Sikorki - opis, siedlisko, ciekawe fakty

Dziś nawet na obszarach miejskich występuje duża liczba różnych ptaków, z których wiele jest dzikich. Jeśli wcześniej w mieście można było zobaczyć wyłącznie gołębie i wróble, teraz mieszkańcy miasta już teraz nie są w stanie ustalić, jakiego rodzaju ptaka spotkali na swojej drodze. Często mieszkańcy miast mają czubaty, który występuje głównie na obszarach wiejskich.

Titmouse Tufted

Najczęstsze rodzaje cycków w naszym kraju

Zanim określisz, które cycki znajdują się w Rosji, musisz dowiedzieć się, jakie gatunki tych ptaków na ogół istnieją. Najpopularniejsze i najczęstsze odmiany to:

  1. Bogatka Ten rodzaj bluefish występuje najczęściej w mieście. Ptaki te wcale się nie boją ani nie boją się ludzi, dlatego chętnie jadą do miasta na jedzenie.
  2. Modraszka Przeciwnie, te cycki kategorycznie ignorują miasta. Ptaki migrują.
  3. Moskwa Ta różnorodność sutków jest również dość powszechna w miastach, jednak nie wszyscy rozumieją, że to sikora, ponieważ jej kolor jest całkowicie nieobecny na niebiesko.
  4. Brązowy chód. Ptaki te również nie lubią ludzi, starają się unikać miast i rzeczywiście wybierają bagienne miejsca do życia.
  5. Titmouse. Ten przedstawiciel ptaków uwielbia spokój i samotność, więc prawie niemożliwe jest spotkanie ich w mieście. Przeważnie te ptaki żyją wzdłuż wybrzeży rzek.
  6. Remez. Tego ptaka można również przypisać gatunkom rzecznym. Jednak z tym wszystkim ten przedstawiciel rodzaju jest również całkowicie dziki, dlatego omija osady ludzkie.

Pojawienie się chochlika

Grzywacz są bardzo zwartymi ptakami, które są nawet mniejsze niż wróbel. Maksymalna długość tych ptaków wynosi 14 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tych małych cycków wynosi 21 centymetrów. Masa ptaka jest dość mała - maksymalnie 14 gramów. Kolor czubatych piersi jest dość interesujący, w górnej części pióra mają szarawo-brązowy odcień, a dno brzucha jest głównie białe, ale nie do końca. Na szyi widać czarny pasek, który płynnie przechodzi w ten sam kolor gardła. Główną cechą wyróżniającą te ptaki jest oczywiście zauważalny grzebień z ostrym końcem i czarno-białymi plamami.

Gdzie oni mieszkają

Wcześniej północne terytorium Europy było tradycyjnym siedliskiem czubatych piersi. Dziś te ptaki znalazły również swoje rozmieszczenie na środkowych terytoriach Wołgi i Archangielska, w Baszkirii, na wschodnich terytoriach Kaukazu, właśnie w tych regionach cycki czują się świetnie.

W ciągu ostatnich kilku lat obszary występowania tych ptaków znacznie się powiększyły. Dzisiaj czubate cycki można znaleźć w innych regionach, głównie zajmując obszar, na którym rosną drzewa iglaste. Ciekawym faktem jest to, że ornitolodzy znaleźli herb nawet w Grecji i Hiszpanii, chociaż były to tylko pojedyncze osoby.

Zachowanie i charakter czubatki

Zachowanie i charakter czubatki
Sikorka kiciasta charakteryzuje się wszystkimi zaletami i zwyczajami charakterystycznymi dla ptaków tego rodzaju. Są to bardzo aktywne ptaki, które są ciągle w ruchu, podczas gdy są bardzo wesołe i odważne, często uczestniczą w różnych kłótniach i walkach. Khokhlushka ma bardzo odważny charakter, dlatego uwielbia się wspinać.

Czubatych piersi nie można nazwać świetnymi śpiewakami, ponieważ te umiejętności nie są bardzo rozwinięte. Może to nieco rozczarować hodowców próbujących oswoić titmouse. Khokhlushka może jednak interesować się innymi nawykami. Na przykład w okresie godowym samce przyjmują takie pozy, że mogą zazdrościć największym upierzonym uwodzicielom.

Unikalne jest również to, że ptaki czubate zimą łatwo łączą się z innymi gatunkami ptaków, aby ułatwić przetrwanie. Z reguły ich towarzyszami są królowie, zatrute żaby, piki i Moskale. Podróżowanie z tymi ptakami odbywa się wyłącznie pod nadzorem dzięcioła. Takie podejście sprawia, że ​​latanie jest bezpieczniejsze.

Khokhlushka - pierzasty ratownik

Khokhlushka, podobnie jak Moskwa, jest prawdziwą pielęgniarką, która czyści lasy iglaste. Główną zaletą tych ptaków jest to, że nawet w zimowych porach czubate nie odmawiają owadom i kontynuują poszukiwania w lesie. Przechodzą na paszę zbożową tylko w skrajnych przypadkach, gdy owadów w ogóle nie można znaleźć. Warto zauważyć, że poszukiwanie owadów i larw zajmuje bardzo dużo czasu ptakom, jednak nie przechodzą one do ziarna, dopóki całkowicie nie umrą z głodu. Jeśli zdecydujesz się na titmouse czubate w domu, możesz mieć trudności z karmieniem, ponieważ ptak będzie musiał stale otrzymywać żywe pożywienie.

Zimowe trudności

Parus cristatus
Najgorszy czas na czubate piersi to zima. W tym sezonie przybywają, aby zjeść prawie wszystko, co napotyka, ponieważ znalezienie insektów lub ich larw staje się prawie niemożliwe. Poważne zimno jeszcze się nie wydarzyło, Khokhlushka kontynuuje poszukiwania środków do życia, jednak gdy tylko temperatura spadnie poniżej -15 stopni, cycki zaczynają zgadzać się na jedzenie.

Ludzie, którzy karmią ptaki zimą, często nie wiedzą, że ptaki mogą otrzymać coś innego niż ziarno. Musisz jednak dokładnie wiedzieć, co można dać ptakom, aby ich nie zatruć. Najlepszą opcją dla dodatkowego odżywiania mogą być niesolone smalec, nasiona arbuza i dyni, a także surowe nasiona słonecznika. Ponadto, jeśli kupiłeś kokos, nie wyrzucaj muszli. Zimą można je po prostu zawiesić na ulicy, titmouse chętnie je gryzie. Musisz wiedzieć, że chleb, a także proso, czubate sikorki nie jedzą, więc najlepiej zostawić to wróble lub gołębie. Jeśli bluefish nie ma absolutnie nic, możesz wyrzucić je surowe kości lub mięso bez tłuszczu.

Również titmouse powinien budować karmniki na okres zimowy, pomogą im chronić się przed mrozem. Warto zauważyć, że zimą titmouse chętnie odwiedzają miasto, nie boją się osoby, a nawet mogą jeść z jego rąk. Możesz zbudować feeder z improwizowanych środków, a zrobienie tego wcale nie jest trudne. Wystarczy wziąć pustą, czystą 5-litrową butelkę z wodą i wyciąć szeroki otwór z boku. Na dnie butelki należy posypać pokarm dla titmouse i przywiązać go do szyi na gałęzi drzewa na ulicy. Ustaw podajnik na wysokości około 1-2 metrów od ziemi.

Nie zapominaj, że titmouse to bardzo zwinny ptak. Zimą mogą także latać między ramami, w oknie i cieszyć się jedzeniem, które często jest przechowywane zimą na oknie lub za nim. Chętnie lubią bekon, masło, kiełbasę lub twarożek. Więc nie zapomnij wyczyścić produktów.

Wideo: Tufted Titmouse (Parus cristatus)

Zalecamy lekturę


Zostaw komentarz

Prześlij

awatar
wpDiscuz

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Brak komentarzy! Pracujemy nad tym, aby to naprawić!

Szkodniki

Piękno

Naprawa