Czy można wycisnąć trądzik na twarz?

Trądzik i czarne plamy, szczególnie na twarzy, są jednym z najbardziej irytujących problemów. Chcę natychmiast pozbyć się trądziku, zwłaszcza jeśli pojawią się one niespodziewanie przed ważnymi wydarzeniami. Aby to zrobić, wielu stosuje metodę awaryjną i ściska trądzik, mając nadzieję, że pomoże to w szybkim gojeniu.

Czy można wycisnąć trądzik na twarz?

Jednak w wielu przypadkach tak radykalna metoda może nie tylko nie tylko pomóc, ale także zaszkodzić: pryszcz o wysokim stopniu prawdopodobieństwa może zostać zaogniony, a jego leczenie będzie wymagało więcej czasu i pieniędzy. Przed podjęciem decyzji należy znaleźć przyczynę pojawienia się wysypki i zająć się nimi kompleksowo.

Jak pojawiają się trądzik?

Mechanizm pojawienia się trądziku polega na zablokowaniu przewodów gruczołów łojowych lub ust mieszków włosowych za pomocą tłuszczu i zrogowaciałych łusek komórek skóry. Ściskanie trądziku jest obarczone infekcją w takich gruczołach, dzięki czemu tworzy się w nich ropa. Z czasem „przebija się” naskórek i wychodzi na zewnątrz, a jeśli ropień był duży, blizna może powstać w miejscu trądziku.

Wyróżnienie trądziku, który został już zainfekowany, jest dość proste. Wszystkie są podzielone na dwa typy - niezapalne i zapalne. Trądzik niezapalny obejmuje:

  1. Czarne kropki Pojawiają się, gdy górna część porów jest zablokowana. Trądzik jest „otwarty”, nie ma na nim naskórka. Czarny kolor wynika z utleniania tłuszczu pod wpływem tlenu.
  2. Whiteheads. Uformowany w dolnej części porów, pod skórą. Taki trądzik może unosić się nad skórą lub po prostu być odczuwalny, ale nie ma sposobu, aby go wycisnąć.

W przypadku zapalenia trądziku mogą tworzyć się grudki (guzki) lub krosty (ropnie).

Guzki z reguły pojawiają się zamiast czarnych kropek i reprezentują formację o średnicy do 3 milimetrów, którą można pomylić z kretem. Ropienie w postaci białej zapalnej głowy, jak ropień, na guzku nie jest zauważalne.

Z kolei krosty mogą tworzyć się niezależnie lub w miejsce guzków i osiągać średnicę do 10 milimetrów. Zawartość ropni jest biała, żółta, zielonkawa lub szara. Kiedy się pojawią, ściany naczyń mogą się zapaść z powodu infekcji, a następnie krew dostanie się do ropy.

Ponadto wiele chorób może stać się przyczyną wysypki, na przykład gruźlica skóry, wysypka narkotykowa, różne rodzaje zapalenia skóry, trądzik różowaty i inne. Aby pozbyć się trądziku, często trzeba skonsultować się nie tylko z dermatologiem, ale także alergologiem, endokrynologiem, ginekologiem, gastroenterologiem i innymi specjalistami.

Opinia lekarzy

Dermatolodzy, mówiąc o możliwości ściskania trądziku, szczególnie w domu, zdecydowanie zalecają porzucenie tej metody walki z wysypką. Po pierwsze, wysypka może być wtórnym objawem choroby: wyeliminowanie jednego trądziku nie jest lekarstwem, pojawią się ponownie. Po drugie, przeprowadzenie tej procedury w domu i niezakażenie infekcji pryszczowej, która pogorszy sytuację, jest dość problematyczne.

Najważniejsze jest niebezpieczeństwo infekcji, które po spożyciu przez ściśnięty pryszcz nie tylko doprowadzą do nowej wysypki, ale mogą również powodować poważne choroby.

Uważa się, że najbardziej niebezpieczną częścią twarzy pod tym względem jest trójkąt nosowo-wargowy. W tym obszarze znajduje się wiele naczyń, które bezpośrednio karmią mózg. Wprowadzenie infekcji do krwi jest w tym przypadku obarczone poważnymi konsekwencjami, aż do śmierci.Wśród najniebezpieczniejszych infekcji, jakie można dostać się do organizmu przez wyciśnięty trądzik - gronkowiec, istnieje prawdopodobieństwo rozwoju zapalenia opon mózgowych i zapalenia mózgu.

Ponadto należy pamiętać, że przy mechanicznym wpływie na ropień jego zawartość może nie tylko wyjść na zewnątrz, ale odwrotnie, dostać się do tkanek, co doprowadzi do stanu zapalnego. W takim przypadku prawdopodobne jest utworzenie trwałej pieczęci w miejscu trądziku, którego nie jest tak łatwo się pozbyć.

Pozycja kosmetyczek

Współcześni kosmetolodzy również nie zalecają samodzielnego wyciskania trądziku, ale dopuszczają możliwość profesjonalnego zabiegu - oczyszczenia twarzy. W specjalistycznym biurze, przy użyciu profesjonalnego sprzętu i środków dezynfekujących, ryzyko infekcji jest w rzeczywistości zmniejszone. Istnieje jednak kilka rodzajów czyszczenia na rynku usług, które różnią się wydajnością i stopniem bezpieczeństwa.

  1. Czyszczenie mechaniczne. Ten typ jest uważany za jeden z najbardziej skutecznych, ale jego bezpieczeństwo zależy od konkretnego salonu i odpowiedzialności kosmetologa. W przypadku czyszczenia mechanicznego trądzik jest wyciskany ręcznie, a także za pomocą kosmetycznej pętli i igły Vidal. Idealnie, specjalista powinien używać jednorazowych rękawiczek i sterylnych chusteczek, a pętla i igła muszą być dezynfekowane, a nie tylko płukane. Skórę należy najpierw odparować, a po zabiegu nałożyć na nią środki uspokajające.
  2. Odkurzanie Do jego użycia stosuje się specjalne wyposażenie z dyszą, w której powietrze jest pompowane pod ujemnym ciśnieniem - w ten sposób wysysa się zawartość trądziku.
  3. Czyszczenie ultradźwiękowe. W przeciwieństwie do poprzednich, czyszczenie ultradźwiękowe wpływa tylko na powierzchniowe warstwy skóry, więc radzenie sobie z dużym trądzikiem może być nieskuteczne. Środki dezynfekujące są wcześniej nakładane na skórę - specjalne kosmetyki na bazie kwasów. Ich celem jest zaburzenie struktury trądziku, który jest następnie czyszczony pod wpływem aparatu ultradźwiękowego, który powoduje wibracje o wysokiej częstotliwości.
  4. Pralnia chemiczna. Ten rodzaj czyszczenia odbywa się przy minimalnym fizycznym oddziaływaniu na skórę. Twarz nakłada się za pomocą produktów zawierających kwasy lub enzymy. Oba rodzaje leków oczyszczają powierzchniowe warstwy skóry i przyczyniają się do zwężenia porów.

Pomimo popularności różnych rodzajów oczyszczania wszystkie zabiegi mają szereg skutków ubocznych. Wspólne przeciwwskazania dla wszystkich to opryszczka, cukrzyca, astma, wyprysk, ciężkie stadia nadciśnienia, a także padaczka.

Czyszczenie mechaniczne i odkurzanie powoduje poważne uszkodzenie skóry, w miejscach ściskanego trądziku często powstają strupy, mogą wystąpić trądzik różowaty i małe siniaki. Przywrócenie skóry zwykle trwa co najmniej trzy dni.

Chemiczne i ultradźwiękowe oczyszczanie nie gwarantuje dobrego wyniku w walce z dużym i „głębokim” trądzikiem, ponadto chemikalia mogą powodować reakcję alergiczną na skórę.

Eksperci nie zalecają przebywania w bezpośrednim świetle słonecznym przez długi czas po czyszczeniu, a także stosowania kosmetyków dekoracyjnych.

Niebezpieczeństwo makijażu po wyciśnięciu szuflad

Często ci, którzy decydują się wycisnąć pryszcz w domu, natychmiast nakładają kosmetyki dekoracyjne na stan zapalny skóry, próbując ukryć zaczerwienienie. Jednak ta metoda jest niebezpieczna: wraz z podkładem i proszkiem infekcja lub bakterie mogą dostać się do otwartych porów, co doprowadzi do stanu zapalnego. Ponadto należy pamiętać, że po wyciśnięciu trądziku, szczególnie dużych, płyn zostanie uwolniony z porów, aw przypadku złej jakości czyszczenia pojawi się tłuszcz, który zakłóci normalne nakładanie makijażu, więc wysypka będzie zauważalna w każdym przypadku.

Oprócz poważnych problemów medycznych, które mogą być spowodowane wyciskaniem trądziku, musisz pamiętać o estetyce. Główne z nich to pojawienie się blizn i trądziku różowatego. Blizny powstają nie tylko w miejscach dużego trądziku: ich wygląd jest spowodowany usunięciem „skorupy”, która ostatecznie zamyka poprzednio zaogniony pory. Cuperosis, czyli pojawienie się sieci naczyniowej powstałej z powodu uszkodzenia naczyń krwionośnych pod wpływem obciążenia mechanicznego, będzie musiał zostać usunięty przy użyciu profesjonalnych procedur, na przykład laseroterapii. Co więcej, stuprocentowy wynik w walce z trądzikiem różowatym nie jest gwarantowany.

Jeśli pragnienie wyciskania pryszcza, pomimo kategorycznej opinii specjalistów na temat nieskuteczności i niebezpieczeństwa tej metody walki z wysypką, jest nie do odparcia, należy przestrzegać szeregu zasad:

  • dezynfekować ręce i twarz,
  • używaj sterylnych chusteczek
  • odparuj skórę przed zabiegiem, co sprawi, że będzie mniej traumatyczna,
  • używaj kojących kosmetyków i leków, które przyspieszają regenerację skóry.

Wideo: jak zatrzymać kruszenie trądziku

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa