Czy mogę zajść w ciążę natychmiast po porodzie?

Każda współczesna kobieta musi sama zająć się antykoncepcją. Szczególnie ostre pytanie rodzi się w rodzinach, ponieważ relacje seksualne stają się regularne. Dzisiaj planowana jest większość urodzonych dzieci. Oznacza to, że dzieci rodzą się, gdy rodzice są na to gotowi psychicznie, fizycznie i finansowo. Dawno minęły czasy, kiedy kobieta urodziła kobietę, gdy mogła zajść w ciążę. Na szczęście współczesna medycyna oferuje nam szeroki wybór środków antykoncepcyjnych - zarówno hormonalnych, jak i barierowych. Jednak wiele młodych matek ma pytanie - czy można zajść w ciążę bezpośrednio po porodzie? Czy ciało jest gotowe do ponownego zniesienia płodu, czy możesz się zrelaksować i zapomnieć o antykoncepcji przynajmniej tymczasowo? Postaramy się odpowiedzieć na najbardziej palące pytania na ten temat w tym artykule.

Czy mogę zajść w ciążę natychmiast po porodzie

Jak zachodzi ciąża?

Aby zrozumieć możliwość zajścia w ciążę, musisz zrozumieć, jak zachodzi zapłodnienie. Proces początku ciąży zależy od owulacji - jeśli tak, ciąża jest możliwa w każdym przypadku, jeśli nie ma owulacji, ciąża zasadniczo nie może wystąpić. Owulacja to dojrzewanie jaja, które opuszcza jajnik i czeka na zapłodnienie. Jeśli plemniki nie zapłodnią komórki jajowej, wówczas pęka i wychodzi w postaci krwawienia miesiączkowego. Dlatego uważa się, że chociaż kobieta nie ma miesiączki, jej układ rozrodczy nie wyzdrowiał i nie może zajść w ciążę. W większości przypadków można to nazwać prawdą, ale często zdarza się, że kobieta zajdzie w ciążę, nawet przed pierwszą miesiączką po porodzie.

Czy mogę zajść w ciążę bezpośrednio po porodzie podczas krwawienia?

Jak wiesz, po porodzie kobieta doświadcza krwawienia z macicy, jest to absolutnie normalne. Po oddzieleniu łożyska, które odżywiło dziecko przez cały okres ciąży, na ciele macicy pozostaje rana, po raz pierwszy krwawi. Krwawienie trwa średnio od dwóch tygodni do dwóch miesięcy. W tej chwili nie można zajść w ciążę, ponieważ macica po prostu fizycznie nie jest w stanie zaakceptować nowego płodu. Ale pytanie brzmi, że seks z krwawieniem z porodu jest kategorycznie niemożliwy. W tym okresie macica ma otwartą ranę, która jeszcze się nie zagoiła. Jest to bezpośrednia brama dla bakterii i infekcji, które można wprowadzić płciowo bez żadnych problemów. Ponadto kanał rodny w pierwszych miesiącach jest raczej bolesny, zwłaszcza jeśli występują luki. Do wszystkiego innego dochodzi czynnik psychologiczny - młoda matka zmęczy się, nie ma dość snu, ciało rodzi się po porodzie, jaki to jest intymny związek? Dlatego wiele narodów ma okres 40 dni, podczas którego mąż z reguły nie „odwiedza” żony, która niedawno urodziła dziecko. Ten czas pozwala kobiecie wyzdrowieć po porodzie, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Czy mogę zajść w ciążę podczas laktacji?

Kilka dekad temu uważano, że karmienie piersią jest niezawodną metodą antykoncepcji, dlatego w czasach radzieckich kobiety starały się karmić dziecko tak długo, jak to możliwe, aby wykorzystać tę okazję do ochrony przed niechcianą ciążą. Jednak liczne badania, a przede wszystkim negatywne doświadczenia matek karmiących piersią, potwierdzają, że ciąża poprzez karmienie piersią jest możliwa i nie zdarza się tak rzadko. Chodzi o stężenie hormonu prolaktyny. Prolaktyna jest zwykle wytwarzana podczas laktacji.Natura ułożyła wszystko w taki sposób, aby chronić ciało kobiety, wyczerpanej poprzednią ciążą i porodem. Efekt antykoncepcji można osiągnąć, przestrzegając zasad żywienia na żądanie. Oznacza to, że aby poziom hormonu w ciele nie spadł, konieczne jest karmienie dziecka co najmniej co 3 godziny. Jeśli w reżimie występują okresy dłuższe niż cztery godziny bez karmienia dziecka, wówczas poziom hormonu prolaktyny zmniejsza się, osłabi się ochrona, owulacja, a w rezultacie może zajść w ciążę. Dlatego ginekolodzy ostrzegają, że laktacja nie jest najbardziej niezawodnym sposobem ochrony przed niechcianą ciążą, nie należy liczyć na karmienie piersią.

Czy można zajść w ciążę natychmiast po porodzie na cięciu cesarskim?

Czy możliwe jest zajście w ciążę natychmiast po porodzie z cięciem cesarskim
Cięcie cesarskie to operacja chirurgiczna, w której dziecko nie przechodzi przez kanał rodny, ale rodzi się przez nacięcie chirurgiczne macicy. Po usunięciu dziecka i łożyska na ciało macicy nakłada się szew. Znieczulenie i sama interwencja chirurgiczna sprawiają, że proces porodu jest nie mniej bolesny i skomplikowany niż naturalny poród. Jednak przy takiej operacji kanał rodny, szyjka macicy i pochwa nie cierpią, więc intymne pragnienie partnerów pojawia się wcześniej. Cięcie cesarskie jest nienaturalnym procesem porodu, więc niektóre hormony mogą być wytwarzane późno. Lekarze twierdzą, że przywrócenie cyklu i pojawienie się owulacji po cięciu cesarskim następuje znacznie wcześniej. Ponadto blizna na macicy po raz pierwszy po porodzie jest głównym przeciwwskazaniem do ciąży. Kobiety po cięciu cesarskim powinny wyraźnie zrozumieć, że wczesna ciąża może być niebezpieczna, nie zagojony szew może pęknąć. W takim przypadku dziecko w macicy w większości przypadków nie przeżywa, ponadto istnieje zagrożenie dla życia matki z powodu intensywnej utraty krwi. Dlatego wszyscy lekarze zgadzają się - po cięciu cesarskim ciążę należy zaplanować nie wcześniej niż trzy lata później.

Czy ciąża może wystąpić w pierwszych miesiącach po porodzie?

Podsumowując i odpowiadając na główne pytanie artykułu, możemy śmiało powiedzieć, że ciąża może wystąpić po porodzie. W pierwszych 2-3 miesiącach prawdopodobieństwo to jest bardzo niskie, a następnie stopniowo rośnie. Zwłaszcza jeśli dziecko jest karmione piersią lub w okresie, w którym wprowadzane są uzupełniające pokarmy, a ilość i intensywność karmienia piersią jest zmniejszona.

Często zdarza się, że pierwsze jajo, które dojrzało po porodzie, jest natychmiast zapłodnione i przyczepione do macicy. Oznacza to, że ciąża występuje, nawet jeśli pierwsza miesiączka jeszcze nie nadeszła. Kobieta myśli, że jej ciało jeszcze nie wyzdrowiało, ale w rzeczywistości jest już 2-3 miesiące w ciąży i zaczyna ją czuć, gdy dziecko już się porusza. Takie sytuacje często się zdarzają, więc kobieta powinna być w pogotowiu i od samego początku stosunków seksualnych po porodzie zacząć się chronić. Jeśli barierowe środki antykoncepcyjne - wkładka domaciczna lub prezerwatywa - nie są odpowiednie dla Ciebie, możesz przyjmować doustne środki antykoncepcyjne zatwierdzone do karmienia piersią.

Kobiety mają bardzo trudne aborcje, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Dlatego, aby uchronić się przed niechcianą ciążą, młoda matka powinna być chroniona nawet w pierwszych miesiącach po porodzie. Pamiętaj, że laktacja i brak miesiączki nie są gwarancją ochrony przed ciążą!

Wideo: ile po porodzie mogę zajść w ciążę?

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa