Pies ma suchy nos: dlaczego i co robić?

Zawsze są chwile, kiedy zwierzę nie czuje się zbyt dobrze. Zwykle właściciel zauważa to i natychmiast odczuwa nos zwierzęcia. Jeśli jest zimno i mokro - pies jest zdrowy, jeśli jest suchy i ciepły - być może pojawiły się pewne problemy ze zdrowiem zwierzęcia. Jednak suchy nos nie zawsze wskazuje na obecność choroby. Przyczyn tego może być wiele. Ale jak zrozumieć, kiedy suchy nos jest normą, a kiedy patologią? W jakich przypadkach mogę się uspokoić, a kiedy zacząć alarmować i udać się do weterynarza? W tym artykule rozważymy wszelkiego rodzaju opcje suchego nosa u psów.

Pies ma suchy nos

Suchy i ciepły nos nie zawsze jest niebezpieczny

Od czasów starożytnych istnieje niezmienna tradycja określania stanu psa poprzez wyczuwanie nosa. Chodzi o to, że wcześniej nie było termometrów i innych przyrządów do określania stanu zdrowia zwierzaka, więc ta metoda była najbardziej popularna. Tak, a szpitale weterynaryjne nie istniały. Najpierw porozmawiajmy o tym, dlaczego mokry i zimny nos jest uważany za wariant normy.

Powierzchnia nosa psa pokryta jest błoną śluzową, która wytwarza tajemnice nawilżające. Pies potrzebuje nosa nie tylko do określenia zapachu, ale także do reagowania na najmniejsze zmiany temperatury. Gdy pies śni, ciało to odpowiada za możliwe podejście wroga i kontroluje wszystkie procesy zachodzące w pobliżu. Organ węchu zwierzęcia jest w stanie kontrolować temperaturę ciała, choroby zakaźne i osłabioną odporność.

W jakich przypadkach suchy i ciepły nos psa jest normą?

 1. Cechy organizmu zwierzęcego i wiek. Często takie objawy występują u szczeniąt. Wynika to z wzrostu i restrukturyzacji organizmu. Jeśli nie zaobserwujesz żadnych towarzyszących objawów, nie martw się. Dzieciak dorośnie i wszystko przeminie. Niektóre zwierzęta mają powolny metabolizm z powodu cech strukturalnych organizmu i rasy. W takich przypadkach stała suchość nosa jest przejawem normalnego procesu życia.
 2. Pies właśnie się obudził. Jeśli zwierzę jest trzymane w komfortowych warunkach, z czasem traci zdolność do ciągłego niepokoju i czujności. Z tego powodu żywotność zwierzęcia znacznie się wydłuża, ale nos „wysycha” częściej. W przypadkach, gdy zwierzę odpoczywa w specjalnie wyposażonym domu do spania lub pod kocem, jego ciało nagrzewa się, a nos „wysycha”. Po przebudzeniu wystarczy zwierzęciu pić wodę i wszystko będzie dobrze.
 3. Doświadczenia i stres. Jeśli zwierzę doznało szoku emocjonalnego i było bardzo zaniepokojone - uspokój się, daj coś smacznego, zapewnij opiekę i przywiązanie, a także umieść w spokojnym i cichym miejscu. Najważniejsze jest to, że układ nerwowy zwierzęcia wraca do normy, a wraz z nim normalizuje się praca wszystkich narządów.
 4. Zmęczenie Po długim i ciężkim wysiłku fizycznym zwierzę może odczuwać załamanie. Nie martw się Można go łatwo przywrócić. Najważniejsze jest zapewnienie psu pełnego spokoju, dobrego odżywiania. Po odpoczynku zwierzę odzyska siłę i powróci do normalnego rytmu życia. Zdarza się, że podczas długich podróży lub przeprowadzki do nowego miejsca zamieszkania zwierzę całkowicie odmawia jedzenia i zachowuje się dość dziwnie. Najważniejsze jest tutaj monitorowanie stanu psa. Jeśli nie ma żadnych dodatkowych znaków, gra ze zwierzęciem będzie dość prosta, zapewni mu uwagę, przywiązanie i opiekę.Wkrótce odbije się i pozbyje się zmartwień.

Bardzo zimny nos i uszy psa są wyraźnym wskaźnikiem hipotermii ciała zwierzęcia. Tutaj musisz zmienić temperaturę, ale jeśli oczy zwierzaka są matowe i opadają, a dziąsła są bladego koloru, natychmiast idziemy do weterynarza. Czasami bardzo trudno jest odróżnić zwykłe przepracowanie od patologii różnych narządów.

Główne przyczyny suchego i gorącego nosa u psa

Tak więc, gdy dodatkowe objawy zostały dodane do głównych objawów, badamy dalej stan i staramy się dowiedzieć, co dzieje się ze zwierzęciem. Najważniejsze jest porównanie głównych objawów i sporządzenie listy:

Główne przyczyny suchego i gorącego nosa u psa

Nos zwierząt:

 • gładka powierzchnia;
 • powierzchnia nosa pokryta jest pęknięciami, swędzeniami i skórkami.

Temperatura ciała zwierzaka:

 • wysoka / niska temperatura;
 • wskaźniki temperatury są normalne: od 37,5 do 39 stopni.

Wellness zwierząt:

 1. Pies jest wesoły, aktywny, ma dobry apetyt i chętnie bawi się z właścicielem.
 2. Pies szuka spokojnego i ciemnego miejsca, nie chce jeść i pić, stale czesając skórę, zachowując się agresywnie.

Płaszcz dla zwierząt domowych:

 • ma zdrowy połysk, przyjemny w dotyku i chłodny;
 • włosy są splątane, splątane, mają niezdrowy wygląd.

Jak oddycha pies:

 • oddychanie odbywa się bez trudności za pomocą nosa;
 • pies ma trudności z oddychaniem przez nos, obserwuje się przekrwienie, kichanie i zapalenie.

Trawienie żywności:

 • zwierzę zachowuje się naturalnie;
 • występuje biegunka, zaparcia, wymioty, niemożność pójścia do toalety w razie potrzeby.

Jeśli z tego planu wszystkie odpowiedzi mają pozytywną konotację, upewnij się, że zwierzę ma coś na myśli i najprawdopodobniej problemy na tle psychologicznym. Być może piesowi brakuje uwagi, troski lub przywiązania. Ale aby nie wymyślać niczego zbędnego dla siebie - poszukaj pomocy u weterynarza w celu zapobiegania. Nie będzie zbędne dla zwierzaka i dla układu nerwowego. Jeśli plan zawiera więcej negatywnych odpowiedzi, zaleca się natychmiastowe zabranie zwierzaka do kliniki weterynaryjnej, zwłaszcza jeśli właśnie dostałeś zwierzaka i jest to twoje pierwsze doświadczenie.

W jakich przypadkach gorący nos wskazuje na chorobę zwierzęcą?

W takich przypadkach gorący nos sygnalizuje chorobę psa

 1. Reakcje alergiczne są najczęstszym problemem. Objawy towarzyszące: zwierzę stale czesze skórę, zamyka łapami twarz i bardzo się denerwuje. Pojawiają się ciągłe drgania ciała, łupież i łuszczenie się skóry. Bardzo trudno jest samodzielnie określić alergen i nie jest to możliwe bez pomocy specjalisty. Oczywiście możesz spróbować zastąpić wszystkie naczynia zwierzęcia nierdzewnymi lub ceramicznymi, usunąć wszystkie syntetyczne rzeczy, dywany. Dieta również musi się radykalnie zmienić: zostawić tylko płatki i buliony. Częściej przeprowadzaj czyszczenie na mokro, rezygnując z używania chemii gospodarczej. W notatniku powinieneś zanotować wszystko, co zostało usunięte z codziennego życia psa. Trzymaj zwierzę z dala od kwiatów, które mogą powodować reakcje alergiczne. Jak tylko zauważysz poprawę u zwierzęcia, natychmiast udaj się do lekarza na dalszą terapię. Czasami za pomocą testów można zidentyfikować rodzaj alergenu, ale jeśli to nie zadziałało po raz pierwszy, kontynuuj prowadzenie pamiętnika i zanotuj wszystkie przedmioty, które usuwasz z codziennego życia zwierzaka. Tylko w tak małych krokach możesz poradzić sobie z tą dolegliwością i wykryć alergen.
 2. Pęcherzyca jest chorobą całkowicie immunologiczną. Głównymi objawami choroby są pojawienie się pęcherzy na nosie lub ciele zwierzęcia. Pęcherzyki pękają, pozostawiając skórkę na swoim miejscu. Można go wykryć tylko za pomocą testów, które potwierdzają jeden lub inny rodzaj patogenu.
 3. Przeziębienia Może wystąpić w postaci przeziębienia i może przybrać cięższą postać - zapalenie płuc.Warto pamiętać, że to powikłanie występuje u psów o wiele trudniej niż u ludzi i łatwiej jest je zakończyć śmiercią. Dlatego bardzo ważne jest, aby pokazać swoje zwierzę weterynarzowi w odpowiednim czasie. Specjalista bada klatkę piersiową psa, słucha jej i decyduje, co dalej.
 4. Chumka Bardzo ostra choroba, szybko zmieniająca się w poważną formę. Objawy: apatia, tworzenie się ropy na śluzowych powierzchniach. Biegunka i wymioty z domieszką krwi, drgawkami.
 5. Wścieklizna Ta choroba stanowi poważne zagrożenie zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Niestety u zwierząt jest nieuleczalne. Objawy: światłowstręt, agresywność, brak apetytu, ale pies jest bardzo spragniony. Jeśli pies jest chory na wściekliznę, zostaje poddany eutanazji.

Jeśli znajdziesz jakiekolwiek objawy u zwierzęcia, nie powinieneś zgadywać, ale natychmiast udaj się do weterynarza, ponieważ czasami dodatkowa minuta pomoże uratować życie zwierzaka.

Wideo: jak zrozumieć, że pies jest chory

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa