Czy mogę spać po treningu?

Reżim osoby aktywnie uprawiającej sport opiera się na trzech zasadach: regularnym treningu, zrównoważonej pożywnej diecie i właściwym prowadzeniu fazy przywracania. Ścisłe przestrzeganie tych zasad pomoże osiągnąć dobre wyniki na boisku sportowym. W przeciwnym razie wszystkie wysiłki sportowca będą daremne. Dlatego tak ważne jest, aby móc kompetentnie zorganizować proces regeneracji po wizycie na siłowni. Ta zasada dotyczy każdej dyscypliny sportowej. Należy zawsze pamiętać, że sen ma kluczowe znaczenie na tym etapie.

Czy mogę spać po treningu?

Dzięki badaniom naukowcy odkryli, że wszystkie układy ciała śpiącej osoby nadal działają aktywnie. Z kolei w nich zachodzą złożone procesy fizjologiczne. Dlatego pytanie, czy spać po sporcie jest dość naturalne. Ale możesz na to odpowiedzieć, analizując wszystko, co dzieje się w ciele śpiącego.

Wzór snu

Trzeba powiedzieć, że klasyfikacja snu opiera się na intensywności aktywności mózgu. Rejestrowana jest również ruchliwość gałki ocznej i napięcie mięśniowe. Biorąc pod uwagę te wskaźniki, sen można podzielić na następujące główne fazy:

  1. Sen to okres, w którym osoba zaczyna zapadać w sen. Potrafi dostrzec wszystko, co się dzieje, potrafi analizować wydarzenia.
  2. Płytki sen zastępuje etap początkowy.
  3. Powolny sen łączy dwie fazy jednocześnie. Ten etap jest uważany za najważniejszy, ponieważ ciało koncentruje zasoby na przywracaniu sił.
  4. Ostatnia faza snu nazywa się szybko. W tym okresie pojawiają się sny.

Podczas nocnego odpoczynku osoba wielokrotnie przechodzi wszystkie wymienione powyżej fazy snu. Dlatego ludzie mogą zobaczyć różne tematy we śnie podczas jednej nocy. Pełny cykl snu trwa około półtorej godziny.

Naukowcy odkryli, że przerwanie snu REM, czyli ostatni etap, ma negatywny wpływ na stan osoby. Takie przebudzenie zamiast przypływu energii powoduje ból głowy i uczucie osłabienia. Z powyższego wynika, że ​​dla normalnego zdrowia sportowiec powinien spać około dwóch godzin lub czterdziestu minut.

Sen po wysiłku - szkoda czy korzyść?

Jeśli chodzi o sen po sesjach treningowych, wiele zależy od czasu ich trzymania. Zwykle chęć snu wynika z banalnego braku snu. Z tego powodu niektórzy sportowcy dosłownie zasypiają w drodze po nadmiernym wysiłku fizycznym. Jeśli ten stan powtarza się z przerażającą regularnością, możesz doprowadzić ciało do całkowitego wyczerpania. Eksperci zalecają spanie po całodziennym treningu tylko wtedy, gdy sportowiec naprawdę potrzebuje snu. W takim przypadku zaleca się, aby nie przekraczać wyznaczonego dla tego terminu - 40 minut. Przestrzeganie tej zasady pomoże nie naruszać ustalonej już codziennej rutyny.

Chciałbym zwrócić uwagę na inną ważną kwestię: jeśli dana osoba źle spała w nocy, nie powinna prowadzić treningu. W takiej sytuacji klasy spowodują znacznie więcej szkód dla zdrowia niż przyniosą korzyści. Jeśli to możliwe, powinieneś trochę spać przed wizytą na siłowni lub nawet zmienić termin zajęć w dogodniejszym czasie.

Optymalny czas snu

Oczywiste jest, że tylko nocny sen może zapewnić pełne odzyskanie ciała sportowca. Czasami jednak warto się przespać w ciągu dnia. Aktywne zajęcia sportowe same w sobie są doskonałym sposobem na walkę z bezsennością.Ale przy silnym stresie fizycznym osoba nie może natychmiast zasnąć. Dlatego obciążenie powinno być proporcjonalne, nie powinno regularnie narażać ciała na stres.

Teraz o czasie snu. Jak wykazały badania kliniczne, tylko jedna na dziesięć osób czuje się zadowalająco po śnie, który trwa krócej niż siedem godzin. Większość ludzi potrzebuje ośmiogodzinnego odpoczynku. Ten wskaźnik jest uważany za minimalną normę dla osób prowadzących sportowy styl życia. Oczywiście wiele w tej kwestii zależy od indywidualnych cech każdej osoby. Optymalny czas snu może być określony przez stan, który dana osoba odczuwa po przebudzeniu. Jeśli czuje przypływ energii i jest w dobrym nastroju, to marzenie się spełniło. Zwykle sportowcy ściśle przestrzegają codziennej rutyny, więc idą spać o tej samej godzinie.

Podsumowując, możemy stwierdzić, że sen po ćwiczeniach jest czasem konieczny. Ale to nie powinno stać się nawykiem. Powinieneś starać się wystarczająco dobrze spać w nocy, ponieważ to nocny odpoczynek przyczynia się do pełnego wyzdrowienia organizmu po procesie treningowym.

Wideo: jak skutecznie zregenerować siły po treningu?

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa