Czy można karmić piersią?

Ostatnio nasiona były obowiązkowym atrybutem spotkań na wsi. Chociaż czasy się zmieniają, pozostają dobre tradycje. Nasiona słonecznika są dziś bardzo popularne. Ich kobiety szczególnie lubią. Rzeczywiście, w tym produkcie, który wielu uważa za przysmak, zawiera wiele przydatnych substancji. Ponadto nasiona mają przyjemny smak i szybko dają uczucie sytości. Dlatego młode matki pragną rozpieszczać się po porodzie tym naturalnym produktem. Ale ścisłe ograniczenia dietetyczne, które ściśle przestrzegają matki karmiące, zmuszają je do odroczenia takiego odprężenia w diecie do lepszych czasów.

Nasiona do karmienia piersią

A może nie powinieneś odmówić sobie odrobiny przyjemności? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Zalety nasion

Wszystkie ograniczenia w diecie matki są spowodowane koniecznością zmniejszenia ryzyka, które może zaszkodzić zdrowiu dziecka. Jeśli chodzi o nasiona, należą one do grupy produktów, które nie stanowią wyraźnego zagrożenia dla dziecka. Chociaż w tej sprawie istnieją pewne kontrowersyjne kwestie. Ale najpierw spróbujmy podkreślić zalety nasion słonecznika, dyń i innych upraw, które można jeść.

Główną zaletą nasion jest ich unikalny skład, który może szybko ugasić nawet silny głód. Matka karmiąca zazwyczaj nie ma czasu na normalne jedzenie. Dlatego nasiona są w stanie wypełnić lukę w diecie, na przykład podczas spaceru z dzieckiem na ulicy. Drugą pozytywną cechą produktu jest to, że z jego pomocą możesz spędzić czas spacerów. Jeszcze jedna rzecz, którą należy dodać do tych dwóch zalet - pękanie nasion działa uspokajająco na układ nerwowy. Matka karmiąca jest obciążona codziennymi zmartwieniami od rana do późnej nocy. Dlatego po prostu potrzebuje takich przerw, kiedy może przynajmniej trochę się zrelaksować. W tym celu nie wolno połykać leków matce karmiącej, a nasiona mogą tymczasowo zastępować środki uspokajające.

Uwaga! Chociaż lekarze nie zaprzeczają przydatności nasion, zaleca się stosowanie środków podczas ich stosowania.

Jak wybrać najlepszy produkt

Z uwagi na fakt, że ziarna są dostępne w kilku odmianach, matka karmiąca musi wiedzieć o charakterystyce każdej odmiany. Nawet nasiona słonecznika są w sprzedaży różne: białe i czarne, duże i małe. Są też nasiona dyni, które słyną z dobroczynnych właściwości i wysokiej wartości odżywczej. Nie mniej bogata kompozycja nasion sezamu. Jednym słowem, każda kobieta może wybrać smakołyk do smaku. Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj produktu różni się składem i wartością odżywczą.

Nasiona słonecznika

Być może jest to najpopularniejsza odmiana tego produktu. Nasiona słonecznika mają wysoką zawartość kalorii: w 100 g - 600 kcal. Obejmują one:

 • cały kompleks witamin;
 • włókno;
 • sole mineralne;
 • kwas foliowy;
 • białka;
 • tłuszcze w dużych ilościach;
 • popiół;
 • węglowodany.

Przydatne właściwości
Ze względu na bogaty skład nasiona słonecznika mogą wywierać pewien wpływ na funkcjonowanie narządów i układów. Nawet w małych ilościach ten produkt może:

 • znormalizować czynność jelit;
 • wyeliminować zgagę;
 • stymulować aktywność serca;
 • niższy poziom cholesterolu;
 • stymulować laktację;
 • oczyść ciało z toksyn;
 • aktywować funkcję nerek;
 • łagodzić nudności.

Oprócz tych cech nasiona słonecznika są w stanie utrzymać pozytywne tło emocjonalne, ponieważ wpływają na produkcję serotoniny, zwanej hormonem „szczęścia”. A ponieważ nasiona tego gatunku zawierają witaminę „D”, wraz z mlekiem matki wchodzi do ciała dziecka i jest korzystne dla jego rozwoju psychicznego i fizycznego.

Dobrze wiedzieć! Jądra słonecznika mogą pomóc zerwać ze złym nawykiem, takim jak palenie. Eksperci twierdzą, że jeśli chcesz wziąć papierosa, powinieneś zjeść kilka nasion, ponieważ pragnienie palenia zniknie.

Wady nasion słonecznika
Jeśli używasz nasion z umiarem, ryzyko napotkania nieprzyjemnych objawów jest minimalne. Niestety niektóre kobiety są tak przywiązane do swojego ulubionego produktu, że czasem przywiązanie to przyjmuje cechy podobne do uzależnienia. Przy nadmiernym entuzjazmie dla nasion można uzyskać:

 1. Reakcja alergiczna
 2. Zwiększona laktacja, gdy napływ mleka z piersi zwiększa się kilkakrotnie i tego procesu nie można kontrolować.
 3. U dziecka ekscesy matki mogą powodować wzdęcia i kolkę jelitową.
 4. Nasiona w dużych ilościach mogą powodować zaparcia u matki i dziecka.
 5. Nie możemy zapominać, że ciągłe klikanie nasion niekorzystnie wpływa na szkliwo zębów.

Ważny punkt! I jeszcze jedno przypomnienie dla matek karmiących - jeśli chcesz jeść nasiona, musisz mieć pewność, że produkt jest czysty. Słabo przetworzone nasiona są doskonałym podłożem do wzrostu patogennych mikroorganizmów. Dlatego przed użyciem, na wszelki wypadek, lepiej je trochę usmażyć.

Cechy nasion dyni

Nasiona dyni nie są gorszej popularności od produktu uzyskanego ze słonecznika, a pod pewnymi względami nawet go przewyższają. Na przykład białko w pestkach dyni jest o 14% większe, a węglowodanów, błonnika i olejów jest prawie tyle samo. Chociaż kaloryczność wynosząca 100 g wynosi 500 kcal, czyli o 100 kcal mniej niż w przypadku ziaren słonecznika. Rozbieżności obserwuje się w składzie. W nasionach dyni są takie elementy:

Nasiona dyni do karmienia piersią

 • glikozydy;
 • alkaloidy;
 • żywice;
 • aminokwasy;
 • dużo witamin;
 • cała grupa przydatnych pierwiastków śladowych, w tym manganu, fosforu, selenu i innych.

Ten zestaw przydatnych składników pomaga wyeliminować takie problemy organizmu:

 • skutecznie walczyć z robakami;
 • znormalizować masę ciała;
 • wyeliminować zaburzenia trawienne;
 • poprawić pamięć poprzez aktywację mózgu;
 • przywraca strukturę wołu i paznokci, a także poprawia stan skóry twarzy.

Nasiona dyni są przydatne do celów profilaktycznych: obecność cynku w ich składzie pomaga utrzymać dobre widzenie. Ten element ma pozytywny wpływ na odporność i zdrowie układu rozrodczego. A ponieważ nasiona dyni prawie nigdy nie powodują alergii, ich stosowanie przyniesie ogromne korzyści rosnącemu ciału dziecka.

Nasiona sezamu

Ten produkt nie jest tak rozpowszechniony jak jego konkurenci. Powód tego jest zrozumiały - nasiona sezamu nie pojawiają się tak często na półkach sklepowych, a ich wartości nie można nazwać lojalnym. Być może są to wszystkie wady produktu. W przeciwnym razie ten rodzaj nasion zaskakuje tylko wieloma przydatnymi właściwościami, dlatego jest uważany za produkt dietetyczny.

Nasiona sezamu do karmienia piersią

W rzeczywistości sezam jest naturalnym immunomodulatorem o silnym działaniu. Ogromna zawartość soli wapnia w produkcie zapewnia wzrost tkanek kostnych, paznokci i zębów. A ciało dziecka naprawdę potrzebuje takiego wsparcia. Przydatna jest również kobieta karmiąca piersią, aby spożywać ten cenny produkt, ponieważ wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, nie pozwala na gromadzenie się tłuszczu i obniża poziom cholesterolu. Wystarczy regularnie jeść tylko jedną łyżeczkę nasion sezamu, aby wzmocnić siłę organizmu.

Optymalna porcja nasion

Jeśli usunięto wiele obaw dotyczących matek karmiących, równie ważny problem pozostaje otwarty - ilość produktu, która jest bezpieczna dla mamy i dziecka. Jest kilka zasad, których musisz przestrzegać:

 1. Nie zaleca się łączenia nasion słonecznika z innymi rodzajami żywności.
 2. Lepiej je jeść między posiłkami.
 3. Musisz sam usmażyć nasiona, dodając niewielką ilość oleju.
 4. Nie możesz zacząć wchodzić do tego składnika żywności natychmiast w dużych ilościach, wskazane jest, aby zacząć od małych porcji - 20 g.
 5. Dawka stosowana na dzień nie powinna przekraczać 100 gramów.

Kwestia prawidłowego odżywiania jest bardzo delikatnym tematem. Dlatego matka karmiąca musi sama zdecydować o mądrości wprowadzenia jednego lub drugiego produktu do diety, biorąc pod uwagę wszystkie porady specjalistów. Jeśli kobieta nie ma przeciwwskazań, a ona ma pojęcie proporcji, nasiona wzbogacą menu i zapewnią dwóm organizmom nieocenioną pomoc.

Wideo: szkodliwość i zalety nasion

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa