Czy kefir jest możliwy do karmienia piersią?

Macierzyństwo to nie tylko troska, miłość, cierpliwość i częste pieluchy. Jest to nauka, której matki są zmuszone nauczyć się jak najszybciej. Młode kobiety zaraz po porodzie powinny zapoznać się z ogromną ilością informacji - jak przetwarzać pępek noworodka, jak dbać o dziecko - kąpać się, zmieniać pieluchę, nosić. W najprostszym przypadku, gdy dziecko rodzi się całkowicie zdrowe, ilość informacji potrzebnych do asymilacji jest po prostu niesamowita. Osobnym, bardzo istotnym i niezbędnym problemem jest odżywianie matki, która karmi dziecko piersią. W tym artykule porozmawiamy o kefirze - w jaki sposób spożycie tego produktu wpływa na stan dziecka i matki, dowiemy się o zaletach i szkodliwych skutkach kefiru podczas karmienia piersią, a także postaramy się samodzielnie przygotować smakołyk z kwaśnego mleka.

Kefir karmiący piersią

Czego nie należy jeść podczas karmienia piersią?

Współcześni lekarze twierdzą, że nie ma szczególnych zakazów spożywania niektórych produktów podczas karmienia piersią. Naukowcy i pediatrzy uważają, że dziecko powinno stopniowo poznawać różne smaki i kompozycje potraw poprzez mleko matki. Jednak przestrzeganie niektórych zasad jest nadal tego warte. Po pierwsze, matkom nie wolno jeść pokarmów powodujących fermentację w żołądku. Wśród nich muffin, kapusta, rośliny strączkowe, napoje gazowane itp. Rzeczywiście, jednym z najczęstszych problemów dziecka w pierwszych miesiącach życia jest kolka związana z niedojrzałością przewodu żołądkowo-jelitowego. Zaostrzenie sytuacji nie jest tego warte, więc w miarę możliwości zabezpiecz swoją dietę. Pod tym względem kefir jest dopuszczalny, ale tylko w małych ilościach. Uważa się, że mleko pełne jest znacznie bardziej narażone na wzdęcia, wzdęcia i wzdęcia niż produkty mleczne.

Po drugie, młoda matka powinna wykluczyć alergeny z diety. Wśród ogólnych zakazów są jajka, czekolada i słodycze, czerwone jagody i owoce. Mleko i produkty mleczne mogą również powodować alergię zwaną nietolerancją laktozy. Zrozumienie, czy dziecko ma taką diagnozę, można uzyskać przy pomocy lekarza. Z reguły przy nietolerancji laktozy po spożyciu produktów mlecznych dziecko rozwija silne wzdęcia, tworzenie się gazów, dziecko jest kapryśne i nie może zasnąć. Dzieje się tak z powodu braku enzymów w żołądku dziecka, które są niezbędne do rozkładu i przetwarzania produktów mlecznych. Jeśli u dziecka zdiagnozowano to zaburzenie, zaleca się przeniesienie dziecka na sztuczny pokarm bez laktozy i nie ma już mowy o matce spożywającej kefir.

Ponadto zaleca się, aby mama odmawiała spożywania zbyt aromatycznych i trudnych potraw - są to czosnek, ostra papryka i sosy, cebula - mogą zmienić smak mleka matki. Ponadto mama nie powinna pić alkoholu i kawy - mają ekscytujący efekt. Powinieneś bezwzględnie powstrzymywać się od przyjmowania zakazanych leków, ponieważ część substancji czynnej leku przenika do mleka. Na szczęście, zgodnie z tymi kryteriami, kefir jest całkowicie bezpieczny, co oznacza, że ​​może go jeść młode matki.

Korzyści z kefiru do karmienia piersią

Jak się dowiedzieliśmy, kefir można spożywać podczas karmienia piersią, ale tylko wtedy, gdy dziecko nie jest uczulone na produkty mleczne. W pierwszym miesiącu kefir należy spożywać z dużą ostrożnością i małymi porcjami, nie więcej niż 100 ml dziennie, uważnie monitorując reakcję organizmu dziecka. Ważne jest monitorowanie, czy jego stolec zmienił się, czy wzrosła produkcja gazu, czy dziecko stało się bardziej kapryśne i płaczliwe, czy też zmieniła się jakość jego snu.Wszystko to może wskazywać na procesy fermentacji w jelitach miękiszu. Jeśli nie ma takiej reakcji na kefir, wypij go z przyjemnością. W końcu jest nie tylko smaczny, ale także bardzo zdrowy.

  1. Przede wszystkim kefir poprawia trawienie i chroni przed zaparciami. W końcu po porodzie jest to szczególnie prawdziwe, wiele kobiet ma do czynienia z objawami hemoroidów, które pogarszają się z powodu twardych stolców.
  2. Produkty z kwaśnego mleka pomagają tworzyć mikroflorę pochwy, co jest również bardzo ważne w okresie poporodowym.
  3. Umiarkowane spożycie kefiru pomaga ustalić trawienie, terminowe opróżnianie i uniknąć fermentacji w jelitach. Wpływa to na trawienie dziecka, chroni przed kolką i wzdęciami.
  4. Wapń w kefirze sprawia, że ​​mleko kobiety jest bardziej odżywcze, tłuste i nasycone. Dziecko je szybciej, dłużej pozostaje pełne i lepiej przybiera na wadze.
  5. Położnicy i ginekolodzy zalecają spożywanie 100-150 ml kefiru dziennie w pierwszych dniach po urodzeniu, dzieląc całą objętość na kilka dawek. Przyczynia się to do szybszego dostarczania mleka matki, siara staje się bardziej odżywcza.

Ogólnie rzecz biorąc, regularne spożywanie kefiru jest cennym źródłem wapnia, tak niezbędnym dla kobiet w okresie laktacji. W końcu kolosalna część wapnia przechodzi do mleka matki, w wyniku czego młode matki, które karmią piersią, zaczynają tracić włosy, kruszą zęby i paznokcie, skóra staje się sucha i pęknięta, kości bolą, choroby układu mięśniowo-szkieletowego pogarszają się. I nawet przy braku wapnia w mleku matki dziecko ma ryzyko rozwoju krzywicy, musisz dodatkowo podać mu wapń i witaminę D, aby je przyswoić. Możesz uniknąć tych wszystkich problemów, jeśli regularnie pijesz kefir z HB.

Który kefir lepiej pić podczas karmienia piersią?

Oczywiście najlepiej jest pić domowej roboty i naturalny kefir wykonany samodzielnie. Niestety większość mieszkańców miasta nie ma możliwości samodzielnego gotowania kefiru. W takim przypadku spróbuj kupić dzisiejszy kefir w małych pakietach w sklepie, aby codziennie uzupełniać zapasy świeżej żywności. Pamiętaj, że jednodniowy kefir jest uważany za najbezpieczniejszy - jest w nim mniej alkoholu, procesy fermentacji są na początkowym etapie, taki kefir przyniesie tylko korzyści. W żadnym wypadku nie należy pić kefiru, który trwa dłużej niż 3-4 dni, może to prowadzić do problemów z jelitami, zarówno u ciebie, jak iu dziecka.

Który kefir lepiej pić podczas karmienia piersią

Jeśli masz możliwość zakupu naturalnego mleka od rolników z rynku, koniecznie go wykorzystaj. Gotowanie kefiru nie jest trudne. W tym celu mleko należy najpierw dokładnie zagotować. Kiedy mleko zacznie rosnąć, zmniejsz ciepło i pozostaw mleko w ogniu na około pół godziny. Płyn okaże się bardziej tłusty, a kefir stanie się nasycony i smaczny. Po pół godzinie marnowania się nad ogniem mleko należy przykryć i pozwolić mu zaparzyć i ostygnąć do ciepłego stanu. Bardzo ważne jest, aby wybrać temperaturę, w której mleko powinno być fermentowane. Jeśli mleko okaże się zbyt zimne, zakwas nie zajmie, a jeśli będzie zbyt gorący, pożyteczne bakterie po prostu umrą. Temperatura płynu powinna wynosić około 40 stopni. Nie ma termometru - nie ma znaczenia, zanurz czysty palec w mleku - płyn powinien być umiarkowanie gorący, wygodny.

Jako zakwas możesz użyć kwaśnej śmietany lub poprzedniej porcji kefiru. Możesz dodać Lactobacillus lub Bifidobacteria, które poprawią jelita. Dodaj starter do ciepłego mleka (nie więcej niż łyżka stołowa), dokładnie wymieszaj, przykryj i zawiń słoik ręcznikiem, pozostaw go w ciepłym miejscu - w pobliżu kuchenki lub akumulatora. W temperaturze pokojowej fermentuje się kefir w ciągu 3-4 godzin, czasem może to potrwać do 6-8 godzin. Pamiętaj, że nie możesz trzymać kefiru zbyt długo, nadmierna fermentacja doprowadzi do tego, że produkt okaże się bardzo kwaśny.Gdy tylko kefir „zastygnie”, czyli mleko przestaje być płynne, słoik należy natychmiast wyjąć do lodówki. Po kilku godzinach kefir ostygnie, można go spożywać jako pokarm. W przyszłości taki kefir może być stosowany do pierwszego karmienia dziecka. Produkty mleczne są wprowadzane do diety po około 8-9 miesiącach. Jeśli pokonasz domowy kefir z bananem i twarogiem, otrzymasz nie tylko smaczną, ale także niezwykle zdrową masę mleczną, której twoje dziecko nie będzie w stanie odmówić.

A kefir, gdy karmienie piersią jest smaczną i zdrową przekąską, bez wszelkiego rodzaju ciastek i słodyczy. Oznacza to, że kobieta po porodzie może szybko schudnąć, poprawić swoją sylwetkę i wrócić do dobrej kondycji w ciągu kilku miesięcy. Pij kefir, bądź zdrowy i piękny!

Wideo: co i ile pić podczas karmienia piersią

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa