Wysokie ciśnienie krwi podczas ciąży - co robić?

Ciąża to wyjątkowy proces, podczas którego osobny organizm rośnie i rozwija się w kobiecie. Zwykle wszystkie zmiany w czasie ciąży są fizjologiczne i nie wymagają specjalnej interwencji. W praktyce jest to jednak dalekie od przypadku. Bardzo często w czasie ciąży pojawiają się różne problemy - obrzęk, zgaga, duszność itp. Często choroby przewlekłe są zaostrzone, wpływają na indywidualne cechy organizmu przyszłej matki. Ale najczęstszym problemem jest zmiana ciśnienia krwi. Z reguły ciśnienie podczas ciąży maleje, ponieważ serce jest zmuszone do pracy na dwóch organizmach, ładunek podwaja się. Ale w niektórych przypadkach ciśnienie wzrasta, zwłaszcza jeśli przed ciążą występowało nadciśnienie tętnicze. W tym artykule postaramy się dowiedzieć, dlaczego wzrasta presja, co do tego przyczynia się i jak ją zmniejszyć w domu.

Wysokie ciśnienie krwi podczas ciąży

Fizjologiczne zmiany ciśnienia krwi

Aby zrozumieć, czy ciśnienie w ciele rośnie, czy spada, musisz znać swoje ciśnienie robocze. Z reguły zależy to od indywidualnych cech. Idealnie kobieta powinna znać poziom swojej presji w zdrowym stanie przed zajściem w ciążę. Jest to fizjologiczne odniesienie, na którym możesz polegać. Wartość środkowa jest uważana za ciśnienie 120/90. Dozwolone jest obniżenie normalnego ciśnienia do 100/70 i zwiększenie do poziomu 140/100. Pamiętaj, że wzrost ciśnienia może być wywołany naturalną reakcją organizmu na niektóre czynniki zewnętrzne.

  1. Ciśnienie wzrasta po wysiłku fizycznym. Podczas ciąży wystarczy szybki krok, po którym pojawia się duszność i odczyty tonometru zmieniają się.
  2. Silne przepracowanie i tłuste potrawy mogą również zwiększać krążenie krwi, aw rezultacie zwiększać ciśnienie.
  3. Poziom ciśnienia krwi gwałtownie wzrasta po stresie.
  4. Produkty zawierające kofeinę i napoje mogą zwiększać ciśnienie krwi. To jest kawa, mocna herbata, energia, kakao itp.
  5. Podczas przyjmowania niektórych leków ciśnienie krwi może wzrosnąć.

Pamiętaj, że pojedynczy pomiar ciśnienia krwi u lekarza nic nie znaczy, wskaźniki można zmieniać za pomocą różnych czynników. Aby określić średnie wartości, musisz mierzyć ciśnienie rano przez kilka dni.

Jak zrozumieć, że presja wzrasta?

Wielu doświadczonych pacjentów z nadciśnieniem wie, jak wzrasta ciśnienie krwi i może dokładnie zgłaszać objawy. Niebezpieczeństwo wzrostu presji podczas ciąży polega na tym, że przyszłe matki nie znają tego stanu. Często nudności i wymioty są związane z zatruciem, osłabieniem i zawrotami głowy z naturalnymi zmianami w ciele podczas ciąży. Dlatego kobieta często nie podejrzewa, że ​​przyczyną jej dolegliwości jest właśnie wzrost presji. Objawami tego stanu mogą być nudności, wymioty, pulsujący ból głowy, dzwonienie w uszach, czarne plamy przed oczami i osłabienie. W niektórych przypadkach na skórze mogą pojawić się czerwone plamy. Wysokim ryzykiem jest również to, że kobieta może nie odczuwać wzrostu ciśnienia, objawy zaczynają przeszkadzać tylko z ciężkim nadciśnieniem, gdy należy podjąć natychmiastowe środki.

Wysokie ciśnienie krwi podczas ciąży - ryzyko

Wzrost ciśnienia krwi podczas ciąży jest naprawdę niebezpiecznym stanem.We wczesnych stadiach nadciśnienie może powodować nieprawidłowe tworzenie łożyska łożyska, co następnie prowadzi do samoistnego poronienia. Nawet jeśli łożysko tworzy się prawidłowo, wysokie ciśnienie krwi może powodować niedotlenienie u dziecka. Oznacza to, że płód nie otrzyma właściwego odżywiania, może urodzić się z małej wagi. Głód tlenu może prowadzić do rozwoju patologii płodu. W późniejszych stadiach wysokie ciśnienie krwi może powodować obrzęk kończyn dolnych i górnych kobiety. Często nadciśnienie w późniejszych stadiach wskazuje na gestozę kobiet w ciąży. W trzecim trymestrze ciąży wysokie ciśnienie krwi może powodować przedwczesne starzenie się łożyska i przedwczesne porody. Nadciśnienie jest niebezpieczne nie tylko podczas ciąży, skok ciśnienia krwi podczas porodu może prowadzić do odwarstwienia siatkówki, a nawet udaru.

Presja podczas ciąży nie wzrasta u każdej kobiety, grupą ryzyka są przede wszystkim matki, które nawet przed ciążą cierpiały na nadciśnienie. U kobiet z nadwagą często wzrasta presja. Choroby nerek, zaburzenia hormonalne, choroby CVD, zaburzenia autonomiczne, cukrzyca, historia urazowych uszkodzeń mózgu, dysfunkcja tarczycy, wiek powyżej 40 lat - wszystko to jest czynnikiem ryzyka, w którym należy stale monitorować poziomy ciśnienia krwi.

Zwykle ciśnienie należy mierzyć za każdym razem, gdy odwiedzasz obserwującego ginekologa w klinice przedporodowej. W obecności czynników ryzyka ciśnienie należy mierzyć raz w tygodniu i przy każdym pogorszeniu samopoczucia. O wiele łatwiej jest mieć własny tonometr, który jest zawsze pod ręką. Lepiej kupić elektroniczny monitor ciśnienia krwi, ponieważ jest łatwiejszy w użyciu, zwłaszcza jeśli musisz mierzyć ciśnienie samodzielnie.

Jak samemu pozbyć się nadciśnienia podczas ciąży?

Ciąża to stan, w którym kobieta musi uważnie monitorować swoje zdrowie, porzucić złe nawyki, myśleć nie tylko o sobie, ale także o drobnym ciele, które rozwija się w środku. Oto kilka wskazówek, które pomogą obniżyć ciśnienie krwi w czasie ciąży bez stosowania leków.

  1. Unikaj stresu. Oczywiste jest, że podczas ciąży kobieta ma wiele zmartwień, wiąże się to z kwestiami mieszkaniowymi i finansowymi, relacjami z mężem, problemami zawodowymi. Bardzo często kobieta martwi się o zdrowie przyszłego dziecka. Nerwy nie prowadzą do niczego dobrego i szkodzą nie tylko mamie, ale także dziecku. Stresy, depresje, doświadczenia - jest to jedna z najczęstszych przyczyn zwiększonej presji, takich sytuacji należy unikać. Zrozum, że na tym etapie życia nie ma nic ważniejszego niż zdrowie dziecka. Ponadto w większości przypadków nic nie zależy od twoich doświadczeń, więc czy warto się denerwować na próżno?
  2. Umiarkowana ilość wody. Bardzo często zaleca się kobiecie picie większej ilości wody, wynika to z różnych warunków. Więc przy zwiększonym ciśnieniu musisz pić wodę, ale z umiarem. Całkowita ilość zużywanego płynu na dzień nie powinna przekraczać 2-2,5 litra.
  3. Dieta Odżywianie odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu ciśnienia krwi. Aby uniknąć tego wzrostu, należy pozbyć się takich pokarmów, jak czekolada, kawa, mocna czarna herbata, tłuste mięso, marynaty, solone i smażone potrawy, masło, produkty wędzone, cukier i jego pochodne w diecie. Jednocześnie niektóre produkty mogą zmniejszyć ciśnienie, między innymi zielona herbata, sok żurawinowy i sok żurawinowy, napoje owocowe, świeże jagody, wszelkie owoce. Ciśnienie zmniejsza warzywa - szpinak, marchew, dynia, kapusta, buraki.
  4. Jakość życia Ciąża, obciążona wysokim ciśnieniem, jest okazją do zmiany jakości życia na lepsze. Kobieta powinna poświęcić więcej czasu na spacery na świeżym powietrzu, przyszła mama musi się zrelaksować.Staraj się angażować w akceptowalne rodzaje aktywności fizycznej - pływanie, gimnastyka dla kobiet w ciąży, joga, pilates itp. Chłodny i kontrastowy prysznic pomoże zmniejszyć ciśnienie w ciągu kilku minut. Bardzo przydatne jest masowanie palców - ruchy rozciągające pomogą znormalizować nacisk. Akupresura podstawy czaszki jest skuteczna nie tylko w walce z uciskiem, ale także z bólami głowy.
  5. Środki ludowe. Nie powinieneś dać się ponieść medycynie podczas ciąży, ale możesz stosować niezawodne, bezpieczne i skuteczne przepisy na tradycyjną medycynę. Sok żurawinowy pomoże obniżyć ciśnienie krwi. Świeże jagody są myte i wyciskane z nich sok. Ciasto należy zalać wrzącą wodą i odstawić na kilka godzin. Następnie placek filtruje się, a uzyskany sok dodaje się do powstałego bulionu. Aby posmakować, możesz dodać miód, sok miętowy lub sok z cytryny. Pij napoje owocowe tak często, jak to możliwe. W walce z wysokim ciśnieniem krwi kukurydza jest skuteczna - jedz ją w formie gotowanej na parze lub na parze. Możesz zmniejszyć nacisk wywar z dyni i nasion dyni. Odpowiednio zbilansowana dieta jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia, zarówno dla samej kobiety, jak i jej dziecka w łonie matki.

Przestrzeganie zbilansowanej diety i odpowiedni wysiłek fizyczny nie tylko utrzymają ciało w dobrej formie, ale także pomogą utrzymać sylwetkę. Dla wielu kobiet będzie to miły bonus.

Pomimo tego, że ciąża nie jest chorobą, ale szczególnym stanem kobiety, musi uważnie dbać o swoje ciało. Konieczne jest przejście do właściwego odżywiania, przestrzeganie zdrowego stylu życia, porzucenie złych nawyków i regularne mierzenie ciśnienia krwi. Jeśli stale rośnie, a wskaźniki są wyższe niż dopuszczalne, należy wykonać kardiogram, skonsultować się z lekarzem i kardiologiem, aby lekarz zalecił leczenie podtrzymujące. Czasami presja może być objawem poważniejszych chorób. Uważaj na zmiany w swoim ciele - pomoże to chronić dziecko w łonie matki.

Wideo: co zrobić, jeśli kobieta w ciąży ma wysokie ciśnienie krwi?

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa