Kot ślini się: dlaczego i co robić?

Właściciele zwierząt domowych wiedzą, jak ważne jest zwracanie uwagi na zachowanie zwierząt domowych, ich nastrój i samopoczucie. Nie mogą jasno mówić o swoich problemach i prosić o pomoc. Często uważność właściciela może uratować im zdrowie lub życie.

Kot ślini się z jej ust

Wartość śliny w pracy ciała kota

Zwiększone wydzielanie śliny jest często spowodowane całkowicie normalnymi przyczynami, na przykład zapachem jedzenia, podczas jedzenia suchej karmy, jeśli kot jest bardzo przestraszony, po zażyciu leków o gorzkiej zawartości. Jest to standardowy proces fizjologiczny, który szybko zatrzymuje się po usunięciu przyczyny. Ta sama reakcja jest spowodowana wnikaniem do ust piasku zwierzęcego, ziemi, twardych źdźbeł trawy i wełny.

Innym powodem jest gotowość do lizania, aw tym przypadku ślina staje się ważnym składnikiem w utrzymaniu zdrowia zwierzęcia. Ale jeśli nastąpi nadmierne wydzielanie, zwierzę martwi się lub wygląda apatycznie - jest to sygnał dla opiekuńczego właściciela o problemach w ciele zwierzęcia.

Uwaga: z długotrwałym obfitym wydzielaniem śliny bez wyraźnego powodu musisz pokazać kota weterynarzowi.

Znaki i rodzaje ślinienia

Nie zawsze jest możliwe ustanowienie długoterminowego monitorowania zwierzęcia, ale niektóre oznaki mogą wskazywać, że ślina jest wytwarzana w nadmiarze. Musisz być ostrożny, jeśli:

 • kot stale przełyka;
 • często drapie się po wystających meblach lub narożnikach;
 • mokre plamy pozostają na łóżku;
 • wokół pyska i na klatce piersiowej włosy stają się „soplami”;
 • czubek języka jest stale widoczny.

Przyczyny fizjologiczne

Mogą być dość powszechne, na przykład łuska ryb lub źdźbło trawy przyklejone do boku języka. Większość kotów jest bardzo ciekawa i po prostu nie jest w stanie ominąć robaka, pająka lub muchy zaplątanej w sieć. Smakują je, nie sortując rasy i gatunku, a wiele odmian jest gorzkich i trujących.

Podczas podróży kot może być kołysany jak osoba. W takim przypadku ślinienie normalizuje się po kilku godzinach. Szczególną uwagę należy zwrócić na zwierzaka podczas przeciwpasożytniczej obróbki wełny i nie pozwolić mu wylizać produktu. Przy pewnym stężeniu może powodować zatrucie ślinieniem i niestrawnością.

Inne powody mogą być bardziej znaczące:

 • trichobesoar, wyrażony w kawałku połykanej wełny, który nie może wyjść naturalnie;
 • zatrucie roślinami, rtęć, przynęta na szczury, przeterminowana dieta;
 • torbiel gruczołu ślinowego;
 • zapalenie dziąseł;
 • ropień
 • białaczka wirusowa.

Powinieneś wiedzieć: wścieklizna zaczyna się również od wydzielania śliny, stopniowo zwiększa się agresja, dodaje się strachu przed wodą i światłem.

Ten sam objaw występuje w przypadku zarażenia robakami; konieczne jest kompleksowe leczenie specjalnymi lekami. Poważnym ostrzeżeniem jest obfite wydzielanie śliny podczas przejścia na nową paszę. Wskazuje to na ciężką reakcję alergiczną wywołaną przez jeden ze składników. Jeśli proces nie ustabilizuje się w ciągu 2-3 dni, warto powrócić do poprzedniego systemu zasilania.

Gdy do nadmiaru śliny dodaje się zmniejszony apetyt, nieprzyjemny zapach i upośledzone wypróżnienia, warto przeprowadzić kompleksowe badanie stanu przewodu pokarmowego i czynności wątroby. U zwierząt w podeszłym wieku objaw wskazuje na możliwą onkologię. Jej podstępność ma bardzo niewielkie objawy.Z reguły pojawiają się w ostatnich etapach, kiedy nie można już dłużej pomóc zwierzęciu.

Powody psychologiczne

Koty czasami doświadczają silnych emocji, które służą jako katalizator zwiększonego wydzielania śliny.

 1. Podczas rui kot jest zaniepokojony, ślinienie wzrasta 2-3 razy.
 2. Bardzo kochające osoby często wspinają się na szyję właściciela i zwisają z niej jak egzotyczny boa, obficie irygując kołnierz i inne części ubrania lepką śliną szczęścia.
 3. Silny strach wywołuje nie tylko mimowolne opróżnianie jelit i pęcherza, ale także obfitość śliny.

Procedura podejrzenia choroby

Co zrobić, gdy ślini się kot
Przede wszystkim należy dokładnie zbadać zwierzę pod kątem siniaków i gęstości brzucha. Wewnątrz kotów znajduje się cienki film, który utrzymuje jelita w stałym stanie. Jeśli kot otrzymał cios lub skoczył bezskutecznie, skorupa pęka, jelita „ślizgają się” w rejon dolnych łap, tworząc miękką grudkę. W takim przypadku ślina znika całkowicie, a zwierzę odmawia wody lub płynie w sposób ciągły w cienkim strumieniu.

Jeśli na zewnątrz wszystko jest normalne, musisz przeanalizować zachowanie, apetyt i zmianę nawyków, pamiętać, czy jedzenie się zmieniło lub czy przeprowadzono leczenie. Czynniki te są bardzo ważne dla ustalenia przyczyn wspólnie z weterynarzem.

Kiedy wykluczone są czynniki naturalne, a objaw trwa dłużej niż jeden dzień, podczas gdy kot nie był transportowany, nie straszył, nie dawał lekarstw, należy skonsultować się z kliniką.

Ważne: w przypadku niemotywowanej agresji, strachu przed światłem i wodą, drgawkami, pianą i śliną z jamy ustnej zwierzę jest natychmiast izolowane przed badaniem przez weterynarza.

Nie warto opóźniać podróży do kliniki, niektóre choroby kotów przenoszone są na ludzi. Życie kota zależy czasem także od szybkości podjętych działań.

Diagnostyka
Większość chorób u kotów przebiega bezobjawowo lub z niewielkimi objawami. Aby postawić diagnozę i przepisać leczenie, puszysty pacjent będzie musiał przejść:

 1. kompleks analiz;
 2. test infekcji robakiem pasożytniczym;
 3. badanie przełyku i jamy ustnej na ciałach obcych, stan zębów i dziąseł;
 4. USG i prześwietlenie.

Czasami konieczna jest konsultacja z podmiotem zewnętrznym.

Środki terapeutyczne
Po wykonaniu wywiadu określa się terapię. Choroby zakaźne wymagają stałego monitorowania stanu zwierzęcia wraz z wprowadzaniem leków, aby mogły zaoferować leczenie szpitalne. W domu potrzebujesz również większej uwagi i monitorowania zdrowia kota.

W przypadku miejscowego narażenia przepisywane są maści i proszki, z wieloma chorobami, przepisywane są krople, tabletki, zawiesiny. W ciężkich przypadkach potrzebne są wkraplacze i zastrzyki.

Jeśli istnieje podejrzenie wścieklizny i diagnoza zostanie potwierdzona, zwierzę musi zostać uśmiercone. Nie podadzą go w ręce; zgodnie z wymogami sanitarnymi kremacja odbywa się w celu wykluczenia rozprzestrzeniania się choroby. Jeśli szczepienie zostanie przeprowadzone na czas, zwierzę rozwija odporność i nie zagraża jego zdrowiu.

Wskazówki dotyczące zapobiegania i opieki

Zapobieganie ślinieniu u kotów
Wiele problemów można uniknąć, jeśli regularnie odwiedzasz lekarza weterynarii i przestrzegasz harmonogramu szczepień. Jest to szczególnie ważne w przypadku zwierząt z bezpłatnym dostępem do ulicy.

Kilka zaleceń pomoże uniknąć nadmiernego wydzielania śliny:

 1. Leki, chemikalia, przynęty dla gryzoni i jad karalucha są przechowywane w niedostępnym miejscu.
 2. Rośliny domowe z trującym lub gorzkim sokiem są podnoszone na wysokość, usuwając zwierzę ze strefy dostępu.
 3. Konieczne jest zbadanie jamy ustnej pod kątem stanów zapalnych i cząstek stałych, szczególnie po diecie rybnej.
 4. Nie zmieniaj gwałtownie karmy i obserwuj zwierzaka, zmieniając dietę przez 2-3 dni.
 5. Środki na pchły stosuje się tylko między łopatkami, poza zasięgiem kota.
 6. Klinika odwiedzana jest corocznie i przeprowadzane jest badanie profilaktyczne przez specjalistę.

Zwierzę musi mieć swobodny dostęp do wody, miski i poidła są dokładnie myte i regularnie przetwarzane. Dieta nie powinna obejmować kości kurczaka, ryb o małych kościach. Lepiej gotować lub przechodzić przez maszynę do mięsa, aby uniknąć wstrzyknięć i zakleszczenia kości w przełyku. Aby znormalizować trawienie kotów, przydatne są kiełkowane nasiona i specjalne trawniki ziołowe, które są modne do uprawy na parapecie.

Nadmierne wydzielanie śliny jest często zupełnie nieszkodliwe i ma całkiem zrozumiałe codzienne przyczyny. Dla spokoju powinieneś pokazać kota weterynarzowi i przejść podstawowe badanie. Pomoże zidentyfikować początkowy etap choroby lub usunąć wszelkie wątpliwości dotyczące dobrego zdrowia zwierzaka. Wesoły kot da swoją miłość i z przyjemnością weźmie pieszczoty, przywracając spokój domownikom, którym zależy na ich zwierzaku.

Wideo: ślinienie się u kota - możliwe przyczyny

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa