Tapeta do malowania - główne zalety i wady

Niezależnie od tego, który projekt wnętrza zostanie wybrany do zaprojektowania przestrzeni życiowej, ściany pokoju zawsze będą odgrywać główną rolę. Jest to uzasadnione tym, że działają nie tylko jako tło, ale także nadają charakter projektowi. Na podstawie wyglądu ściany w przyszłości dobierane są odpowiednie elementy projektu, takie jak tkaniny, podłogi, meble i inne rozwiązania dekoracyjne.

Tapeta do malowania

Dzisiaj, w każdym sklepie z narzędziami, konsumentom oferuje się dość duży asortyment, aby wybrać odpowiednią opcję i materiały dotyczące dekoracji ścian. Ważną rolę w wyborze materiału wykończeniowego do ściany odgrywają przede wszystkim osobiste preferencje konsumenta, cechy i obszar ścian, które należy ozdobić, a także specyfika pomieszczenia, w którym zostaną przeprowadzone prace naprawcze. I, oczywiście, brany jest pod uwagę składnik finansowy całego procesu.

W rzeczywistości może istnieć wiele kryteriów, według których wybiera się ten lub inny materiał. Wyboru należy dokonywać wyłącznie na podstawie indywidualnych preferencji. Jednak tapeta do malowania ma niezaprzeczalne zalety w stosunku do innych rodzajów - są one sklejone po prostu, a sam proces nie zajmuje dużo czasu. Ze względu na taką prostotę dekoracji ścian wklejanie pokoju można wykonać w ciągu kilku dni - w porównaniu z innymi materiałami jest to bardzo wygodne.

Dzięki szerokiej gamie możesz wybrać dowolny odcień lub wzór interesującego płótna, a także fakturę i teksturę. Ponadto można wybrać taką tapetę do malowania, która ma wiele dodatkowych właściwości, na przykład mogą być odporne na wilgoć lub zmywalne.

Możesz łatwo łączyć różne rodzaje takich tapet podczas projektowania w jednym pokoju. W razie potrzeby można je łatwo ponownie przykleić - można to zrobić zarówno w celu aktualizacji wyglądu, jak i radykalnej zmiany wyglądu. Główną zaletą tapety do malowania jest to, że wybór odcienia i wzoru nie jest trudny.

Rodzaje tapet do malowania

Wśród większości ludzi istnieje opinia, że ​​nie ma szczególnych różnic między tapetami przeznaczonymi do malowania i że wszystkie są prawie takie same. W rzeczywistości jest to dalekie od przypadku, ponieważ wszystkie różnią się od siebie różnymi czynnikami i właściwościami. Istnieją trzy opcje dla głównych rodzajów tego materiału wykończeniowego do ścian, wszystkie mają swoje własne zalety i wady, od których w rzeczywistości odbywa się wybór tapety niezbędnej do malowania.

Tapeta do malowania z papieru
Ta wersja materiałów do dekoracji ścian jest najczęstsza i jest najszerszym segmentem tej grupy materiałów. Różnorodność asortymentu jest dość duża, a dzięki ogromnemu popytowi ten rodzaj tapet można znaleźć absolutnie wszędzie tam, gdzie sprzedawane są materiały budowlane, zarówno w dużym hipermarkecie, jak i małym sklepie z narzędziami. Tak niespotykaną popularność tapet papierowych do malowania tłumaczy się tym, że jest niezwykle łatwa w obróbce, nie wymagają dużo czasu i wysiłku do klejenia. Można nadać pomieszczeniu atrakcyjny wygląd dosłownie w ciągu kilku dni. Takie tapety są odpowiednie w przypadkach, w których istnieje potrzeba maskowania wszelkich drobnych wad lub uszkodzeń w postaci małych pęknięć, zadrapań, a nawet płytkich dziur na wklejonej ścianie.

Jeśli jednak ściana jest zbyt nakrapiana i uszkodzona, ma znaczące dziury i pęknięcia, użycie tapet papierowych będzie niezwykle niepraktyczne, ponieważ nie będą dobrze przylegały do ​​takiej powierzchni, a nawet jeśli zostaną dobrze przyklejone, nie będą się chować, ale wręcz przeciwnie, wyraźnie podkreślą wszystkie istniejące niedociągnięcia ściany.

Dekoracja ścienna z tapetą papierową do malowania jest najczęściej używana do projektowania salonu lub pokoju dziecięcego, w niektórych przypadkach takie tapety są przyklejane w kuchni. Jednak wybierając taki materiał do pokoju kuchennego, należy zwrócić szczególną uwagę na jego właściwości. Chodzi o to, że kuchnia jest raczej specyficznym pomieszczeniem, ponieważ często występują tam zmiany temperatury i możliwe jest częściowe zanieczyszczenie tapety tłuszczami i innymi oparami, które występują podczas procesu gotowania. Dlatego, aby zmaksymalizować żywotność takiej tapety w kuchni, tapetę należy stosować z warstwą hydrofobową, która zapobiega pojawianiu się negatywnej reakcji na wilgoć. Ze względu na gęstą podstawę i specjalną powłokę powierzchniową tego materiału można go wielokrotnie malować, zmieniając odcienie farby.

Ponowne malowanie służy głównie do aktualizacji wnętrza pokoju w przypadku, gdy stary cień jest nudny. Przeprowadzanie remontu w pokoju, w którym na ścianach są tapety do malowania, jest znacznie tańsze, ponieważ zmniejsza dodatkowy koszt materiału wykończeniowego. Wystarczy tylko wybrać nowy, lubiany odcień i przemalować ściany.

Bardzo popularne są tapety o spektakularnej fakturze i zauważalnej płaskorzeźbie, dzięki czemu powstaje piękna imitacja tynku dekoracyjnego, bez ogromnych kosztów wysiłku i pieniędzy. Za pomocą tapet do kolorowania papieru można zaprojektować nie tylko ściany, ale także sufity, ponieważ proces ten jest bardzo tani i wystarczająco szybko wdrożony. Wklejanie powierzchni równej standardowemu pokojowi w mieszkaniu zajmie nie więcej niż trzy do czterech godzin, jeśli w to zaangażowanych jest kilka osób jednocześnie.

Tapeta do malowania z flezilin
Oprócz papieru nie mniej popularne są tapety do malowania flesilin. Różnica między tym materiałem wykończeniowym a tapetą papierową polega na fakturze i sposobie wykonania. Produkcja tapet flezilin do malowania polega na prasowaniu ze sobą trzech lub więcej tapet. Materiały spienione najczęściej nakłada się na górną warstwę wierzchnią, która w przyszłości, po wklejeniu, przejawi się jako tekstura i doda objętości wzorowi tapety na ścianie. Tapeta Flesilin charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością, co wynika z zastosowanej górnej warstwy, i dlatego zdobyli miłość wśród dużej liczby kupujących.

Tapeta do malowania z flezilin

Ten rodzaj materiału dekoracyjnego jest najczęściej stosowany podczas projektowania pomieszczeń nowych, nowo budowanych domów. Jest to uzasadnione faktem, że nowe domy poddawane są procesowi kurczenia się przez długi czas, podczas którego możliwe są niewielkie przesunięcia ścian. Tak więc te przesunięcia nie mają żadnego negatywnego wpływu na takie tapety, nie są uszkodzone, nie odkształcają się i przenoszą proces skurczu absolutnie spokojnie, bez zmian zewnętrznych.

Jeśli na ścianach występują niewielkie wady, ten materiał wykończeniowy bardzo pomoże je ukryć. Jego plus polega na tym, że dość łatwo nakłada się go na ścianę i równie łatwo można z niego usunąć, niezależnie od długości pozostania na powierzchni, w razie potrzeby ponownego przyklejenia materiału.Aby usunąć tapetę flezilin ze ścian, należy użyć szpatułki, aby podważyć pasek z jednej krawędzi, a następnie przesunie się on sam, bez użycia dodatkowych środków i wysiłku, z powierzchni z całym paskiem. Takie tapety można wielokrotnie odmalowywać w zupełnie różnych odcieniach, bez potrzeby dopasowywania podobnych kolorów. Istnieje kilka sposobów nanoszenia farby na tapetę, w zależności od końcowego efektu, jaki należy osiągnąć.

Dość popularna jest dziś metoda nakładania farby nie na przedniej stronie paska tapety, ale na wewnętrznej stronie, za pomocą której będzie przyklejona do powierzchni. Jest to uzasadnione niejednorodnością tapety, którą można oświecić w niektórych miejscach. W ten sposób wewnętrzne zabarwienie tapety pozwala uzyskać płynne przejścia odcieni, od bardziej nasyconych do mniej jasnych i stłumionych i prawie pastelowych. Drugą pożądaną metodą jest punktowe barwienie gąbką, która jest zanurzana w farbie i nakładana na powierzchnię. Tapeta przed nakrapianiem może być pomalowana na dowolny kolor tła lub pozostawiona na biało. Nakładanie farby za pomocą gąbki odbywa się za pomocą lekkich pociągnięć, w większości przypadków wytłoczona część tapety jest pomalowana w celu podkreślenia wzoru.

Oprócz zalet, włókninowa tapeta do malowania ma pewne wady, w tym górną warstwę pianki, ponieważ jest niezwykle łatwa do uszkodzenia. Dlatego użycie tego materiału wykończeniowego w pokojach, takich jak pokój dziecinny lub korytarz, będzie wyjątkowo niewłaściwe. Jeśli używasz tapety flezilin jako materiałów wykończeniowych do takich pomieszczeń, musisz zadbać o ochronę powierzchni przed uszkodzeniem. Aby to zrobić, możesz użyć drewnianych lub plastikowych paneli, które są zamontowane na dole ścian. Oprócz uszkodzeń materiał ten szybko się wypala z powodu ekspozycji na światło słoneczne. W związku z tym, wybierając odcień do malowania tapet przeznaczonych do pomieszczeń o dużym nasłonecznieniu, należy preferować jaśniejsze kolory, które mniej blakną.

Szklana tapeta
Tapeta szklana jest dość interesującym materiałem, ponieważ jej produkcja jest przędzą z włókna wapiennego, piasku kwarcowego i dolomitu. Ten rodzaj tapety ma swoje zalety i wady.

Wybierając tapetę szklaną jako materiał wykończeniowy, należy skonsultować się ze specjalistą podczas zakupu materiału, ponieważ w domu poprowadzi nieco inną historię niż była prezentowana w momencie sprzedaży. Taka zmiana w zachowaniu materiału tłumaczy się tak zwanymi „luźnymi nitkami” stosowanymi w tapetach. Ich nakładanie na tapetę podczas produkcji można wykonać za pomocą nacisku, który ostatecznie wygląda jak „puszysta” i obszerna tekstura na powierzchni materiału. Może jednak zniknąć niezwykle szybko po pierwszym kontakcie z łopatką w trakcie wklejania ścian.

Wybierając taki materiał do malowania, należy unikać zbyt gęstej i grubej tapety, ponieważ bezpośrednio wskazuje to, że podczas produkcji producent posunął się za daleko ze specjalną impregnacją. Jeśli zawartość takiej impregnacji w szklanej tapecie jest raczej duża, istnieje prawdopodobieństwo, że podczas klejenia tekstura tapety zostanie pomarszczona, w wyniku czego utraci swój wyrazisty wygląd.

Wideo: jak przykleić tapetę do malowania

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa