Papryka Ratunda - opis i cechy odmiany

Pieprz Ratunda ma niezwykły kulisty, czasem spłaszczony kształt, przyjemny aromat, doskonały smak i wysoką zawartość witamin C i P. Grubość ścianek wynosi od 6 do 10 mm, kolor na etapie dojrzałości biologicznej jest jasno czerwony, skóra jest gładka, błyszcząca, czasem z matową powłoką. Roślina jest owocna, daje do 5 kg owoców na sezon.

Papryka Ratunda

Funkcje klasy

Istnieją odmiany o kulistych lub spłaszczonych owocach; w niektórych odmianach wyraźne jest żebrowanie. W komorach nasiennych dojrzewa znaczna liczba nasion. Nasiona można zbierać do siewu w kolejnych latach.

Krzewy są niskie, pofałdowane, do 90 cm, a owocowanie trwa do pierwszych jesiennych przymrozków. Smak pieprzu Rotunda na wysokości owoców gotuje się lecho, w puszkach w całości, mrożony. Owoce Ratundy służą do ozdabiania potraw.

Siew nasion

Ważnym punktem w kwestii sadzenia nasion do sadzonek jest przygotowanie wysokiej jakości mieszanki glebowej. Papryka preferuje glebę neutralną kwasowo, czarną lub piaszczysto-gliniastą. Nie zaleca się korzystania z ziemi z ogrodu, zawiera zarodniki patogennych grzybów, szkodników. Możesz sam przygotować mieszankę gleby z czarnej ziemi, torfu, piasku i popiołu.

Pożądane jest zamrożenie lub odparowanie gleby w celu zniszczenia nasion chwastów i patogennych zarodników grzybów.

Gleba powinna być luźna, uporządkowana. W pojemnikach, w których ma rosnąć sadzonki pieprzu, musisz zrobić dziury, aby odprowadzić nadmiar wilgoci i drenaż z ekspandowanej gliny lub polistyrenu.

Kupuj nasiona pieprzu tylko od zaufanych sprzedawców w sklepach z nasionami. Przed siewem sprawdź nasiona pod kątem kiełkowania, zdezynfekuj je i potraktuj stymulatorem wzrostu.

Siej nasiona w odległości 2 cm od siebie, z gęstymi nasadzeniami, młode rośliny zaczynają konkurować o światło, wodę i składniki odżywcze.

Głębokość siewu wynosi 1-1,5 cm, nie pogłębiaj nasion zbyt głęboko, po prostu nie będą kiełkować lub nie będą rosły razem polubownie i nieodpowiednio. W skrzyniach powinien znajdować się drenaż z ekspandowanej gliny, połamanych odłamków.

Przykryj nasiona folią lub szkłem, aby uzyskać efekt cieplarniany. Podlewaj rośliny co 2-3 dni, opryskując opryskiwacz. Chroń młode rośliny przed przeciągami i nagłymi zmianami temperatury.

Nie dopuścić do podlewania, ze względu na nadmiar wilgoci może rozwinąć się choroba „czarnej nogi”, rośliny zblakną i umrą. Nie zapomnij o regularnym wietrzeniu sadzonek, podnosząc folię lub szkło na kilka godzin.

Na początku światło słoneczne nie jest potrzebne, wystarczająca ilość ciepła i wilgoci, ale gdy tylko pojawią się białawe pętle pędów pieprzu, sadzonki należy przenieść bliżej światła, na przykład na parapecie.

Częstym błędem początkujących ogrodników jest pośpiech z siewem nasion w styczniu i lutym. Ludzie sieją nasiona tak wcześnie, jak to możliwe, mając nadzieję na wczesne zbiory.

Jest to błąd, ponieważ godziny dnia pod koniec zimy są bardzo krótkie, pogoda jest zwykle pochmurna i lekko słoneczna. Roślinom brakuje światła słonecznego. Bez dodatkowego podkreślenia sadzonki są wydłużone, wątłe, żółte, nieopłacalne. Takie rośliny rozwijają się słabo po przesadzeniu, długo się zakorzeniają, chorują, dają niewiele owoców.

Jeśli nadal zdecydujesz się wysiać pieprz pod koniec zimy, pamiętaj o dodatkowym oświetleniu, kup specjalne lampy. Dodatkowe podkreślanie powinno odbywać się rano i wieczorem przez 2-3 godziny.

Pierwsze nawożenie nawozami azotowymi odbywa się trzy tygodnie po wschodzie.Na etapie trzech liści sadzonki zbiera się z przeszczepem do oddzielnych pojemników. Nie można hodować sadzonek w jednej doniczce bez nurkowania. Rośliny będą sobie przeszkadzać, zaczną konkurować o energię słoneczną, wodę i pierwiastki śladowe. Sadzonki okażą się wysokie, wątłe, osłabione. Taki materiał do sadzenia nie będzie miał sensu, rośliny będą bolały po przesadzeniu i przyniosą bardzo skromne plony.

Sadzenie sadzonek pieprzu w szklarniach

Jeśli planujesz uprawiać pieprz w szklarniach, nie musisz hartować sadzonek. Młodych roślin nie należy sadzić, dopóki nie zostanie ustalona stabilna, ciepła temperatura.

Podczas uprawy papryki w szklarniach należy zapewnić wentylację. Faktem jest, że w temperaturze 35 stopni i wyższej pyłek papryki staje się sterylny, nawożenie nie występuje, a zatem owoce nie są wiązane.

Ogólnie rzecz biorąc, gdy jest uprawiany w pomieszczeniach, pieprz rotunda daje lepsze plony niż na zewnątrz. Nie zapomnij usunąć pasierbów, odciąć dolne liście w kontakcie z ziemią, przeprowadzić w odpowiednim czasie górny opatrunek.

Sadzenie sadzonek pieprzu w otwartym terenie

Sadzenie sadzonek pieprzu Ratunda w szklarniach
Możesz posadzić pieprz w otwartym terenie pod koniec maja, kiedy minie zagrożenie mrozem powrotnym. Słodka papryka to kultura kochająca ciepło, która nie toleruje przeciągów i niższych temperatur do 8 stopni. Nawet krótkotrwałe spadki temperatury są szkodliwe dla południowej rośliny.

Sadząc dziury lub bruzdy, możesz dodać garść próchnicy, trochę popiołu drzewnego i zalać glebę dużą ilością ciepłej wody. Podczas przesadzania sadzonek uważaj, aby nie uszkodzić systemu korzeniowego, usuń rośliny z doniczek kawałkiem ziemi. Wcześniej gleba w doniczkach musi być podlewana, aby sadzonki można było łatwo pobrać z pojemników. Faktem jest, że korzenie pieprzu rosną bardzo słabo, łatwo ulegają obrażeniom.

Natychmiast po posadzeniu podlej rośliny ponownie pod korzeń ciepłą wodą. Przykryj plantacje materiałem pokrywającym, aby uchronić je przed palącym światłem słonecznym i wiatrem.

Zaleca się natychmiastowe ściółkowanie gleby pod młodymi roślinami. Pod warstwą ściółki aktywowane są robaki i owady, które pomagają poluzować glebę, wzbogacając ją w tlen. Ponadto ściółka zapobiegnie odparowaniu wilgoci z górnej warstwy gleby, zapobiegnie rozwojowi chwastów i zmniejszy wymaganą liczbę rozluźnienia.

Niektórzy ogrodnicy zalecają sadzenie krzewów pieprzu. Ta kultura nie jest często podlewana, mniej więcej raz na 3 dni.

Pierwszy górny opatrunek wykonuje się kilka tygodni po przesadzeniu sadzonek. Stosuje się nawozy azotowe, preparaty potasowo-fosforowe są w fazie kwitnienia.

Papryka Ratunda reaguje na odżywianie organiczne. Możesz osobiście przygotować wspaniały preparat - napar ziołowy. Aby to zrobić, weź pokrzywę, liście mniszka lekarskiego, skoszone zioła i umieść je w zbiorniku lub beczce, a następnie napełnij materiał roślinny podgrzewaną wodą, pozostaw do fermentacji na trzy tygodnie. Po fermentacji ciecz jest filtrowana, rozcieńczana ciepłą wodą, a pieprz podlewany jest pod korzeń.

Papryka jest kulturą, która nie toleruje podlewania i stagnacji wilgoci; lepiej jest ją nienasyconą niż przepełnić. W regionach o zimnym klimacie zaleca się uprawę w szklarniach ze szkliwem.

Wideo: pieprz Ratunda

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa