Rumianek - właściwości lecznicze i przeciwwskazania

Apteka rumiankowa wygląda pięknie wśród innych dzikich roślin, jest bardzo popularna wśród lekarzy i tradycyjnych uzdrowicieli, jest pożądana w kosmetologii. I jest również używany do wróżenia przez kochanków, z zatoniętym sercem, oczekując, że ostatni rozdarty płatek będzie szczęśliwym znakiem wzajemności.

Właściwości lecznicze i przeciwwskazania dla rumianku

Cenne cechy rośliny doceniono dawno temu, jeszcze w czasach Awicenny, i zasadniczo stare przepisy na napary lecznicze i wyciągi dotarły do ​​współczesnego świata prawie niezmienione. Tak, nie wymagają dostosowania, ponieważ pomagają w wielu problemach związanych ze zdrowiem człowieka.

Rumianek jest roczną rośliną olejków eterycznych. Jest przypisany do rodziny astrov. Rośnie nie tylko w strefach stepowych, wzdłuż dróg, wzdłuż wzgórz, w pobliżu stawów, na nieużytkach, ale także jako roślina uprawna. Rumianek jest uprawiany szczególnie często, ponieważ może pomóc osobom z różnymi chorobami, zapewniając szybki, ale bardzo łagodny, oszczędny efekt.

To właściwości lecznicze tych roślin, których łodygi mają od 20 do 40 cm wysokości, nie więcej. Każde naruszenie w górę lub w dół oznacza, że ​​roślina:

 • był w okresie wzrostu w warunkach dla niego nie do przyjęcia;
 • chory
 • nie otrzymał wystarczającej ilości światła słonecznego, co oznacza, że ​​utracono wiele przydatnych substancji.

Trzon stokrotki jest bardzo cienki, z wnęką wewnątrz na całej długości, ale prosty. Liście wzdłuż niego są ułożone kolejno, ich kształt jest wąsko liniowy ze spiczastymi cięciami. Długość liści waha się od 2 do 5 cm.

System korzeniowy jest raczej słaby, ponieważ sam korzeń jest cienki, jest niewiele gałęzi. Kłącze ma brązowy kolor. Rumianek jest trudny do ukrycia wśród innych roślin ze względu na charakterystyczne właściwości jego małych, licznych kwiatów. Mają jasnożółty środek, otoczony pojedynczymi białymi płatkami. W koszach kwiatowych małe nasiona zaczynają dojrzewać, a przy ich pomocy następuje rozmnażanie.

Niuanse procesu zakupowego

Jeśli konieczne jest zebranie rumianku aptecznego, najważniejsze jest, aby nie mylić go z innymi członkami rodziny. W uzdrawiaczach rumianku płatki są śnieżnobiałe i wąskie, na pojemniku na obwodzie są poziome. Kiedy okres kwitnienia dobiega końca, płatki zaczynają pochylać się w kierunku łodygi. W wielu gatunkach rumianku główka kosza jest płaska, aw aptece ma wyraźny stożkowaty kształt, główka rurowa jest pusta.

Kupowane są tylko kosze kwiatowe. Należy je zebrać bezpośrednio na etapie pełnego kwitnienia, obserwacja pomoże określić właściwy okres: jeśli kwiaty językowe są w pozycji poziomej. Czas zbierania przypada na okres od czerwca do września, ale pod koniec sezonu zerwany rumianek nie zawiera wszystkich niezbędnych pierwiastków śladowych, a zawartość olejków eterycznych jest w nim znacznie zmniejszona. Ponieważ takie surowce są uważane za bezużyteczne i praktycznie nie są używane.

Podczas zbioru najlepiej wybrać kwiatostany, które mają półkuliste gniazdo, białe płatki są poziome lub lekko uniesione. Ich zalety to to, że nie kruszą się podczas przetwarzania, a ich właściwości lecznicze będą najlepsze.Nie powinieneś być chciwy i zbieraj już przejrzałe kwiatostany, jeśli białe marginalne kwiaty już spadły.

Do zbioru rumianku potrzebna jest dobra pogoda. Jeśli ulica jest bardzo wilgotna lub zaczyna padać deszcz, tym razem trzeba będzie poczekać. Nie zbierają rośliny, dopóki rosa nie zniknie.

Najczęściej zbierane są noże i nożyczki do zbierania rumianku. Jeśli rośliny zostaną całkowicie wyrwane, rozmnażanie się nie nastąpi, aw następnym roku cała plantacja zamieni się w pustkowie. Podczas cięcia należy upewnić się, że pojemnik zawiera tylko zdrowe i całe kwiatostany, a liście i kwiaty dotknięte różnymi chorobami nie spadają.

W większości przypadków do zbierania są kosze lub pudełka z niskimi bokami. Najważniejsze jest to, że kwiatostany nie gniotą się i nie deformują.

Rumianek może pochłaniać negatywne skutki środowiskowe. Dlatego nie należy zwracać uwagi na obfitość roślin w pobliżu autostrad, zakładów chemicznych, wysypisk śmieci, farm i innych niebezpiecznych miejsc.

Kiedy zbiór jest zbierany i dostarczany do domu, należy go natychmiast wysuszyć. W przypadku tej procedury miejsce wybiera się koniecznie w cieniu, na przykład na poddaszu. Możesz budować specjalne zadaszenia. Ważne jest, aby słabe promienie słoneczne wysuszały kwiatostany, niszcząc właściwości lecznicze, i aby rumianek stopniowo wysychał z niewielkim przeciągiem. Musisz rozłożyć roślinę bardzo cienką warstwą na czystym papierze lub naturalnej tkaninie. Okresowo konieczne będzie obrócenie kwiatostanów, aby dostęp świeżego powietrza przyczyniał się do wydajniejszego suszenia. Po 7-10 dniach proces uważa się za zakończony.

Musisz także mieć możliwość przechowywania rośliny. Kwiatostany są ukryte w szklanym pojemniku, w czystych płóciennych torbach lub tekturowym pudełku i umieszczone w pomieszczeniu o niskim poziomie wilgotności i dobrej wentylacji. Jeśli te warunki zostaną spełnione, rumianek będzie wiernie służył zdrowiu innych przez dwa lata.

Dlaczego rumianek jest przydatny?

Liście i korzenie rumianku aptecznego nie zawierają tylu cennych substancji, co kwiatostany. Ponieważ aktywnie medycyna (oficjalna i ludowa) używa kwiatów.

Dlaczego rumianek jest przydatny?

Obejmują one:

 • bioflawonoidy;
 • różne kwasy - przede wszystkim kaprylowy, salicylowy, kaprylowy;
 • kumaryny;
 • poline;
 • substancje garbujące i białkowe;
 • olejek eteryczny. Ma niebieski kolor i bardzo nasyconą kompozycję, ale nie ma ostrego zapachu;
 • różne witaminy;
 • związki polisacharydowe;
 • seskwiterpenoidy. Ich zawartość jest bardzo wysoka - do 50 procent;
 • gorycz, śluz i guma;
 • fitosterol. Alkohol steroidowy jest korzystny zwłaszcza dla skóry, spowalniając proces starzenia i dla włosów.

Jakie choroby można zastosować w przypadku rumianku?

Kwiatostany kwiatów dla pacjentów oczywiście nie są panaceum, ale znacznie ułatwiają leczenie wielu dolegliwości. To jest na przykład:

 • zapalenie przewodu żołądkowo-jelitowego lub wątroby;
 • skurcze żołądka lub jelit;
 • nerwica;
 • problemy ginekologiczne;
 • przeziębienia;
 • wzdęcia

Roślina ma wiele przydatnych właściwości. Łagodzi stany zapalne i jest środkiem żółciopędnym, ułatwia usuwanie gazów zgromadzonych w jelitach i łagodzi skurcze, zatrzymuje krew i zwalcza bakterie, wzmacnia układ odpornościowy i przywraca zdrowie.

W dawnych czasach antidotum na ukąszenia węża przygotowywano całkowicie z rośliny. Istnieje wiele odmian rumianku - kaukaski. Jest aktywnie stosowany jako środek owadobójczy w walce z tak szkodliwymi owadami, jak muchy, komary, wszy, robaki i karaluchy. A także stosowany w postaci proszku przygotowanego z koszy kwiatowych, w walce ze szkodnikami roślin warzywnych, a nawet ze szkodnikami stodołowymi.

Na podstawie rumianku aptecznego istnieją leki, które działają przeciwskurczowo na mięśnie gładkie, mają właściwości przeciwdepresyjne lub obniżają napięcie naczyń krwionośnych.Najczęściej stosowane przetworzone kwiatostany w postaci herbaty, naparów, ekstraktów. Powszechnie stosowany i roślinny olejek eteryczny.

Apteka rumiankowa okazała się pozytywna w leczeniu takich dolegliwości:

 1. Naruszenie układu żółciowego.
 2. Choroby żołądka z wyraźnym uszkodzeniem błony śluzowej, przebiegające w ostrej lub przewlekłej postaci.
 3. Poważne problemy związane z procesami zapalnymi w układzie moczowo-płciowym.
 4. Choroby układu oddechowego, jeśli dodatkowo towarzyszy im silny kaszel, obrzęk błon śluzowych.
 5. Choroby skóry i tkanek. Gromadzenie składników odżywczych w rumianku pozwala zatrzymać wzrost bakterii, rozwój stanu zapalnego.

Za pomocą rumianku możesz usunąć stany lękowe i histeryczne, zmniejszyć ból, szczególnie jeśli chodzi o ból głowy lub ból zęba, bolesne miesiączki.

Ważne! Zwykle leczenie rumiankiem trwa długo - do trzech miesięcy i stanowi cały przebieg, jeśli ciało pacjenta nie reaguje na reakcję alergiczną. Pacjenci zwykle nie doświadczają uzależnienia podczas leczenia.

Olejek eteryczny z rośliny charakteryzuje się również wieloma właściwościami leczniczymi. Przede wszystkim ma następujące właściwości:

 • przeciwzapalne;
 • lek przeciwhistaminowy;
 • bakteriobójcze.

Wiodącą rolę w skuteczności ekspozycji na chore ciało lekarze przypisują specjalną substancję zawartą w olejku eterycznym z rumianku. To jest chamazulen. Nawiasem mówiąc, to on maluje olej, który jest lepką, gęstą cieczą, w ciemnoniebieskim kolorze. Podczas przechowywania substancja utlenia się tlenem atmosferycznym, a następnie olej nabiera najpierw zielonego, a następnie brązowego koloru.

Nic dziwnego, że lekarze i tradycyjni uzdrowiciele zwracali szczególną uwagę na olejki eteryczne. Olej rumiankowy:

 • promuje rozszerzenie naczyń krwionośnych;
 • ma działanie napotne;
 • łagodzi gazowanie w jelitach;
 • stymuluje proces trawienia;
 • napotny i przeciwbakteryjny;
 • zwiększa obronę organizmu.

Zwykle kurs trwa 7 dni. 2 krople oleju miesza się z łyżeczką miodu. Weź dwa razy dziennie. W razie potrzeby musisz pić przegotowaną wodę. Konieczne jest monitorowanie reakcji organizmu, ponieważ mogą pojawić się pewne negatywne skutki, na przykład nudności i wymioty, lekkie zawroty głowy. Ponieważ takie objawy mogą wystąpić, olejek rumiankowy nie jest zalecany do stosowania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci w wieku poniżej 7 lat lub w przypadku ostrej choroby. W takim przypadku wymagana jest specjalistyczna porada.

Samoleczenie rumiankiem

Przede wszystkim w domu herbata i herbata rumiankowa są stosowane jako leczenie miejscowe lub ogólnoustrojowe. Do użytku zewnętrznego są okłady i okłady, douching i lewatywy, płukanie i mycie jamy ustnej i gardła, kąpiele i wanny.

Samoleczenie rumiankiem

Dobre wyniki pochodzą z wszystkich tych procedur, jeśli:

 • nastąpiło naruszenie skóry, na przykład oparzenie, wrzód, długa nie gojąca się rana, odmrożenie;
 • Stały trądzik zapalny na skórze;
 • rozpoczęło się zapalenie błon śluzowych oczu;
 • węzły hemoroidalne są obolałe i zapalne;
 • wykrywane jest zaburzenie cyklu miesiączkowego lub erozja szyjki macicy;
 • zwichnięcie, skręcenie;
 • rozpoczął się atak dny moczanowej lub reumatyzmu;
 • martwił się ciężkim poceniem się dłoni i stóp.

Jak przygotować napar leczniczy w domu

 1. Jeśli występują problemy związane z przewodem żołądkowo-jelitowym, proponuje się następującą infuzję apteki z rumianku. Zajmie od 1 do 3 łyżek kwiatostanów, które są warzone w dwóch szklankach wrzącej wody. Ta dawka jest przeznaczona na jeden dzień. Poświęć 15 minut przed posiłkiem.Lepszym efektem remedium będzie, jeśli po wypiciu go położysz się, sukcesywnie zmieniając swoją pozycję, aby leżeć ze wszystkich czterech stron.
 2. Atak migreny można złagodzić, jeśli zostanie wzięty 2 g. rumianek w proszku godzinę po jedzeniu.
 3. Aby przywrócić układ nerwowy, zrób taki wywar. To zajmie 4 łyżki posiekanych kwiatów i 300 ml przegotowanej wody. Musisz ogrzewać w łaźni wodnej przez 30 minut. Po ochłodzeniu produkt jest filtrowany. Aby zwiększyć smak, dodaj trochę miodu. Po południu i obiedzie weź pół szklanki na raz. Bulionu nie należy przechowywać dłużej niż dwa dni.
 4. Istnieje bardziej skomplikowany przepis, który pomoże poradzić sobie z tak delikatnym problemem, jak wzdęcia. Do trzyczęściowego rumianku w takich proporcjach dodaj: korzeń waleriany - 2 części, nasiona kminku - 5 części. Wszystkie składniki w postaci zmiażdżonej miesza się, wlewa wrzącą wodą. Dwie łyżki będą wymagały 400 ml świeżo usuniętej wody z ognia. Wlać roślinę, nalegać w szczelnym pojemniku przez 20 minut. Po przefiltrowaniu możesz go wziąć. Takie narzędzie proponuje się stosować po raz pierwszy przed snem, a po drugie - przed śniadaniem. Jednorazowa stawka wynosi 100 ml. Ten przepis pomaga się uspokoić, ma działanie wiatropędne i uspokajające.

Od wrzodu żołądka taki wywar pomaga. Następujące rośliny lecznicze pobierane są w równych ilościach:

 • kwiaty stokrotki;
 • korzenie tataraku, mniszka lekarskiego i elecampane;
 • liście mięty;
 • znamiona kukurydzy;
 • trawa rdestu i kaszel.

Zmiel i wymieszaj wszystkie składniki, włóż do termosu 3 łyżki mieszanki, zalej litr wrzącej wody. Weź 5 łyżek dziennie, aż nastąpi poprawa.

Jak stosować rumianek do uzdatniania wody

Jako napar lub wywar rumianek stosuje się do kąpieli o różnych celach terapeutycznych i profilaktycznych. Zazwyczaj takie zabiegi są wykonywane w celu uzyskania korzystnego wpływu na skórę, a także rozluźnienia i odpoczynku całego ciała.

Jak stosować rumianek do uzdatniania wody

Szczególnie dobrze wpływa na rumianek jako składnik wellness w takich przypadkach:

 • zachodzą procesy zapalne lub alergiczne;
 • pojawiły się skurcze mięśni łydek;
 • skóra stała się zbyt sucha i łuszcząca się;
 • powstały pęknięcia w stopach;
 • niepokojący obrzęk nóg;
 • długo niemożliwe do zaśnięcia;
 • była ciągła drażliwość i nerwowość.

Aby przygotować kąpiel leczniczą, potrzebujesz nie tylko kwiatostanów rumianku, ale całej rośliny wraz z systemem korzeniowym. 500 gr. wlać 2 litry wody i doprowadzić do wrzenia. Nie usuwać z ognia przez kolejne 10 minut. Następnie poczekaj, aż ostygnie, odcedź i dodaj do kąpieli. Ta procedura jest oczywiście. Należy to powtarzać przez dwa tygodnie, powtarzając co drugi dzień. Czas trwania leczenia wynosi 30 minut.

Specjalnie dla kobiet!

Jeśli kobieta ma leucorrhoea, takie lekarstwo jest potrzebne. Odmierz 5 g. rumianki i kora dębu, 15 gr. liście pokrzywy i rdestu - 25 gr. Wszystkie składniki miesza się i wlewa 2 łyżki stołowe 200 gr. zimna woda. Musisz nalegać 4 godziny, a następnie gotować przez 10 minut. Stosuj w postaci tamponów i douching, ale nie podczas menstruacji.

Jeśli miesiączki są bolesne, przygotowują taki lek: weź łyżkę stołową: rumianek, miętę, worek pasterski, jemioły, krwawnik pospolity, worek pasterski. Musisz wszystko wymieszać, odmierzyć 1,5 łyżki stołowej i umieścić w termosie. Zalej 3,5 szklanki wrzącej wody i pozostaw na godzinę. Napój powinien być na kilka dni przed rozpoczęciem i podczas menstruacji. Norma: 3 razy dziennie po 200 ml.

Jakie skutki uboczne i przeciwwskazania ma rumianek

Jeśli nie zastosujesz się do przepisów dotyczących rumianku, nudności i wymiotów, bóle głowy i ciśnienie krwi mogą wzrosnąć. Rumianek w dużych ilościach może powodować krwawienie wewnętrzne w osłabionym ciele, a także skurcz oskrzeli.

Z przeciwwskazań warto zauważyć tylko indywidualną nietolerancję składników tej rośliny.

Wideo: przydatne właściwości rumianku

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa