Papryka Prezent Mołdawii - opis i cechy odmiany

Nowe odmiany i mieszańce cieszą się pewnym zainteresowaniem, ale jeśli potrzebujesz gwarancji uprawy przy minimalnym wysiłku, zawsze wracają do znanego, sprawdzonego przez dziesięciolecia Daru Mołdawii. Sprawdził się podczas uprawy na prywatnych poletkach i w dużych gospodarstwach.

Papryka Prezent Mołdawii

Opis

Odmiana należy do średnio wczesnych, uprawianych w szklarniach i na otwartym terenie. Krzewy są karłowate, od 35 do 50 cm, zwarte, mocne, system korzeniowy jest mocny, rozgałęziony. Wśród małych jasnozielonych liści, formują się liczne jajniki, do połowy lata owoce osiągają dojrzałość techniczną, a pełny pojawia się po 125-140 dniach od siewu. Średnia waga wynosi 70-85 g, istnieją próbki do 120 g. Aby uzyskać większe papryki, usuwa się część jajników. Średnia wydajność z 1 kwadratu. m. wynosi 6-8 kg. w sezonie. Jasny czerwony pieprz ma prawidłowy stożkowy kształt, wewnętrzne ścianki są cienkie, wygodne do nadzienia.

Zalety klasy

W procesie selekcji celem było opracowanie bezpretensjonalnego gatunku, który mógłby wydawać owoce nawet w niesprzyjających warunkach. Przyciąga również uwagę ogrodników, którzy:

 • odmiana wysokowydajna;
 • przy siewie daje przyjazne pędy;
 • sadzonki podlegające agrotechnice są silne;
 • szybko dostosowuje się do przeszczepów;
 • dobrze znosi mróz;
 • szybko zdobywając dużo owoców;
 • przechowywane przez długi czas;
 • może być transportowany na duże odległości bez utraty prezentacji;
 • uniwersalny w zastosowaniu.

Znakomity smak pozwala na stosowanie pieprzu w świeżej, puszkowanej formie, jako części sosów, adjika, złożonych sałatek.

Nie ujawniono żadnych oczywistych braków; owoce o cienkich ściankach uważa się za względne. Wydajność spada na glebach kwaśnych.

Subtelności uprawy

Osobliwością każdej papryki jest długi czas oczekiwania na sadzonki. Dlatego jest to jeden z pierwszych, który zasiewa sadzonki. Aby uzyskać silne żywe sadzonki, należy wybrać wysokiej jakości materiał do sadzenia. Najlepiej kupować nasiona w dużych specjalistycznych sklepach, wybierając torby z podwójną ochroną przed wilgocią i wpływami zewnętrznymi. Warto spędzić 2-5 minut i dokładnie sprawdzić datę ważności. Kiełkowanie utrzymuje się przez 2 lata w warunkach zgodności z zasadami przechowywania. Zaletą tej odmiany, w przeciwieństwie do mieszańca, jest możliwość samodzielnego zbierania nasion i wykorzystania do siewu w następnym roku bez utraty wskaźników jakości plonu.

Sadzonki

W środkowej linii i regionach północnych uprawiana jest sadzonka. W tym celu gotową mieszankę gleby pobiera się lub kompiluje niezależnie od torfu, darni i liści, piasku. Aby sadzonki dobrze się rozwijały, mieszanka do sadzenia musi dobrze przepuszczać wilgoć i powietrze, być lekka.

Ważne: w zakupionych glebach psiankowatych często występuje nadmiar nawozów, dla równowagi rozcieńcza się je piaskiem i popiołem.

Papryka nie toleruje przeszczepu, w którym cienkie korzenie są nieuchronnie uszkodzone. Jeśli planowane jest masowe sadzenie, nasiona wysiewa się we wspólnym pojemnym pojemniku w odległości 2 cm. Po pogłębieniu o 3 cm. Rozstaw rzędów wynosi 0,5 cm. W przypadkach, gdy potrzebne są 1-2 małe łóżka, zaleca się sadzenie nasion bezpośrednio w osobnych filiżankach lub doniczki torfowe.Powierzchnia jest pokryta folią w celu utrzymania wilgoci; po wzejściu jest usuwana i zapewnia dodatkowe oświetlenie dla prawidłowego rozwoju roślin.

Lądują w stałym miejscu wzrostu w wieku 60-70 dni.

Uwaga: system korzeniowy papryki znajduje się blisko powierzchni, więc nie zaleca się pogłębiania lądowania poniżej pierwszego węzła na łodydze, roślina zatrzymuje się w rozwoju, trudno jest dostosować się do nowych warunków.

Wybór miejsca na łóżko

Jeśli pod pewnymi względami pieprz jest kapryśny, to tylko w sąsiedztwie warzyw. Rośnie słabo po pomidorach i ziemniakach, nawet bliskość jest postrzegana jako osobista zniewaga, znacznie zmniejszająca liczbę jajników i wielkość owoców. Ponadto ma wspólne choroby, mają na nie wpływ te same szkodniki.

Nie lubi mokrych i kwaśnych gleb; jest lojalny wobec innych warunków. Niskie krzewy znoszą wietrzną pogodę, upalne dni, brak wilgoci, metody sadzenia są standardowe. Ponieważ rośliny są zwarte, gęstość wynosi 4-5 sztuk. na 1 kwadrat. m

Care

Aby uzyskać obfite zbiory, wystarczy utrzymać harmonogram nawadniania i karmienia. Sadzonki są podlewane po 2-3 dniach, w przypadku dorosłych krzewów szczelina jest podwojona. Najlepszy czas na podlewanie to wschód i zachód słońca. W słoneczny dzień krople wody na liściach działają jak szkło powiększające, a roślina otrzymuje oparzenia, a korzenie wpadają do swego rodzaju łaźni parowej, zaczyna się rozkład. Pieprz lepiej skracać, ale częściej przeprowadzać poluzowanie. Podczas kwitnienia i powstawania jajnika dozwolone jest tylko podstawowe podlewanie.

Roślina jest wrażliwa na ilość składników odżywczych w glebie. Niedobór lub nadpodaż jest wskazywana przez zmianę koloru liści. W sumie wykonuje się 5 opatrunków:

 • 2 tygodnie po wschodzie;
 • 2 dni przed przesadzeniem na otwarty teren;
 • 14 dni po przeszczepie;
 • na początku kwitnienia;
 • podczas formowania jajnika.

W okresie dojrzewania dopuszczalne jest tylko podlewanie roztworem dziewanny lub napar popiołu. Złożone nawozy wpływają na smak nie jest najlepszym sposobem. Jako planowany górny opatrunek stosuje się Kristallon, Kemira-Lux, Ideal, Orton-Fe.

Szkodniki i choroby

Odporność na pieprz jest wysoka, ale szkodniki o tym nie wiedzą, szczęśliwie osiadając na liściach, wystarczy osłabić uwagę i przestać regularnie sprawdzać krzaki. Największe uszkodzenia sadzonek i dorosłych roślin wyrządzają mszyce, ślimaki, wciornastki, mączliki, wireworms, chrząszcze ziemniaczane i przędziorków. W celu zapobiegania, regularne spryskiwanie Bicol, Arrivo, Nurel. W okresie dojrzewania lepiej jest stosować środki ludowe, na przykład roztwory popiołu, mydła do prania, manganu.

Choroby pieprzu dramatycznie zmniejszają liczbę jajników, psują już rosnące owoce. Pierwsze oznaki to zmiana koloru liści, ich zwijanie się na końcach, białawe plamki na płytkach liściowych i owoce. Najczęściej pieprz cierpi na zarazy, mączniaka prawdziwego, czarnych plam. Jeśli zapobieganie nie pomogło i pojawiły się oznaki choroby, dotknięte chorobą krzaki będą musiały zostać usunięte z łóżek i spalone. Nie możesz zostawić takich roślin.

Porady

Każdy właściciel osobistej fabuły marzy o uprawie pięknej, smacznej papryki. Małe rekomendacje pomogą zrealizować twoje marzenie.

 1. Do lądowania brany jest wyłącznie materiał wysokiej jakości, który został poddany działaniu przeciwbakteryjnemu.
 2. Grunt pod sadzonki należy zdezynfekować wrzącą wodą lub zamrozić.
 3. Do sadzenia wybiera się lekki, suchy obszar po czosnku, roślinach strączkowych, marchwi, zieleni.
 4. Papryka jest rzadko podlewana, na przemian z rozluźnieniem.
 5. Rośliny są regularnie kontrolowane, choroby są natychmiast usuwane, przeprowadzane jest zapobiegawcze leczenie szkodników.
 6. Prezent z Mołdawii, podlegający technologii rolniczej, daje bogate zbiory, które wystarczają na wszystkie przepisy w arsenale gospodyni.

Wideo: rosnąca papryka od A do Z.

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa