Czy podczas miesiączki można chodzić do kościoła?

Powszechnie uważa się, że kobieta z krwawieniem miesiączkowym, aby wejść do świątyni, a także przyjąć sakrament, jest surowo zabroniona. Czy to naprawdę tak jest? A jaki jest powód tak wielu nieporozumień wokół tego problemu? Nikt nie może udzielić dokładnej odpowiedzi na to pytanie. W żadnych książkach i innych źródłach nie ma wzmianki i potwierdzenia, że ​​taki zakaz istnieje. Ale nadal potajemnie starają się tego trzymać. Nawet duchowni nie mogą dostarczyć jednolitych informacji. Istnieje wiele interpretacji z różnymi opiniami na ten temat.

Czy możliwe jest chodzenie do kościoła podczas menstruacji?

Jak było wcześniej

W najstarszej części Biblii - w Starym Testamencie powiedziano, że „nieczyste” osoby nie powinny wchodzić do świątyni. Ta kategoria obejmowała:

  • pacjenci z trądem
  • każdy, kto cierpi na ropne choroby zapalne;
  • ludzie, którzy skalali się dotykając gnijącego ciała (zwłok);
  • kobiety z fizjologicznym krwawieniem.

Uważano, że nie należy chodzić do świątyni w żadnym z tych warunków.

Ciekawy fakt: w czasie, gdy matki, które urodziły chłopca, przyjęto do kościoła 40 dni po porodzie, dziewczynka po 80.

Co oni teraz myślą?

Na mocy Nowego Testamentu wprowadzono poprawki do listy osób, które nie powinny chodzić do kościoła. Chociaż pewne ograniczenia dla kobiet nie zniknęły. Zakaz odwiedzania świątyni przez kobiety podczas menstruacji był spowodowany względami higienicznymi.

Zawsze uważano, że świątynia jest miejscem świętym i na jej terytorium nie można przelać krwi. Wcześniej nie było żadnych niezawodnych produktów higienicznych do ochrony, dlatego kobietom nie wolno było chodzić do kościoła podczas menstruacji.

Istnieje inna opinia, dlaczego kobieta nie może chodzić do świątyni z miesiączką. Kto ponosi winę za to, że ludzkość została wydalona z rajskich ogrodów? Na kobietę. Prawdopodobnie dlatego przedstawicielkom kobiet nie pozwolono Bogu. Najwyraźniej nie przypominając o długotrwałym niewłaściwym postępowaniu. Z tego powodu podczas menstruacji, a także w ciągu czterdziestu dni po urodzeniu dziecka, aż do zakończenia krwotoku poporodowego, kobieta nie ma dostępu do świątyni.

Do tej pory nie ma rozsądnego zakazu wizyt kobiet w świątyni podczas menstruacji. W Testamencie są rozdziały, w których uczniowie mówili, że zbezczeszczenie wiary niesie zło pochodzące z serca człowieka, a nie z fizjologicznego rozładowania. W Nowym Testamencie główny nacisk kładziony jest na wewnętrzną duchowość osoby, a nie na naturalne procesy, które od niej nie zależą.

Czy kobiety nie wolno chodzić do kościoła podczas menstruacji?

Ludzkiej krwi nie można przelać w świątyni. Jeśli na przykład osoba w kościele przecię palec i zacznie krwawić, powinien go zostawić, aż krew przestanie płynąć. W przeciwnym razie zostanie wzięte pod uwagę, że święte miejsce zostało zbezczeszczone i konieczne było jego ponowne oświetlenie.

Można stwierdzić, że podczas menstruacji, jeśli używasz wysokiej jakości produktów higienicznych (wkładki, tampony), możesz chodzić do kościoła, ponieważ nie będzie przelewania ludzkiej krwi. Jednocześnie opinie duchowieństwa na ten temat są rozbieżne, niektórzy nawet sobie zaprzeczają.

Niektórzy uważają, że kobiety z krwawieniem miesiączkowym nie mają miejsca w kościele. Możesz wejść, przeczytać modlitwę i wyjść. Inni - zwolennicy bardziej radykalnych poglądów, twierdzą, że odwiedzanie płci żeńskiej podczas menstruacji jest surowo zabronione.Są jednak tacy, którzy twierdzą, że miesiączka w żaden sposób nie powinna wpływać na zachowanie, że w tym okresie nie trzeba niczego zmieniać w życiu kościoła, należy nadal czytać modlitwy, zapalać świece, spowiadać się i przyjmować komunię.

Zwolennicy obu poglądów mogą przedstawić dowody swoich własnych osądów, choć można je podważyć. Ci, którzy popierają pierwszą opinię, opierają się głównie na informacjach ze Starego Testamentu, mówiąc, że w czasach starożytnych kobiety z krwawieniem powinny być z dala od ludzi i kościoła. Nie mogą jednak wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Ponieważ w tamtych czasach kobiety bały się zabrudzić święte miejsce krwią z powodu braku niezbędnych produktów higienicznych.

Zwolennicy przeciwnej opinii twierdzą, że nawet wtedy kobiety poszły do ​​świątyni. Na przykład Grecy (to ich różnica w porównaniu ze Słowianami) nie oświecili kościoła; w związku z tym nie mogło dojść do profanacji. W tych miejscach kobiety, nawet podczas fizjologicznego wypisu, mogły przyczepiać się do ikon i niczego nie zmieniać w swoim zwykłym życiu kościelnym.

Często zauważano, że w tym procesie fizjologicznym nie ma winy kobiety. A jednak w czasach starożytnych kobiety w Rosji w dzisiejszych czasach unikały chodzenia do kościoła.

Niektórzy święci stwierdzili, że natura dała kobietom hojny dar, obdarzając ich wyjątkową zdolnością do oczyszczania ciała. Twierdzili, że zjawisko to zostało stworzone przez Wszechmocnego, dlatego nie można mówić o zabrudzeniu i nieczystości.

Błędem byłoby odmawianie kobiecej wizyty w świątyni podczas menstruacji, na podstawie danych ze Starego Testamentu. Jeśli uważnie i głęboko przestudiujesz kościół, możesz dojść do wniosku, że zakaz odwiedzania kościoła podczas menstruacji jest już moralnie przestarzały.

Więc co robisz

Dziewczyny mogą chodzić do świątyni przez cały dzień. Jeśli weźmiesz pod uwagę opinię większej liczby duchowieństwa, a podczas menstruacji można to zrobić. Ale dzisiaj będzie lepiej odmówić sprawowania sakramentu chrztu i wesela. Jeśli to możliwe, wskazane jest, aby nie dotykać krzyży, ikon i innych świątyń. Ponadto Kościół wzywa te dni, aby nie spowiadać się i nie przyjmować komunii.

Wideo: Czy kobiety mogą wejść do świątyni w krytyczne dni?

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa