Slepushonka - opis, siedlisko, styl życia

Fauna ziemi jest wspaniała, jej przedstawiciele mieszkają wszędzie - biegają po ziemi, latają w powietrzu, czują się świetnie w wodzie. Drużyna gryzoni ma również wielu interesujących przedstawicieli. Porozmawiamy o jednym z nich, zwierzęciu zwanym zwykłym kretem.

Mole vole

Opis i wygląd

Zwykły kret szczur należy do rzędu chomików, ale tego zwierzęcia nie można nazwać chomikiem - istnieje wiele różnic. Zarówno zewnętrzny, jak i styl życia. Wystarczy powiedzieć, że wygląd zwierzęcia nie jest dość zwyczajny. Wydaje się być podobny do gryzonia, ale do konkretnego gryzonia. Ciało jest więc krótkie - długość pozostawia tylko 11-13 centymetrów, z czego 1,5-2 centymetry przypadają na bardzo krótki ogon. Masa jest również niewielka - dorosłe zwierzę waży nie więcej niż 45 gramów. Podobnie jak wiele zwierząt, występuje także dymorfizm płciowy - samce są zwykle większe niż samice. Okazuje się, że samice mają jeszcze mniejszą wagę i długość.

Ciało ma kształt klina, na płaskiej głowie, posadzone na krótkiej szyi, są małe wypukłe czarne oczy, przyzwyczajone do widzenia w nocy. W ciemności bestia doskonale widzi i orientuje się. Kolejną cechą odróżniającą kret od braci w rodzinie jest całkowity brak małżowiny usznej. Niemniej jednak po przesłuchaniu tego podziemnego mieszkańca wszystko jest w porządku.

Ciało jest całkowicie pokryte krótkim, ale gęstym miękkim futerkiem w brązowych odcieniach - z tyłu i po bokach jest ciemne, czasami prawie czarne, na brzuchu jest jaśniejsze - kawa i beż. Kolor futra różni się w zależności od miejsca zamieszkania zwierząt - im bliżej północy żyją, tym kolor jest grubszy i ciemniejszy. Chociaż często zdarza się, że zwierzęta żyjące na tym samym obszarze mają różne kolory futra

Kolejną cechą są wystające zęby. Z ich pomocą kret kot kopie dziury, w których zwykle żyje. Jedyną częścią ciała, która nie jest pokryta futrem ani wełną, są różowe nogi z dużymi pazurami.

Zachowanie

Zwierzęta tego gatunku należą do zwierząt dziennych i są aktywne przez cały dzień, to znaczy rano, po południu i wieczorem. Idź na wakacje z nadejściem nocy. W czasie, gdy na zewnątrz jest zimno lub zwierzęta mają problemy z wodą, ich aktywność nieznacznie spada - stają się nieaktywne i leniwe. W przeciwieństwie do większości zwierząt nie wpadają w stan hibernacji. Termoregulacja organizmu jest skonfigurowana tak, aby kret dostosowywał się do nowych warunków klimatycznych i łatwo przenosił je bez wpadania w zawieszoną animację.

Zwierzęta z reguły żyją w małych rodzinach (do kilkunastu osobników), których skład może się nie zmieniać przez kilka lat. Zazwyczaj rodzina składa się z pary rodziców i dzieci jednego lub dwóch miotów.

Gryzonie spędzają większość życia w glinianych norach. To nie tylko norki, ale skomplikowany i dość długi (do 80-100 metrów) system przejść z wieloma komorami - rufowymi i gniazdowymi. Większość z nich wchodzi głęboko w ziemię do 4 metrów. Okazuje się rodzaj sieci labiryntów z wielu korytarzy, z których większość nie ma wyjścia. Na górze zwierzęta są wybierane bardzo niechętnie i dość rzadko. Zwykle dzieje się tak, jeśli z jakiegoś powodu przestaje się urządzać przestrzeń życiową i trzeba przenieść się w nowe miejsce. A potem ruch nie trwa bardzo długo - zwierzęta zwykle osiedlają się w pobliżu starej rezydencji, nie dalej niż 800 metrów.

Siedlisko

Ze względu na dobrą zdolność przystosowania organizmu, kret jest w stanie żyć w różnych warunkach klimatycznych, więc rozmieszczenie zwierzęcia jest bardzo szerokie.Bestia żyje od terytorium Ukrainy i Polski po północne Chiny i Mongolię włącznie. Na południu siedlisko obejmuje kraje Azji Środkowej (Uzbekistan, Turkmenistan, Tadżykistan), całe terytorium Kazachstanu, część Tuwy, jest zamieszkane przez zwierzęta. Zwierzę wybiera sekcje stepowe, pustynne i półpustynne. Dla ślepaka pożądane jest, aby ziemia była miękka i łatwa do kopania. Jednak często osiada w równinie zalewowej na kamienistych brzegach, na słonych bagnach, a nawet występuje w górach, osiągając wysokość około 4000 metrów.

Hodowla

Ellobius talpinus
Dojrzewanie nornicy jest szybkie i już w drugim miesiącu życia zwierzęta osiągają dojrzałość płciową, gotowe do rozmnażania. Zazwyczaj sezon lęgowy trwa kilka miesięcy - może rozpocząć się w marcu, a zakończyć w październiku - listopadzie. Muszę powiedzieć, że kopanie tuneli jest w jakiś sposób związane z procesem reprodukcyjnym - w ten sposób samce docierają do siedlisk kobiet.

W sezonie jedna samica może być w dwóch, a nawet trzy razy w ciąży, rodząc 2-5 młodych. Dzieci rozwijają się szybko - po 21-23 dniach otwierają oczy, w 22 - 25 dniu mogą już jeść samodzielnie.

Odżywianie

Podstawą zasłon odżywczych są elementy roślinne. Aktywnie zużywa podziemne części roślin - korzenie, cebulki, bulwy. Ale nie omijaj i nie nadziemnych części. Robaki, owady i larwy są spożywane z pożywienia dla zwierząt, co jest dobre; nie jest trudno złapać je pod ziemią. Zwykle zimą starają się zaopatrzyć w żywność - kilka kilogramów cebul i korzeni, starannie przygotowanych na deszczowy dzień, leży w komorach żywności.

Korzyść, szkoda

Zwykły kret szkodzi rolnictwu - szkodzi warzywom (ziemniakom, marchewkom, burakom), innym roślinom uprawianym na polach, psuje arbuzy i melony, próbując je ugryźć. Gryzie także korzenie i gryzie korę drzew, psuje uprawy lucerny.

Ale szkoda ta jest nieznaczna, nie można jej nazwać wielkim. Kret jest ceniony przez człowieka za spulchnienie gleby, dzięki czemu staje się bogaty w materię organiczną, dzięki norom żyznej ziemi nasyca się tlenem i wilgocią.

Liczba molowych norników żyjących na ziemi jest zmienna. Często duża liczba ginie z powodu niesprzyjającego klimatu - okrutnego zimna lub wycieków wody. Czasami populacja cierpi z powodu epidemii jakiejś choroby lub pasożyty nie dają możliwości rozwoju i życia. A czasem odwrotnie - sprzyjające warunki pogodowe i obfitość pożywienia wywołują duży przyrost naturalny.

Wideo: wspólny kret (Ellobius talpinus)

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa