Vallota - gospodarstwo domowe i opieka

Vallota to kwiat południowoamerykańskiego pochodzenia, a swoją nazwę zawdzięcza francuskiemu przyrodnikowi Pierreowi Vallo. Roślina należy do rodzaju Amaryllis i wyróżnia się na tle rodziny tym, że:

Vallota

 1. Liść ma kolor purpurowo-zielony.
 2. Mała owalna bulwa przedstawiająca system korzeniowy pokryta jest jasnymi szkarłatnymi płatkami.
 3. Pączkowanie cebul potomnych jest spowodowane odpychającymi nogami, więc wychodzą na powierzchnię, a gdy rosną, powstaje zakończenie korzenia, które przyciąga cebulki, które pojawiają się w ziemi. U innych gatunków dzieci dojrzewają w trzewiach ziemskiej śpiączki.

Kwiaty Wallota znajdują się na długim szypułce, która nie ma działek, i są zebrane w „parasol”. Zazwyczaj można policzyć od 3 do 9 kwiatów na roślinie. W zależności od odmiany są jaskrawoczerwone, jasnoróżowe i pomarańczowe. Liście przypominają kształt miecza, a ich ciemnozielony kolor przy ogonku zmienia kolor na fioletowy.

Należy pamiętać, że roślina ta jest uważana za trującą.

Jak roślina toleruje ciepło i zimno?

Łatwo jest dbać o wallot, szybko rośnie i jest silną i stabilną rośliną.

Ponieważ jej ojczyzna znajduje się w strefie ciepłego klimatu, Wallota uwielbia gorączkę. Dlatego konieczne jest, aby roślina stworzyła komfortowe warunki z jasnym światłem i ciepłem. Ale w najgorętsze dni należy go chronić w ciągu dnia przed zbyt intensywnym słońcem. Jeśli temperatura powietrza przekracza 25 stopni Celsjusza, lepiej jest usunąć roślinę z parapetu po południu. W takich dniach trzeba będzie nawadniać go za pomocą specjalnych urządzeń, ale upewnij się, że krople wilgoci nie spadają na płatki kwiatów - może to zaszkodzić ich powierzchni.

Liście należy utrzymywać w czystości, przecierając je miękką gąbką lub wilgotną bawełnianą szmatką. Jeśli w czasie upałów roślina nie zostanie ukryta przed słońcem i podlewana, na liściach mogą pozostać oparzenia.

Zimą pomieszczenie, w którym trzymany jest wallota, powinno być chłodne - nie więcej niż 12 stopni. Najważniejsze jest to, że roślina nie doświadcza gwałtownych zmian temperatury i nie podlega przeciągowi. Przestrzegając tych prostych zasad, możesz osiągnąć bardziej obfite kwitnienie, od tego czasu roślina hibernuje i w tym czasie buduje siłę, aby być aktywnym w ciepłym sezonie.

Ważne! Jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej 8 stopni Celsjusza, korzenie mogą zamarznąć, a wtedy roślina umrze całkowicie.

Podlewanie

Wallot jest podlewany, podobnie jak inne rośliny cebulowe, co oznacza, że ​​nie dopuszcza do nadmiernej wilgoci w glebie.

W przypadku aktywnego wzrostu podlewanie jest wymagane dopiero po całkowitym wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby. W chłodne dni, szczególnie od stycznia do kwietnia, kiedy roślina jest w spoczynku, im niższa temperatura, tym rzadziej należy podlewać. Niektórzy ogrodnicy uważają, że w tej chwili nie należy w ogóle podlewać. Najpewniejszy sposób na określenie niewłaściwego podlewania - wallota zaczyna tracić liście. W takim przypadku należy pilnie zmienić tryb.

Kiedy nadejdzie wiosna, zaczną pojawiać się nowe liście, roślina będzie potrzebowała siły do ​​wzrostu, co oznacza, że ​​podlewanie powinno wzrosnąć. Jeśli w okresie wegetacyjnym po zabiegach wodnych w studzience pozostała woda, należy ją usunąć, ponieważ wallota jest jednym z tych gatunków, który lepiej otrzymywać mniej wody niż być podmokłym. Między podlaniem gleba powinna mieć czas na wyschnięcie o ponad 70 procent.

Przerwy między regularnym nawadnianiem zależą całkowicie od pory roku i warunków, w których kwiat jest zawarty.Latem podlewanie powinno odbywać się dwa razy co 7 dni, okres zimowy dyktuje inny harmonogram - mniej więcej raz na 15 dni.

Najlepszy opatrunek

Odżywianie roślin jest wymagane. Przyda się od wiosny do ostatniego kwitnienia jesienią. Ale znowu, a tutaj opinie ekspertów są różne: niektórzy są pewni, że zimą konieczne jest, choć rzadko, dodawanie nawozów, pomimo stanu uśpienia rośliny.

Możesz kupić gotowy złożony nawóz, nasycony niezbędnymi minerałami, do kwitnienia roślin domowych lub cebul. Aby roślina mogła się rozwijać, nawozy mineralne występują naprzemiennie z organicznymi.

W domu możesz samodzielnie przygotować pożywną glebę. Aby to zrobić, będziesz potrzebować:

 • darń - 3 części, liściaste - 1 część;
 • piasek, najlepiej rzeczny, - 1 część;
 • próchnica - 1 część;
 • mączka kostna - 1 część.

W razie potrzeby do mieszaniny dodaje się niewielką ilość dziewanny i torfu. Karmienie powinno odbywać się nie częściej niż co 14 do 20 dni. Pamiętaj, aby odpompować.

Przeszczep

Roślina bardzo boleśnie reaguje na przeszczep, nawet jeśli nowa gleba jest lepsza niż poprzednia. System korzeniowy Valotty jest bardzo wrażliwy i dlatego może rozpocząć się nieodwracalny proces rozkładu. Dlatego hodowcom kwiatów zaleca się przesadzanie kwiatów tylko wtedy, gdy wyhodowana roślina potrzebuje więcej miejsca. Jeśli doniczka jest zbyt wąska, żarówka macierzysta wytwarza mocniej, a następnie wypycha cebulki córki. Ale one również wyczerpują główną żarówkę, dlatego wskazane jest, aby oddzielić je jak najszybciej.

W nowym miejscu część żarówki matki nie jest zakopana: tutaj z czasem zaczną pojawiać się „dzieci”. Im większa nowa pojemność, tym bardziej roślina będzie się rozwijać, stając się znacznie gęstsza.

W pierwszych latach starają się nie przesadzać rośliny, ale ponieważ ziemia jest wyczerpana, i tak nadejdzie czas na przesadzenie. Ta procedura jest przeprowadzana po 3–5 latach.

Jak zachodzi reprodukcja?

Troska i odpowiednia opieka dają pozytywne wyniki, a żarówka bulbot wytwarza szypułki. Najczęściej to przyjemne wydarzenie ma miejsce dwa razy w sezonie, od 2 do 3 pąków można natychmiast otworzyć. Żywotność łodygi z kwiatami wynosi mniej niż tydzień. Po tym nie trzeba się spieszyć, aby złamać szypułkę. Powinieneś poczekać, aż dokładnie wyschnie, a dopiero potem bardzo krótko pokroić.

Powielanie następuje:

 1. Nasiona Najbardziej czasochłonny proces, ponieważ rzadko jest stosowany w domu. Konieczne będzie siedzenie nasion jesienią, zwilżanie gleby i pokrycie jej szkłem. Konieczne będzie wietrzenie gleby, przestrzegając reżimu temperatury 16 - 18 stopni. Za miesiąc zaczną pojawiać się kiełki. Pierwsze nurkowanie należy wykonać, gdy sadzonki mają 6 miesięcy, podczas sadzenia cebule są całkowicie zanurzone w ziemi, a po dwóch latach, podczas przeszczepu, górna część powinna pozostać na zewnątrz. Kwitnienie rozpocznie się za 3 lata.
 2. Żarówki dziecięce. W takim przypadku zaczyna kwitnąć za 1-2 lata. Główna żarówka zapewnia cebulki potomne, które należy rozdzielić i posadzić, do połowy pogłębiając, w osobnych doniczkach z podłożem. Zwykle szybko się zakorzeniają i dobrze rosną. Podlewanie nie powinno odbywać się zbyt często, szczególnie ta zasada dotyczy pierwszych miesięcy.
 3. Z cebuli pokroić na 4 części. Są sadzone w podłożu i uprawiane jako filie.

Co może zaszkodzić roślinie

Ponieważ wallot nie toleruje podwyższonego poziomu wilgoci, przy niewłaściwej pielęgnacji, zaczyna ulegać chorobie, takiej jak szara zgnilizna. W takiej glebie pojawiają się różne szkodniki, które są również szkodliwe dla delikatnej rośliny. Dlatego należy go sadzić w glebie, która została zdezynfekowana. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych żarówek.

Najczęściej wpływa na wallota:

 1. Pająk. Można go rozpoznać po zauważalnych śladach - szkodnik splata roślinę cienką wstęgą i pozostawia białe kropki.
 2. Mszyce Rozmnaża się bardzo szybko, tworząc liczne kolonie i migrując, atakując inne rośliny. Uwielbia sok, zwłaszcza młode liście. Po zatrzymaniu się mszyc, płyta liściowa zwija się, roślina może umrzeć.
 3. Tarcza Osiadłszy na roślinie, może wypić wszystkie soki i zniszczyć ją. Pozostawia lepki płyn, na którym rozwija się sadzy grzyb.
 4. Wciornastki Niebezpieczne szkodniki mogą ukrywać się w kwiatach i pąkach.
 5. Mealybugs. Wyglądają jak małe guzki, a dzięki nim na liściach pojawia się specjalna biała bawełniana powłoka.
 6. Fusarium - niszczy przede wszystkim korzenie, zwłaszcza jeśli roślina jest młoda.

Z każdej kategorii szkodników i chorób istnieje wiele chemicznych pestycydów sprzedawanych w wyspecjalizowanych sklepach.

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa