O której porze dnia lepiej uprawiać sport

Wiele osób zaczyna uprawiać sport spontanicznie - lekarzom poleca się komuś, bo dla kogoś sport jest okazją do odzyskania dobrej sylwetki, ale ktoś właśnie kupił piękne i modne buty na wyprzedaży. Niezależnie od motywacji do uprawiania sportu, jednym z najtrudniejszych pytań jest - o której porze lepiej jest robić? Warto wziąć pod uwagę stan i sprawność fizyczną organizmu, dostępność wolnego czasu, czas głównej pracy lub nauki, harmonogram zajęć na siłowni, jeśli chcesz zaangażować się w zespół. Ponadto należy zwrócić uwagę na indywidualny czas aktywności psychologicznej. To czas, w którym jesteśmy gotowi dostrzec coś nowego, wytrzymać obciążenia. To ten czynnik determinuje rodzaj osoby - „skowronek” lub „sowa”.

O której porze dnia lepiej uprawiać sport

Aby zrozumieć, która pora dnia jest lepsza, postaramy się zrozumieć niuanse porannych i wieczornych treningów.

Funkcje porannych treningów

Wielu kojarzy poranne treningi tylko z bieganiem. Jednak nie zawsze tak jest. Wiele dużych centrów fitness jest czynnych od samego rana, aby zapewnić klientom możliwość treningu z każdym sportem aż do pracy. Ale dlaczego ludzie wolą aktywność fizyczną od przyjemnego porannego snu? Aby to zrobić, spróbuj zrozumieć zalety i wady sportów porannych.

 1. Głównym powodem, dla którego ludzie uprawiają sport rano, jest obecność dużej liczby sił. Przyznaj, ile razy obiecałeś sobie, że pójdziesz pobiegać po pracy. Jednak obfity obiad i zmęczenie wykonują swoją pracę, a szkolenie pozostaje tylko w planach. A jeśli wstaniesz wcześnie rano, dostaniesz czas tylko dla siebie - kiedy dzieci śpią i nie przeszkadzają ci, kiedy biegniesz do pracy zbyt wcześnie, a sił jest tak wiele, że możesz toczyć góry!
 2. Każda aktywność fizyczna wytwarza ogromną ilość endorfin. Oznacza to, że po treningu nastrój znacznie się poprawia, masz ładunek żywości i dobry nastrój przez cały dzień.
 3. Jeśli zdecydujesz się ćwiczyć rano, musisz znać jedną główną zasadę. Po przebudzeniu powinno upłynąć co najmniej pół godziny przed treningiem, w przeciwnym razie serce po prostu nie będzie miało czasu na „rozgrzanie się” do aktywnej pracy. Rzeczywiście w nocy krążenie krwi zwalnia, nawet temperatura ciała nieznacznie spada. W żadnym wypadku nie należy się budzić i natychmiast biegać. W porannych treningach musisz poświęcić więcej czasu i uwagi na rozgrzewkę.
 4. Kolejną cechą porannego treningu jest brak glukozy we krwi, ponieważ ostatni posiłek zwykle trwa około 10 godzin. Jeśli chcesz budować wagę, lepiej nie robić tego rano. Ale ranek to czas suszenia i spalania tłuszczu. Wszyscy wiedzą, że tłuszcz zaczyna się palić dopiero po 20 minutach biegu, zaraz po tym, jak organizm wyda glikogen. Ale rano tłuszcz zaczyna palić się niemal natychmiast, ponieważ we krwi nie ma glukozy. Dlatego nawet 20-minutowy bieg będzie bardzo skuteczny.
 5. Poranne treningi są bardzo przydatne dla tych, którzy nie kontrolują apetytu. Badanie przeprowadzono w europejskim instytucie naukowym, w którym uczestniczyły tysiące osób. Ludzie, którzy biegali rano, spożywali mniej kalorii w ciągu dnia, po prostu nie chcieli jeść. Wśród tych, którzy biegali wieczorem, takich wyników nie udało się osiągnąć. Naukowcy sugerują, że poranny jogging w jakiś sposób wpływa na apetyt. Czy to prawda, czy nie, nie zostało to jeszcze udowodnione, ale po porannym biegu naprawdę wielu nie chce.
 6. Jeśli planujesz intensywny trening siłowy, na który potrzebujesz dużo energii, możesz pić wodę natychmiast po przebudzeniu z miodem i cytryną. To da ci paliwo do aktywnej pracy. Jeśli nie zostanie to zrobione, ładunek ciemnieje w twoich oczach, może nawet wystąpić omdlenie.
 7. Poranny trening ma wiele minusów, z których jednym jest gęstość krwi. W końcu ciało nie spożywało wody i jedzenia przez więcej niż 10 godzin z rzędu! Dlatego wybierając poranny bieg, nie zaniedbuj wody - musisz pić zarówno przed, jak i podczas treningu.
 8. Inną cechą porannego treningu, a raczej jego zaletą jest to, że niewiele osób angażuje się rano, około 25% całkowitej masy sportowców. Oznacza to, że bieżnie i inny sprzęt fitness będą bezpłatne!

Ale najważniejszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest twoje samopoczucie. Jeśli wolisz zostawić wszystkie ważne rzeczy rano, uwielbiaj wstawać wcześnie i być na czas, najprawdopodobniej poranny trening nie będzie dla ciebie ciężką pracą. Spróbuj ćwiczyć raz rano. Jeśli ci się podoba, jesteś niewątpliwym skowronkiem.

Klasyczne sporty wieczorowe

Dlaczego klasyczny? Tak, ponieważ większość ludzi nadal wybiera treningi wieczorowe. I jest wiele powodów.

Klasyczne sporty wieczorowe

 1. Wiele osób robi to wieczorem, ponieważ nie mogą zabrać cennego porannego snu. Rano musisz wstać do pracy, uczyć się, spędzać czas w drodze. A wieczorem po kolacji jest czas wolny, który wielu poświęca sportowi.
 2. Większość ludzi nie może trenować rano, ponieważ po takim treningu czują się przytłoczeni przez cały dzień. Po porannym treningu muszą pracować i uczyć się, zmęczenie zmusza ich do popełniania wielu błędów, osoba jest rozproszona, a koncentracja spada. Ale po wieczornym treningu możesz z przyjemnością iść do łóżka i wiedzieć, że napięte mięśnie nadal pracują i spalają tłuszcz przez kilka godzin po zajęciach.
 3. Wszyscy sportowcy wiedzą, że odżywianie jest ściśle związane z obciążeniami sportowymi. Jeśli jesz w ciągu najbliższych godzin po treningu, skupimy się na budowaniu mięśni. A jeśli głodujesz przez co najmniej 3 godziny po zajęciach, nastąpi spalenie tłuszczu i wysuszenie. Wiele dziewcząt wybiera treningi wieczorowe, ponieważ mogą od razu iść za nimi do łóżka na korzyść swojej sylwetki. Ale po porannym treningu musisz zjeść śniadanie, które nie do końca potwierdza teorię odchudzania.
 4. Trening wieczorny to świetny sposób na przyspieszenie metabolizmu, spowolnienie do wieczora. Możesz więc „ćwiczyć” ciasta i słodycze spożywane w ciągu dnia.
 5. Treningi wieczorowe mają też swoje wady - po intensywnym obciążeniu długo nie będziesz mógł zasnąć, ponieważ do krwi wlewa się ogromna ilość adrenaliny i kartizolu. Ale umiarkowany trening krótko przed snem, wręcz przeciwnie, sprawi, że twój sen będzie głęboki i długi.
 6. Jeśli masz tylko późną noc na trening, powinieneś preferować mniej agresywne sporty - pływanie, jogę, flex, pilates itp.
 7. Kolejnym znaczącym minusem treningu wieczorowego jest zmęczenie po dniu roboczym. Jeśli dzień był nerwowy i trudny, nie masz nawet siły myśleć o treningu, a nie chodzić na siłownię.
  Są to główne cechy, wady i zalety treningu wieczorowego.

Odpowiadając na pytanie, o której lepiej wybrać się na trening, musisz skontaktować się ze swoim ciałem. Jeśli z łatwością obudzisz się wcześniej niż inni, szybko wstań z łóżka i nie kładź się przy pierwszych promieniach słońca, a potem spróbuj ćwiczyć rano. Wiele osób dosłownie czerpie przyjemność z porannych ćwiczeń. Jeśli prawie nie wstajesz z budzika, idź około pół dnia jak senna mucha, ale pracuj świetnie w nocy, czas na sport to wieczór.Dzieciom lepiej jest uprawiać sport po południu, ale nie za późno, aby trening nie doprowadził do nadmiernej stymulacji wrażliwego układu nerwowego dziecka. Najlepiej jest zaangażować się w kilka godzin po zakończeniu lekcji, aby dziecko miało czas na relaks i zwiększenie siły.

Zanim zaczniesz ćwiczyć, musisz zwrócić uwagę na małe rzeczy. Wybór sportu, siłowni i trenera, wybór pory dnia dla sportu, wybór partnera jest bardzo ważny. W końcu z tych drobiazgów kształtuje się twoje podejście do zawodów. Jeśli odniesiesz sukces, pokochasz ten sport, ponieważ uwielbia go wielu aktywistów zdrowego stylu życia. Jeśli coś pójdzie nie tak, zmusisz się na jakiś czas, ale wcześniej czy później zrezygnujesz z tego przedsięwzięcia. Uprawiaj sport, kochaj sport, bądź ze sportem na „tobie”!

Wideo: o której porze dnia lepiej trenować?

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa