Liście cytryny spadają: dlaczego i co robić?

Niewielu ludzi dzisiaj może być zaskoczonych egzotycznymi kwiatami lub roślinami rosnącymi na oknie. Dość często cytryny są hodowane na parapetach. Klimat północnej Rosji nie najlepiej pasuje tym tubylcom z dalekich krajów tropikalnych, ponieważ przy zmieniających się warunkach sprzyjających wzrostowi drzewa cytrynowe zaczynają boleć.

Liście cytryny spadają

Choroby i dolegliwości objawiają się inaczej: czasami liście opadają całkowicie, a czasem pozostają na miejscu, ale stają się żółte i wysuszone, zwinięte w rurkę. Hodowcy kwiatów od dłuższego czasu zajmują się uprawą cytryn, doskonale zdają sobie sprawę z przyczyn opadania liści i są świadomi, jakie działania należy podjąć w takich sytuacjach, niż jak pomóc drzewu. A dla początkujących te subtelności i mądrość są nieznane - jeszcze nie spotkały się z takimi rzeczami. Tutaj dla nich opisano poniżej przegląd przyczyn, które przyczyniają się do pojawienia się różnych problemów, i opisuje, jak później można przywrócić roślinę do życia.

Z jakiego powodu spadają liście cytryny?

W ojczyźnie owoców cytrusowych zawsze istnieją nawet sprzyjające warunki klimatyczne sprzyjające wzrostowi bez gwałtownych skoków temperatury. A gdy już znajdą się w trudnych północnych regionach, gdzie temperatura rośnie i spada, a oświetlenie jest ciągle inne, cytryny nie mogą się zaaklimatyzować i zaczynają boleć. Czasami całe liście spadają z roślin, czasem liście pozostają na drzewie, ale zmieniają kolor na żółty, suchy i zwijają się w rurkę. Oto powody, dla których występują takie negatywne zmiany:

 1. Brak światła.
 2. Roślina jest zalana, a gleba bardzo wilgotna.
 3. Cytryna jest rzadko podlewana, za mało wilgoci.
 4. Brak substancji niezbędnych do wzrostu na ziemi.
 5. Pokój jest suchy i gorący.
 6. W pokoju jest zimno, roślina zamarza.
 7. Duże różnice temperatur.
 8. Rośliny źle się czują, ponieważ umieszczają je w innym miejscu.
 9. Przeszczep z jednej doniczki do drugiej.
 10. Za dużo nawozu.

Aby znaleźć przyczynę opadania liści cytrusowych, należy dokładnie przyjrzeć się powyższym czynnikom. Sprawdź glebę pod kątem obecności lub braku wilgoci, czy pasożyty zwijają się w roślinie, zwróć uwagę na wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu, w którym stoi cytryna. Porównując wszystkie czynniki, będzie można znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego roślina straciła liście.

Jak wpływa oświetlenie

Dendrolodzy uważają domowe cytryny za „warunkowo liściaste”. Co to znaczy I ta koncepcja oznacza, że ​​wraz z nadejściem zimy cytryna nie odrzuca liści, a jedynie to robi, reagując na jakiś zewnętrzny czynnik drażniący.

Rada! Przede wszystkim cytryna cierpi na brak światła, więc zimą, gdy oświetlenie jest mało, a dzień jest krótki, warto uzupełnić naturalne oświetlenie sztucznym. A liście przestaną się kruszyć i żółkną.

Aby cytryna była lepiej oświetlona zimą, można zastosować kilka metod:

 1. Postaw doniczkę z roślinami w oknie skierowanym na południe. Dużo światła pada na południową stronę, a ten czynnik zadowoli kochającą światło cytrynę.
 2. Umieść 2-3 lustra wokół rośliny. Odbijają światło, a cytryna nie odczuwa już braku żywych doznań.
 3. Po zachodzie słońca włącz lampy, przedłużając godziny dzienne.

Jeśli oświetlenie zostanie poprawione i rozszerzone, a liście cytryny wraz z kwiatami nadal spadają, przyczyną jest coś innego.

Dużo wody

Jednym z powodów powodujących opadanie liści cytryny jest zakwaszenie gleby, co dzieje się z powodu dużej ilości wilgoci. Zbyt wilgotna gleba staje się zbyt twarda, a tlen nie może dotrzeć do korzeni. I to jest złe dla rośliny i wpada w stres. Małe cienkie korzenie wysychają i umierają. Drzewo, które nie otrzymuje pożywienia, nie może dostarczyć całej koronie niezbędnych substancji. W rezultacie nowo wyklute pędy wysychają, a korona lata dookoła i staje się naga.

Brak wody

Brak wody do cytryny
Ale nie warto również oszczędzać wody do nawadniania cytryny - brak wody też nie prowadzi do niczego dobrego. Na drzewie rosnącym w suchej ziemi liście również zaczynają żółknąć, zwijać się i opadać. Konsekwencje braku życiodajnej wilgoci są nadal takie same - małe korzenie obumierają, a roślina nie może wchłonąć substancji niezbędnych do życia z gleby. Co powoduje, że cytryna jest stresująca i spowalnia krążenie soków w tkankach rośliny. W rezultacie pędy rosnące na szczycie i liście nie mają nic do jedzenia, więc musisz upuścić część korony.

Próbując przywrócić do życia długo podlewaną cytrynę, nie możesz zacząć od razu wypełniać gleby. Ponieważ nadmiar wody (to już zostało omówione) niszczy korzenie rośliny nie mniej niż brak wilgoci.

Dlatego w tym przypadku resuscytacja rośliny powinna być przeprowadzana stopniowo: spryskaj liście wodą, dodając odrobinę wilgoci do gleby. Należy zwiększyć dzienną ilość wody. Wtedy wszystko będzie w porządku - ziemia powoli stanie się mokra, ilość wilgoci wzrośnie, a cytryna wyzdrowieje.

Gleba jest wyczerpana

Latem, w ciepłym sezonie, cytryna stara się dać jak najwięcej pędów. Aby mogły rosnąć i rozwijać się, potrzebujemy substancji, które odżywiają rośliny. A kwiat rosnący w wannie lub doniczce nie ma skąd wziąć niezbędnych minerałów; nie mogą pojawić się znikąd w ziemi. Tutaj właściciel musi od czasu do czasu karmić cytrusy.

Substancje na bazie azotu, fosforany, a także nawożenie na bazie soli potasowych należy dodać do ziemi. Ponadto konieczne jest nawożenie gleby humusem i różnymi przynętami na bazie żelaza i cynku. Jak tylko cytrynie zabraknie któregokolwiek z powyższych elementów, zacznie tracić liście. Brak tych składników odżywczych można zobaczyć za pomocą następujących znaków:

 • Liście pokryte są żółtymi plamami lub żółkną całkowicie.
 • Liście patrzą w dół, sprawiając wrażenie letargu i otępienia.
 • Czasami następuje zmiana kształtu liści.
 • Wyraźnie widać, że liście i młode pędy wysychają.

Jeśli cytryna opuściła liście z powodu niedoboru mikroelementów, nie jest trudno przywrócić drzewo do jego poprzedniego zdrowego życia. Wystarczy dodawać składniki odżywcze do gleby co miesiąc zgodnie ze schematem wskazanym na opakowaniu. A jeśli liście cytryny spadły z innego powodu, powinieneś spojrzeć na klimat panujący w pokoju. Może to on?

Roślina jest zimna

Mówiono już, że cytryna nie jest fanem wysokich temperatur. A do zimy potrzebuje reżimu niskotemperaturowego. Ale to nie znaczy, że roślina musi zostać wyniesiona na balkon - na ulicy całkowicie zamarznie. Najlepiej jest umieścić go tam, gdzie nie jest cieplej, plus dziesięć stopni. Jeśli jest zimniej, cytryna po prostu zrzuci liście.

Ale kiedy zobaczysz, że cytryna jest zamrożona, nie musisz pośpiesznie przenosić jej do ciepłego pokoju - gwałtowna zmiana temperatury wpłynie na egzotycznego mieszkańca pokoju i umrze. Wszystko, co musisz zrobić, to stopniowo podnieść temperaturę wokół drzewa - powiedzmy, włóż grzejniki.

Należy zadbać o to, aby w pomieszczeniu nie było przeciągów. - Prowadzą również do zmiany temperatury. I już napisano, że zmiany temperatury negatywnie wpływają na koronę cytryny.

Choroby i szkodniki prowadzące do zrzucania liści

Choroby cytrynowe i szkodniki
Niezależnie od tego, jak właściciel właściwie dba o drzewo cytrynowe, mimo wszystko - w przeciwieństwie do wysiłków właściciela, może rozstać się z liśćmi i kwiatami. Dlaczego tak A wszystko dzieje się z powodu faktu, że niektóre choroby osadzają się na drzewie lub pasożyty zajmują cytrynę. Choroby i szkodniki zostaną omówione dalej.

Istnieje wiele szkodników, którzy chcą żyć w cytrynie. Roślinę zawartą w pokoju najczęściej denerwują roztocza, mszyce i owady.

Istnieje kilka rodzajów szkodników, z których najczęściej występują:

 1. Mszyce Ustalenie jego obecności jest bardzo proste - cała wewnętrzna strona liścia jest pokryta pasożytem. Co prowadzi do jego stopniowego skręcania
 2. Pająk. Być może najczęstszym szkodnikiem. Zwykle przesuwa się do drzewa cytrynowego z kwiatów stojących obok. Można zauważyć, że gałęzie są ozdobione kręconymi sznurkami sieci, a liście zaczynają gwałtownie spadać z drzewa.
 3. Tarcza Jego głównym pożywieniem jest sok z drzewa cytrynowego, obecność tego szkodnika daje obecność małych dziur na liściach.

Co zrobić, gdy zobaczysz latającą cytrynę

Jeśli liście i kwiatostany krążyły z drzewa cytrynowego z powodu niewłaściwej lub złej jakości opieki, problem ten można łatwo wyeliminować - musisz zmienić warunki, w których roślina jest zamknięta.

Jeśli przyczyną była obecność pasożytów na roślinie lub została zainfekowana jakimś grzybem, wówczas w tej sytuacji lepiej jest stosować specjalne leki zaprojektowane w celu pozbycia się takich nieszczęść.

Tradycyjne metody usuwania szkodników

Oczywiście choroby atakujące rośliny i atakujące pasożyty najlepiej leczyć w tradycyjny sposób - za pomocą narkotyków. A jeśli nie ma możliwości i chęci wydawania pieniędzy na narkotyki, istnieją inne ludowe sposoby na pozbycie się szkodników.

Jednym z nich jest roztwór mydła. Szkodniki bardzo boją się zwykłego mydła. Warto zrobić nasycony roztwór z dodatkiem mydła (czy to w gospodarstwie domowym, czy w toalecie) i spryskać je wszystkimi miejscami zajmowanymi przez pasożyty. Natychmiast po pierwszym zastosowaniu rezultaty staną się zauważalne - będzie znacznie mniej pasożytów, a cytryna wzrośnie. Procedura, powtórzona trzy do czterech razy, na długo uratuje cytrusy przed pasożytami.

Wideo: dlaczego cytryna w pokoju zmienia kolor na żółty i lata wokoło

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa