniaków. Bulwy tego warzywa są uważane za jedno z głównych źródeł węglowodanów w ciele matki karmiącej i noworodka. Rośliny okopowe zawierają również aminokwasy wytwarzane w ludzkim ciele i są również cennym źródłem kazeiny. Kazeina lub białko mleka odgrywa ważną rolę w nasycaniu ciała kobiety użyteczną witaminą C.

Uwaga! Lekarze zalecają codzienne dodawanie 300 g ziemniaków. Pomaga to uzupełnić wymaganą ilość witaminy C w organizmie o 40%.

Lekarze zalecają spożywanie pieczonego ziemniaka dla pacjentów, którzy mają problemy z chorobą sercowo-naczyniową. W końcu bulwy ziemniaka są bogate w sole potasowe. Przydatne jest również picie świeżego soku ziemniaczanego dla osób cierpiących na choroby żołądka: z wrzodami i zapaleniem błony śluzowej żołądka.

Ziemniaki w diecie matki karmiącej

Mleko matki jest uważane za najbardziej przydatne jedzenie dla pełnego rozwoju dziecka. W pierwszych miesiącach życia dziecka nowo bite matki często spotykają bolesne objawy w okruchach brzucha: silny gaz, zaparcia i kolkę. Te objawy są reakcją organizmu dziecka na produkty, którymi karmiąca matka wypełnia codzienną dietę. W związku z tym matki karmiące piersią powinny przygotować właściwe menu i stopniowo zwiększać liczbę pokarmów w swojej diecie. Nowe składniki muszą być dodawane do menu oddzielnie od innych, aby w odpowiednim czasie określić reakcję miękiszu na niektóre pokarmy.

Ziemniaki w diecie matki karmiącej

Najlepiej zacząć jeść nieznane okruchy jedzenia wcześnie rano i w małych porcjach. Odbywa się to w ten sposób, że w ciągu następnych dwunastu godzin będzie można określić wpływ nowego produktu na zdrowie dziecka. Na przykład matki karmiące mogą zacząć jeść niskotłuszczową zupę z chudego ziemniaka już od pierwszego tygodnia życia dziecka. Ale gotowane i pieczone ziemniaki najlepiej dodać do menu na drugi tydzień rozwoju dziecka.

Jeśli w ciele dziecka nie występują reakcje alergiczne, a on czuje się zdrowy, począwszy od trzeciego miesiąca życia, matka karmiąca może jeść swoje zwykłe pokarmy.

Czasami jednak niektóre składniki ziemniaka mogą powodować alergie u noworodka. Na przykład skrobia ziemniaczana lub białko. Przyczyną alergii na ziemniaki może być fakt, że kruche ciało dziecka nie może jeszcze rozkładać złożonych węglowodanów w dużych ilościach. Dlatego użycie potraw ziemniaczanych powinno być również umiarkowane.

Jakie potrawy ziemniaczane mogą jeść kobiety karmiące?

Potrawy ziemniaczane są dość różnorodne. Dlatego ziemniaki są nie tylko zwykłym dodatkiem do mięsa. Z owoców ziemniaków można ugotować pierogi, naleśniki, ciasta, zapiekanki, sałatki i pyszne zupy. Jadalne i zdrowe warzywa mogą być duszone, gotowane, smażone i pieczone. Oczywiście podczas karmienia piersią młode mamy powinny zdecydować się na gotowane i pieczone ziemniaki. Mogą to być również zupy ziemniaczane i tłuczone ziemniaki. Gotowane owoce ziemniaka zachowują w swoim składzie największą liczbę użytecznych pierwiastków śladowych i witamin. Dlatego gotowane warzywo najlepiej wchłania się w ciele noworodka i jego matki.

Fakt! Podczas gotowania na parze i duszenia ziemniaków skrobia korzeniowa pozostaje na najwyższym poziomie.

Dietetycy nie powinni jeść smażonych ziemniaków w oleju, jeść smażonych frytek lub frytek. Wynika to z dużej ilości tłuszczu i czynników rakotwórczych zawartych w tych naczyniach. Takie ziemniaki mogą negatywnie wpływać na zdrowie matki i jej dziecka, powodować komplikacje ze stolcami, prowadzić do wzdęć i wywoływać wysypki na skórze dziecka.

Potrawy z ziemniaków kalorycznych

Eksperci twierdzą, że najwięcej kalorii znajduje się w smażonych ziemniakach (192 kcal.) I frytkach (445 kcal.).

Najniższą wartość energetyczną można znaleźć w potrawach ziemniaczanych, takich jak: zupa (39 kcal.) I duszone ziemniaki (40 kcal.). Jednocześnie surowe ziemniaki zawierają około 88 kilokalorii, a ziemniaki na parze (136 kcal.) I ziemniaki puree (106 kcal.) - Są to średnie wartości kaloryczne.

Jak gotować zdrowe danie ziemniaczane z HS?

Gotowane lub duszone ziemniaki są uważane za najbardziej przydatne w diecie matki karmiącej. Ponadto jest to najtańszy i najszybszy sposób na ugotowanie tego warzywa. Możesz gotować ziemniaki w całości, pokroić na małe kawałki lub gotować w „mundurze”.

Jak gotować zdrowe danie ziemniaczane z HS

Aby ziemniak był naprawdę zdrowy i smaczny, musisz przestrzegać następujących zaleceń:

  1. Potrawy ziemniaczane należy gotować na małym ogniu, aż skrobia pęcznieje.
  2. Aby zachować witaminę C, owoce ziemniaka należy umieścić w garnku z wrzącą wodą.
  3. Gotowane ziemniaki w skórce mogą zaoszczędzić więcej witamin, ale po obraniu warzywo traci połowę swoich korzystnych właściwości.
  4. Zwyczajowo gotuje się ziemniaki na patelni z zamkniętą pokrywką.
  5. Obierz warzywa przed gotowaniem.
  6. Jeśli ziemniak długo leży w wodzie, traci swoje właściwości odżywcze.

Które ziemniaki nie nadają się do jedzenia?

Pomimo faktu, że najczęściej bulwy ziemniaka mają użyteczne i odżywcze właściwości, czasami to warzywo może powodować negatywną reakcję na zdrowie człowieka.Owoce ziemniaka są klasyfikowane jako psianka. Oznacza to, że warzywo zawiera toksyczny składnik - peklowaną wołowinę. Substancja ta jest wytwarzana na skórce i zewnętrznej warstwie zielonych lub porośniętych ziemniaków, które pozostają na słońcu przez długi czas. Takie warzywo nie nadaje się do stosowania w żywności.

Wideo: zalety i szkody ziemniaków

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa