Czy mogę pić wodę po treningu?

Woda jest źródłem życia, choć może to zabrzmieć żałośnie. Bez tego życie na ziemi po prostu nie może istnieć. Jest to aksjomat, który absolutnie nie wymaga żadnych dowodów. Powszechnie wiadomo, że przy znacznym wysiłku fizycznym odczuwa się nieodparte pragnienie. Osoba po uprawianiu sportu po prostu chce się napić. Od dawna wiadomo, że nie należy jeść jedzenia przez dwie godziny przed i po zajęciach. Każdy trener to powie. Ale co z wodą? Czy można pić w wystarczająco dużych ilościach po poważnym wysiłku fizycznym?

Czy mogę pić wodę po treningu?

To pytanie jest tak niepokojące dla naukowców i ekspertów medycyny sportowej, że dyskusje nie zakończyły się do dziś. Opinie są diametralnie podzielone. Niektórzy twierdzą, że nie ma w tym nic złego, podczas gdy inni przeciwdziałają kategorycznemu zakazowi. Ich argumenty sprowadzają się do tego, że serce nie będzie w stanie wytrzymać tak ogromnych obciążeń. Zwolennicy używania płynów twierdzą, że niezwykle ważne jest uzupełnienie bilansu wodnego.

Nie ma jednoznacznej opinii w tej sprawie i powinieneś dokładnie zrozumieć ten problem, ważąc i szczegółowo analizując wszystkie zalety i wady związane z tą okolicznością.

Po zakończeniu ćwiczeń przywróć równowagę wodną

Przede wszystkim musisz ustalić, czy ciało naprawdę musi uzupełnić płyn po intensywnym wysiłku fizycznym. Stwierdzono, że podczas dwugodzinnego treningu ciało może stracić około 3 litrów płynu. Ocieplony kombinezon, w którym odbywają się zajęcia, również pozostawia na tym wyraźny ślad. Niektórzy uczestnicy, równolegle z zajęciami, przyjmują leki o wyraźnym działaniu moczopędnym. W takim przypadku utrata płynu przez organizm może być jeszcze bardziej znacząca. W niektórych przypadkach może nawet osiągnąć punkt krytyczny.

Należy zauważyć, że takie pozbawienie płynu przez organizm odbywa się wyłącznie na zasadzie dobrowolności. Ta okoliczność może negatywnie wpłynąć na stan całego ciała. Przy intensywnym wysiłku fizycznym w ciele zachodzi szereg zmian fizjologicznych:

  • Występuje wzrost temperatury ciała.
  • Nadmierna potliwość staje się wyraźna.
  • Obserwowane są pewne zmiany w procesach termoregulacji.

W rezultacie można zaobserwować stan, w którym wskaźniki lepkości krwi znacznie wzrosną. To z pewnością doprowadzi do możliwości omdlenia, niedociśnienia i powikłań zakrzepowo-zatorowych. Ponadto ta sytuacja może przyczynić się do powstawania kamienia nazębnego w nerkach, występowania innych zjawisk patologicznych.

Wniosek sam w sobie sugeruje, że woda po intensywnym wysiłku fizycznym musi być pijana bez przerwy, aby przywrócić równowagę wodną. Jedyne pytanie dotyczy ilości zużytej wody.

Ile wody można zużyć?

W pewnym momencie żołądek nie jest w stanie wchłonąć więcej niż jednego litra wody. Ale to wcale nie oznacza, że ​​jest to dokładnie taka ilość wody, którą można wypić jednym łykiem po zakończeniu sesji. Chciwość w tym względzie nie jest najlepszym doradcą i asystentem. Wymagane jest zmierzone zużycie wody w małych porcjach. Jest to konieczne, aby nie przeciążać ciała. Jest już dość zmęczony po wyczerpujących ćwiczeniach fizycznych i wymaga odpoczynku.

Pojedyncza dawka płynu nie powinna przekraczać 150-200 ml.Jednoczesne użycie dużych ilości wody spowoduje dodatkowe obciążenie mięśnia sercowego. Ciecz rozrzedza krew, jej lepkość maleje, a zatem praca serca nasila się w związku ze zmianą parametrów reologicznych krwi.

Interwał przy pobieraniu małych porcji wody wynosi kwadrans. Piją wodę, aż do pełnego przywrócenia równowagi wodnej. Zdarza się, że pragnienie po ćwiczeniach nie jest silne. Jest to szczególnie często obserwowane przy chłodnej pogodzie. Mimo to picie jest nadal konieczne. Straty wody należy w pełni zrekompensować. Wiadomo, że woda pod obciążeniem jest tracona w przybliżeniu w takich samych ilościach i nie zależy od warunków pogodowych.

Która woda jest lepsza?

Woda po treningu
Picie słodkiej sody nie całkowicie zaspokoi pragnienia. Przy takim produkcie nie można osiągnąć pożądanego efektu. Ponadto słodzone napoje gazowane wyrządzają więcej szkody dla organizmu niż pożytku. Woda mineralna będzie najbardziej idealną opcją do uzupełnienia wymaganej ilości płynu. Nawet lepiej, jeśli nie ma gazu. Małe ilości specjalnych napojów sportowych są dozwolone. Oprócz niezbędnych płynów ustrojowych zawierają wystarczającą ilość elektrolitów.

Oczywiście w żadnym wypadku nie należy spożywać zimnej wody. Zakaz ten opiera się na uzasadnieniu naukowym. Picie wody z lodem może powodować odruchowy skurcz naczyń serca. Nie możemy zapominać, że żołądek jest bardzo blisko głównego „motoru” naszego ciała.

Mięsień sercowy podczas picia zimnej wody jest pod ogromnym stresem. Taką wodę można spożyć nie wcześniej niż dwie godziny po znacznym wysiłku fizycznym.

Wynikiem tego, co zostało powiedziane, może być stwierdzenie, że wodę po ćwiczeniach fizycznych należy koniecznie spożywać. Niektórzy przeciwnicy wątpią w to stwierdzenie, ale jest to spowodowane tylko tymi negatywnymi konsekwencjami, które są związane z jednoczesnym użyciem dużych ilości wody.

Racjonalne podejście do tego problemu nie przyniesie szkody. Wręcz przeciwnie, wagon i mały wózek będą korzystne. Czysta woda, która w małych objętościach ma temperaturę pokojową, zapewni jedynie korzyści. Nie będzie to szkodzić, ale można osiągnąć racjonalne uzupełnienie płynu utraconego podczas ćwiczeń.

Głównym zadaniem jest poprawna organizacja schematu picia po wysiłku. Zapewni to osiągnięcie doskonałego zdrowia i uzupełnienia przed nadchodzącymi klasami.

Zakaz picia wody po wysiłku fizycznym to tylko mit. To oświadczenie pochodzi od tych, którzy intensywnie zajmowali się kształtowaniem. Uważali, że do skutecznego odchudzania konieczne jest usunięcie nadmiaru wody z organizmu. Zastanawiam się, skąd oni to wzięli? Nie jest tajemnicą, że ludzkie ciało składa się w 80% z wody. Wszystkie reakcje biochemiczne zachodzące w złożonym układzie biologicznym zachodzą tylko w postaci rozpuszczonej. Skąd pochodzi nadmiar wody w ciele? Przeciwnie, potrzebuje go tak samo jak powietrza.

Inną sprawą jest nadmierne zużycie wody w ilościach, których organizm po prostu nie potrzebuje. Powinno być rozsądne podejście do wszystkiego, w tym do korzystania z wody.

Wideo: czy mogę pić wodę na treningu?

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa