Ptak śpiewający - opis, siedlisko, ciekawe fakty

Ptak śpiewający - mały ptak z rodziny wróblowatych, z reguły ptaki tego gatunku trzymają się same lub gromadzą się w małych stadach. Główną dietą drozda są małe owady, robaki, nasiona i różnorodne jagody. Średnia długość życia przedstawicieli tego gatunku wynosi 14-15 lat.

Ptak śpiewający

Ptaki te występują najczęściej w Europie. Gatunek ten chętnie osiedla się na nowych terytoriach, więc często pleśniawki można znaleźć w miejskich parkach i ogrodach.

Funkcje zachowania

Głównym miejscem gniazdowania takich ptaków z rodziny drozdów są terytoria położone w północnej i środkowej części Europy, a także na zachodniej Syberii. Zimowe wschodnie i północne kolonie ptaków migrują do cieplejszych klimatów.

W powietrzu ptak śpiewający trzyma się prosto, patrząc z bliska można zobaczyć wnętrze skrzydła o charakterystycznym kolorze ochry, który w rzeczywistości ten widok różni się od woskowin.

Osłona ptaka ma raczej skromne ubarwienie: grzbiet jest brązowawy, brzuch jest biały, górny ogon jest szary, z obwódką.

Długość nóg ptaka śpiewającego jest dość duża w przeciwieństwie do podobnych gatunków, dlatego ptak chodzi bezpośrednio. Ptasie ptactwo znajduje pokarm głównie na powierzchni, pokonywając dość duże odległości, skacząc lub biegając. Podczas postojów drozd często przechyla małą główkę na bok, przez co ptak wydaje się czegoś słuchać. W rzeczywistości sprawdza obszar jedzenia w poszukiwaniu jedzenia, co jest spowodowane bocznym ułożeniem oczu.

Głos ptaka

Ptak śpiewający jest doskonałym śpiewakiem, jego tryle są bardzo podobne do słowików - ptak wykonuje je z tą samą wymiarowością i czystością. Niemniej słowik z reguły wykonuje swoje melodyczne piosenki w ciszy i zacisznych zakątkach, niedostępnych dla wścibskich oczu. Ale drozd cieszy się z koncertów wszystkich mieszkańców lasu, w ogóle się nie ukrywając.

Styl życia

Głównym siedliskiem ptaków śpiewających są lasy dowolnego typu (liściaste, iglaste, mieszane). Często ptaki te osiedlają się w pobliżu gruntów rolnych, szybko przyzwyczajając się do stałej obecności człowieka. W regionach górskich przedstawiciele tego gatunku ptaków występują niezwykle rzadko, gniazdując nie wyżej niż górna część granicy lasu.

Drozdy śpiewające, które żyją w środkowej części Europy, są gatunkami wędrownymi i z reguły wracają do miejsca gniazdowania wraz z nadejściem pierwszych ciepłych dni (koniec lutego, początek marca).

Funkcje zasilania

Odżywianie pleśniawki
Ptaki śpiewające to bezpretensjonalne ptaki w swojej diecie, jedzące różnorodne pokarmy. Dieta tych ptaków zależy od niektórych czynników - miejsca gniazdowania, pory roku, a także warunków klimatycznych. Głównym pokarmem dla ptaków wczesną wiosną są głównie dżdżownice. Następnie do diety dodaje się gąsienice, ślimaki, pająki, małe chrząszcze. Latem ptaki te spożywają więcej nasion roślin, małych owoców i jagód do jedzenia - pomaga to drozdowi zaopatrzyć się w energię niezbędną do szybkiego lotu w ciepłe regiony zimą.

Funkcje rozmnażania

Piosenka z pleśniawki to nie tylko ulubiona rozrywka tego ptaka, ale także świetny sposób na przyciągnięcie kobiet i wyznaczenie granic własnego terytorium.

Drozd, spotykając swojego rywala, z reguły wyciąga szyję do przodu, zrzeka ogonem i rozkłada ogon, co powinno wystraszyć zawodnika.Przed samicą drozd wykonuje osobliwy taniec - biegnie z jednej strony na drugą, składając i rozkładając ogon w kształcie wachlarza.

Do gniazdowania ptaków wybierz głównie gęste zarośla krzewów lub obszary z gęsto ułożonymi wysokimi drzewami, umieszczając gniazdo na wysokości kilku metrów od powierzchni ziemi. Sam kształt gniazda ma kształt kielicha, ptaki budują swój dom z gałęzi, roślinności i mchu, do wzmocnienia konstrukcji wykorzystuje się glinę z kawałkami gałęzi i taborety zwierząt.

Liczba jaj w sprzęgle nie przekracza 5 sztuk. Samica samotnie wykluwa przyszłe potomstwo (okres inkubacji wynosi około 14 dni). Urodzone pisklęta stoją na skrzydle po 2 tygodniach.

Ciekawe fakty

Obecnie na terytorium krajów europejskich żyje tylko sześć gatunków ptaków z rodziny drozdów, w tym drozd, który jest bardzo podobny do gatunku takiego jak jemiołucha. Różni się od niego charakterystyczną białą obwódką na upierzeniu ogona i skrzydeł.

Turdus philomelos

Piosenkę wykonywaną przez ptaka śpiewającego bardzo łatwo odróżnić od dźwięków wydawanych przez inne gatunki ptaków. Zasadniczo drozdy drozdy harmonijnie splecia sie ze siewem innych ptakow śpiewajacych, przedstawiciele tego gatunku zwykle wykonuja swoje skomplikowane tryle, wygodnie siedzac na krzewach lub wysokich drzewach. Gatunek ten ma również swoje ulubione melodie, które jednostka okresowo powtarza.

Zwróć uwagę, że repertuar śpiewu niektórych ptaków tego gatunku jest tak rozległy, że ten sam motyw można powtórzyć dopiero po kilkudziesięciu frazach muzycznych, dlatego ptaki te nazywane są słowikami leśnymi.

Chociaż drozdy są dość małymi ptakami, są one jednak w stanie rozwinąć dość dużą prędkość (osiąga 48 km / h).

Często ptaki organizują poważne bitwy na swoich terytoriach paszowych, zastanawiając się, kto dostaje najsmaczniejsze jedzenie lub jego większą ilość.

Ten gatunek ptaków, takich jak drozdy, dobrze się zaaklimatyzował w Australii po ich wprowadzeniu. Następnie ptaki te pojawiły się w Nowej Zelandii.

Obecnie populacje ptaków śpiewających nie są zagrożone, wynika to z wystarczającego rozmieszczenia tego gatunku w całej Europie i jego doskonałej zdolności do adaptacji, rozprzestrzeniania się na nowe terytoria.

Wideo: ptak śpiewający (Turdus philomelos)

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa